Uwaga, ostatni dzwonek dla sprawozdań finansowych

Karol Sienkiewicz        06 września 2018        8 komentarzy

Każdy, kto do ma czynienia ze sporządzaniem lub zgłaszaniem sprawozdań finansowych do KRS wie, że 30 czerwca minął ostateczny termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego (dla większości spółek). I jak to w życiu bywa, wiele spółek czekało z tym właśnie do ostatniej chwili. Więcej o tym jak dokładnie obliczyć termin na złożenie sprawozdania finansowego do KRS możesz przeczytać tutaj:

Termin na złożenie sprawozdania finansowego do KRS

Niemniej istotny wrzesień

W tym roku obok czerwca, równie istotnym miesiącem jest wrzesień. Otóż w związku ze zmianami jakie przyniósł rok 2018 w temacie składania sprawozdań (co zresztą wielokrotnie poruszałem we wpisach na niniejszym blogu) ustawodawca wprowadził przepisy przejściowe. To właśnie one przewidują wyjątkową datę – 30 września 2018 r.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy nowelizującej, do dnia 30 września 2018 r. dopuszcza się dołączanie do zgłoszenia lub wniosku kopii dokumentów, opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Innymi słowy z końcem miesiąca, kończy się również w pewnym sensie możliwość składania sprawozdań tradycyjnych poprzez system teleinformatyczny. Od tej chwili aby złożyć sprawozdanie finansowe będzie należało „stworzyć” je od początku w formie elektronicznej i w tej formie opatrzyć podpisami uprawnionych osób. Co będzie potem? Nie wiadomo, ale może się okazać, że bez PESEL nic się już nie zrobi. 

Ministerstwo Finansów udostępniło w ostatnich dniach Struktury Logiczne dotyczące sprawozdań finansowych. Znajdziecie je tutaj:

https://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/struktury-e-sprawozdan

Jeżeli zatem z jakichś powodów nie złożyłeś sprawozdań do KRS, pospiesz się!

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dawid Wrzesień 12, 2018 o 19:20

Ciekawe, czy można złożyć sprawozdanie finansowe za pomocą konta bankowego: myślę, że to dobry temat na jakiś przyszły wpis.
W tym roku po raz pierwszy złożyłem PiTa z poziomu konta bankowego – gdy pewnego dnia się zalogowałem, PKO BP po prostu wyświetliło komunikat, że jest taka możliwość – skorzystałem, nie żałuję, polecam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 14, 2018 o 08:50

Dawid, to chyba nie ma sensu. Ale konto się przydaje – można się przez nie logować do ePUAP, który jest konieczny przy składaniu wniosku do KRS.

Odpowiedz

Dawid Październik 12, 2018 o 22:31

Dlaczego nie ma sensu? Jeśli przez konto można zalogować się do ePUAP, to idąc o krok dalej, można by połączyć konto bankowe z kontem ePUAP i w konsekwencji złożyć wniosek do KRS z poziomu konta bankowego tak, aby automatycznie zapisywał się w bazie danych ePUAP, dzięki czemu odpowiedni urzędnicy mieliby do niego wgląd.

Odpowiedz

Tomek Wrzesień 18, 2018 o 16:42

Witam,
A jaka jest podstawa prawna możliwości złożenia wniosku odpłatnie bez PESELU osoby zarządzającej? Wszystkie artykuły wskazują na alternatywną możliwość złożenia wniosku, nikt jednak nie pisze na jakiej to podstawie prawnej? przepisy wskazują, w 19e KRS że ma być PESEL.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 18, 2018 o 17:44

Tomek, teraz to piszą, ale w maju nikt nie wiedział, jak to zrobić, dopóki nie wymyśliłem 🙂 Teraz to jest po prostu postępowanie elektroniczne, art. 19 ust. 2 ustawy o KRS.

Odpowiedz

Anna Październik 11, 2018 o 18:57

Witam,

składałam sprawozdania w różnych sądach w całej Polsce , kilkanaście razy , zawsze jako pełnomocnik poświadczałam dokumenty podpisem elektronicznym, wszędzie miałam wpisy zgodne z wnioskiem, w tym w wydziale XII Warszawskiego KRS.
A tu niespodzianka – właśnie dostałam odmowę wpisu z powodu tego, że nie jestem uprawniona do poświadczenia dokumentów , bo mój Pesel nie widnieje w KRS – postanowienie wydał wydział XII Warszawskiego KRS, który wcześniej moje wnioski wpisywał .

Ponadto dostałam pouczenie, że jako pełnomocnik procesowy będę mogła poświadczać dokumenty dopiero od 1 marca 2020 roku, bo :”Przepis art. 694(4) §2(1) pkt. 1 KPC dający takie uprawnienie fachowym pełnomocnikom wejdzie w
życie dopiero 1 marca 2020r. ( art. 55 pkt. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 398).” Dokładnie przeanalizowałam art. 694(4) §2(1) pkt. 1 KPC i nie widzę związku z poświadczaniem dokumentów.

Oczywiście wnoszę skargę. Mam tylko pytanie – skargę wnosi się w trybie zwykłym (papierowym), a nie elektronicznie ? Nie znalazłam przepisów , które w postępowaniu rejestrowym wprowadzałyby wymóg złożenia skargi drogą elektroniczną . Taka droga będzie możliwa dopiero po wejściu w życie wspomnianego art. 694(4) §2(1) pkt. 1 KPC
Dlatego wydaje mi się, że skargę powinnam złożyć w papierowej formie .
Prośba o rozwianie wątpliwości …

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 11, 2018 o 19:49

Anna, składałem kilka skarg, zawsze papierowo i nie było to kwestionowane. Ale zawsze dołączałem pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową.

Odpowiedz

Olga Październik 17, 2018 o 13:35

Anna! Bardzo proszę o pomoc z skargę! Czy może Pani wysłać wzór na e-maila? Członek zarządu specjalnie przyjeżdżał do Polski, aby uzyskać Pesel, zarejestrował Epuap, autoryzował na S24, złożył sprawozdanie finansowe płatne – tam jest taka możliwość! – za 140 zł, i nadszedł list, taki sam, o tym, że jego Pesel musi być wpisany do KRS. Czy to jest sprawiedliwe?….!
Proszę pokazać wzór skargi i adres, gdzie go wysłać. Ja bardzo proszę, nie mogę go poprawnie napisać….. Będę bardzo, bardzo wdzięczna! mój e-mail mylodobra@gmail.com

Odpowiedz