Składanie sprawozdań do KRS bez PESEL po 1.10.2018 r.

Karol Sienkiewicz        15 listopada 2018        9 komentarzy

Okazuje się, że nadal wiele spółek nie złożyło sprawozdań finansowych do KRS za 2017 r. Cały czas otrzymuję zapytania, czy jeszcze można składać wnioski przez S24.

Otóż sprawa nie jest taka prosta. Są argumenty przemawiające za dopuszczalnością takiego wniosku, ale są też przeciwne.

Stanowisko „za” zdaje się też zajmować Ministerstwo Sprawiedliwości:

Dokumenty finansowe sporządzone przed 1 października 2018 są składane według dotychczasowych zasad.

Być może dlatego we wniosku na stronie S24 on-line pojawiło się obowiązkowe pole – data sporządzenia dokumentu.

Co zatem robię? Otóż uprzedzam zainteresowanych o ryzyku i składam wnioski. Wychodzę bowiem z założenia, że sprawozdania sporządzone przez 1 października można składać na dotychczasowych zasadach.

Na razie w żadnej sprawie decyzja nie została jeszcze podjęta, ale oczywiście będę informował na bieżąco.

Aktualizacja z 29 listopada 2018 r. Wczoraj przez portal S24 otrzymałem pierwsze postanowienie o wpisaniu do KRS wzmianki o sprawozdaniach za 2017 r., ale złożonych już w październiku. Zatem nadal można składać sprawozdania tą drogą (a za chwilę zmienią się przepisy i nie będzie z tym problemu).

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Renata Grudzień 3, 2018 o 15:08

Dzień dobry, proszę powiedzieć czy według nowych zasad trzeba będzie mieć podpis elektroniczny dla członka zarządu? Czy można podpisać przez pełnomocnika?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 3, 2018 o 15:10

Renata, wg nowych zasada, które mają być od 1 stycznia wg mnie potrzebny będzie podpis elektroniczny członka zarządu. Ale czekam jeszcze na opublikowanie i dokładną analizę.

Odpowiedz

aleksandra Grudzień 3, 2018 o 18:59

Rozumiem wiec, że jeżeli do tej pory nie złożyliśmy jako sp. z o.o. sprawozdania finansowego za rok 2017 to ciagle możemy to zrobić na starych zasadach za pomocą skanów?
Dokumenty są sporządzone przed 1 października

Informacje na stronie np. Ministerstwa Sprawiedliwości nie są dla mnie do konca jasne

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 4, 2018 o 08:23

aleksandra, tak – możecie złożyć, ja cały czas składam sprawozdania jako pełnomocnik i sądy uwzględniają te wnioski.

Odpowiedz

Aga Grudzień 21, 2018 o 17:30

Chcę złożyć sprawozdanie bezpłatnie do repozytorium za okres od 01. 07.2017 do 30.06.2018 i wyskakuje mi komunikat, że spr. Musi być w XML. Co robię nie tak?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 23, 2018 o 09:54

Aga, niestety nie pomogę, nie składam sprawozdań przez RDF.

Odpowiedz

Aga Grudzień 23, 2018 o 11:56

Dziękuję za odpowiedź. A przez S 24 skany przechodzą?

Adam Grudzień 5, 2018 o 11:19

Mam pytanie, prowadzimy dokumentację księgową spółki której cały zarząd jest z Białorusi i nie mają podpisów elektronicznych ani epuap. Wysłaliśmy sprawozdania papierowo i dostaliśmy zwrot. Czy protokólant z pełnomocnictwem notarialnym może w imieniu spółki złożyć elektronicznie sprawozdanie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 25, 2018 o 20:55

Aga, tak, przechodzą, właśnie o tym jest wpis.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: