Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej już obowiązuje!

Edyta Stark        26 listopada 2018        2 komentarze

Wczoraj, 25 listopada 2018 r., weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym, co oznacza, że już teraz możecie ustanawiać zarządcę sukcesyjnego dla swoich przedsiębiorstw i zabezpieczyć ich dalszy byt.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało z tej okazji specjalny poradnik dotyczący zarządu sukcesyjnego. Gorąco polecam jego lekturę, tym bardziej, że zawiera również przykładowe wzory niektórych pism, np. oświadczenie o powołaniu zarządcy sukcesyjnego oraz o rezygnacji z tej funkcji, a także porozumienie o kontynuowaniu stosunku pracy.

Osoby zainteresowane zapraszam również na jutrzejsze spotkanie networkingowe, podczas którego będę omawiał zmiany przepisów prawa na korzyść przedsiębiorców, w tym dotyczące zarządu sukcesyjnego. Więcej informacji znaleźć można na stronie.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek Grudzień 4, 2018 o 18:22

W komentarzach do ustawy podkreślane są powszechnie korzyści dla przedsiębiorców które
wprowadza ustawa. Jednak istnieję bardzo duża grupa przedsiębiorców “samozatrudnionych”
posiadająca w majątku firmy “nic” albo tylko np. samochód osobowy . Przed wejściem ustawy zobowiązania VAT i PIT oraz NIP przedsiębiorcy znikały, likwidacja takiej firmy była prosta i bezproblemowa a samochód dziedziczyła rodzina.
Jak obecnie po wejściu ustawy o zarządzie sukcesyjnym będzie wyglądała sytuacja takiego
przedsiębiorstwa – szczególnie w aspekcie zobowiązań podatkowych ?

Odpowiedz

Edyta Stark Grudzień 6, 2018 o 13:47

Marek, ustanowienie zarządu sukcesyjnego jest dobrowolne. Jeśli nie skorzystasz z możliwości ustanowienia zarządcy sukcesyjnego, ani Twoi spadkobiercy nie ustanowią go po Twojej śmierci, nic się nie zmieni.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: