Składanie sprawozdań do KRS bez PESEL po 1.10.2018 r.

Okazuje się, że nadal wiele spółek nie złożyło sprawozdań finansowych do KRS za 2017 r. Cały czas otrzymuję zapytania, czy jeszcze można składać wnioski przez S24.

Otóż sprawa nie jest taka prosta. Są argumenty przemawiające za dopuszczalnością takiego wniosku, ale są też przeciwne.

Stanowisko „za” zdaje się też zajmować Ministerstwo Sprawiedliwości:

Dokumenty finansowe sporządzone przed 1 października 2018 są składane według dotychczasowych zasad.

Być może dlatego we wniosku na stronie S24 on-line pojawiło się obowiązkowe pole – data sporządzenia dokumentu.

Co zatem robię? Otóż uprzedzam zainteresowanych o ryzyku i składam wnioski. Wychodzę bowiem z założenia, że sprawozdania sporządzone przez 1 października można składać na dotychczasowych zasadach.

Na razie w żadnej sprawie decyzja nie została jeszcze podjęta, ale oczywiście będę informował na bieżąco.

Aktualizacja z 29 listopada 2018 r. Wczoraj przez portal S24 otrzymałem pierwsze postanowienie o wpisaniu do KRS wzmianki o sprawozdaniach za 2017 r., ale złożonych już w październiku. Zatem nadal można składać sprawozdania tą drogą (a za chwilę zmienią się przepisy i nie będzie z tym problemu).

karol-sienkiewicz
Podobne artykuły

  1. Renata pisze:

    Dzień dobry, proszę powiedzieć czy według nowych zasad trzeba będzie mieć podpis elektroniczny dla członka zarządu? Czy można podpisać przez pełnomocnika?

    • Karol Sienkiewicz pisze:

      Renata, wg nowych zasada, które mają być od 1 stycznia wg mnie potrzebny będzie podpis elektroniczny członka zarządu. Ale czekam jeszcze na opublikowanie i dokładną analizę.

  2. aleksandra pisze:

    Rozumiem wiec, że jeżeli do tej pory nie złożyliśmy jako sp. z o.o. sprawozdania finansowego za rok 2017 to ciagle możemy to zrobić na starych zasadach za pomocą skanów?
    Dokumenty są sporządzone przed 1 października

    Informacje na stronie np. Ministerstwa Sprawiedliwości nie są dla mnie do konca jasne

  3. Adam pisze:

    Mam pytanie, prowadzimy dokumentację księgową spółki której cały zarząd jest z Białorusi i nie mają podpisów elektronicznych ani epuap. Wysłaliśmy sprawozdania papierowo i dostaliśmy zwrot. Czy protokólant z pełnomocnictwem notarialnym może w imieniu spółki złożyć elektronicznie sprawozdanie?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.