Uwaga, ostatni dzwonek dla sprawozdań finansowych

Karol Sienkiewicz        06 września 2018        4 komentarze

Każdy, kto do ma czynienia ze sporządzaniem lub zgłaszaniem sprawozdań finansowych do KRS wie, że 30 czerwca minął ostateczny termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego (dla większości spółek). I jak to w życiu bywa, wiele spółek czekało z tym właśnie do ostatniej chwili. Więcej o tym jak dokładnie obliczyć termin na złożenie sprawozdania finansowego do KRS możesz przeczytać tutaj:

Termin na złożenie sprawozdania finansowego do KRS

Niemniej istotny wrzesień

W tym roku obok czerwca, równie istotnym miesiącem jest wrzesień. Otóż w związku ze zmianami jakie przyniósł rok 2018 w temacie składania sprawozdań (co zresztą wielokrotnie poruszałem we wpisach na niniejszym blogu) ustawodawca wprowadził przepisy przejściowe. To właśnie one przewidują wyjątkową datę – 30 września 2018 r.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy nowelizującej, do dnia 30 września 2018 r. dopuszcza się dołączanie do zgłoszenia lub wniosku kopii dokumentów, opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Innymi słowy z końcem miesiąca, kończy się również w pewnym sensie możliwość składania sprawozdań tradycyjnych poprzez system teleinformatyczny. Od tej chwili aby złożyć sprawozdanie finansowe będzie należało „stworzyć” je od początku w formie elektronicznej i w tej formie opatrzyć podpisami uprawnionych osób. Co będzie potem? Nie wiadomo, ale może się okazać, że bez PESEL nic się już nie zrobi. 

Ministerstwo Finansów udostępniło w ostatnich dniach Struktury Logiczne dotyczące sprawozdań finansowych. Znajdziecie je tutaj:

https://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/struktury-e-sprawozdan

Jeżeli zatem z jakichś powodów nie złożyłeś sprawozdań do KRS, pospiesz się!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dawid Wrzesień 12, 2018 o 19:20

Ciekawe, czy można złożyć sprawozdanie finansowe za pomocą konta bankowego: myślę, że to dobry temat na jakiś przyszły wpis.
W tym roku po raz pierwszy złożyłem PiTa z poziomu konta bankowego – gdy pewnego dnia się zalogowałem, PKO BP po prostu wyświetliło komunikat, że jest taka możliwość – skorzystałem, nie żałuję, polecam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 14, 2018 o 08:50

Dawid, to chyba nie ma sensu. Ale konto się przydaje – można się przez nie logować do ePUAP, który jest konieczny przy składaniu wniosku do KRS.

Odpowiedz

Tomek Wrzesień 18, 2018 o 16:42

Witam,
A jaka jest podstawa prawna możliwości złożenia wniosku odpłatnie bez PESELU osoby zarządzającej? Wszystkie artykuły wskazują na alternatywną możliwość złożenia wniosku, nikt jednak nie pisze na jakiej to podstawie prawnej? przepisy wskazują, w 19e KRS że ma być PESEL.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 18, 2018 o 17:44

Tomek, teraz to piszą, ale w maju nikt nie wiedział, jak to zrobić, dopóki nie wymyśliłem 🙂 Teraz to jest po prostu postępowanie elektroniczne, art. 19 ust. 2 ustawy o KRS.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: