Ustawa o zarządzie sukcesyjnym wejdzie w życie 25 listopada 2018 r.

Karol Sienkiewicz        18 września 2018        2 komentarze

Według rejestru REGON w Polsce blisko 3 miliony osób prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG oraz zarejestrowanych jest ok. 300 tysięcy spółek cywilnych. Wbrew pozorom działalność gospodarcza osoby fizycznej nie ogranicza się do działalności jednoosobowej. Bardzo często są to firmy osiągające wielomilionowe obroty, ale przede wszystkim dające zatrudnienie dziesiątkom, a nawet setkom ludzi. Co więcej, na listach najbogatszych Polaków nadal jest wiele nazwisk osób, które prowadzą właśnie działalność „ewidencjonowaną”.

Dotychczasowe regulacje prawne dotyczące funkcjonowania działalności gospodarczej osoby fizycznej przez długi czas spełniały swoje zadanie. Jednakże przepisy te nie rozwiązywały jednego ważnego problemu – kontynuacji działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy.

Aktualne przepisy prawne są tak skonstruowane, że równocześnie ze śmiercią osoby fizycznej wpisanej w CEIDG wygasają uprawnienia do posługiwania się firmą, NIPem czy REGONem, korzystania z przyznanych koncesji czy zezwoleń, wygasają umowy o pracę. Mówiąc dosadniej następcy prawni byli pozbawieni wszelkich narzędzi niezbędnych do dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Już w tym momencie w CEIDG wpisanych jest ok. 200 tysięcy przedsiębiorców, którzy ukończyli 65 rok życia. A liczba ta będzie się zwiększać. Dlatego niezbędnym było wprowadzenie odpowiednich regulacji w temacie sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

I właśnie regulacją tej kwestii poświęcona jest ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, uchwalona 5 lipca 2018 r. Umożliwia ona płynną kontynuację działalności przedsiębiorstwa po śmierci jego właściciela.

W związku z tym, że są to nowe i bardzo ważne regulacje, najbliższe wpisy na blogu poświęcimy właśnie tej kwestii.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Październik 8, 2018 o 13:40

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych oczywistym rozwiązaniem wydaje się możliwość przeniesienia praw własności na małżonka/małżonkę albo dalszych spadkobierców.
Niestety, polskie prawo wciąż w wielu aspektach bywa bardzo zagmatwane.

Odpowiedz

Kamil Październik 9, 2018 o 21:59

I właśnie ustawa, o której mowa we wpisie, ma tę kwestię “odgmatwać”

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: