Zwrot wniosku o wpis sprawozdania finansowego

Karol Sienkiewicz        31 lipca 2018        Komentarze (0)

Przełom czerwca i lipca miałem wypełniony składaniem wniosków o wpis sprawozdań rocznych do KRS poprzez S24. Po złożeniu naprawdę sporej ilości tych wniosków udałem się na zasłużony urlop do Czarnogóry (na zdjęciu poniżej widok na wyspę-hotel Święty Stefan). I myślałem, że od sprawozdań finansowych nieco odpocznę. Niestety, płonne to były nadzieje. Zaczęły się bowiem problemy ze zwracaniem sprawozdań złożonych tradycyjnie, czyli „na papierze”. A tak robić nie można.

Przypomnę zatem, że od 15 marca 2018 r. weszła w życie ustawa diametralnie zmieniająca zasady składania sprawozdań finansowych spółek do KRS. Od tego dnia sprawozdania finansowe należy składać wyłącznie w formie elektronicznej. Zgodnie z art. 19e ust. 1 ustawy o KRS złożenie dokumentów następuje poprzez zgłoszenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu przez Ministra Sprawiedliwości.

Co się stanie gdy złożysz sprawozdanie finansowe w „tradycyjnej formie”?

Poprzez tradycyjną formę rozumiemy złożenie sprawozdania finansowego w formie papierowej bezpośrednio do sądu rejestrowego, tak jak to miało miejsce dotychczas. I okazuje się, że część z Was tak właśnie zrobiła. Czy to składając wniosek KRS Z30 samodzielnie czy też „przemycając” sprawozdania w ramach innego wniosku KRS Z3 z nadzieją, że „sąd nie zauważy”. Otóż sąd zauważa.

Przepisy ustawy KRS dokładnie opisują skutki złożenia sprawozdania finansowego w „tradycyjnej” papierowej formie.

Po pierwsze zatem wniosek złożony z naruszeniem powyższej zasady podlega zwróceniu bez wzywania do uzupełnienia braków. A zwrot oznacza, że w ogóle nie złożono sprawozdania.

Po drugie zaś ustawodawca umożliwia złożenie ponownego wniosku w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli ponownie złożony wniosek – już za pomocą systemu teleinformatycznego – będzie pozbawiony braków, wywołuje skutki prawne od daty pierwotnego wniesienia.

Jak widzisz, złożenie sprawozdania finansowego w papierowej formie, nie przyniesie oczekiwanego skutku w postaci uzyskania wpisu do KRS. Może jednak pomóc Ci zyskać niezbędny czas do złożenia prawidłowego wniosku z systemie teleinformatycznym.

O zasadach składania sprawozdań finansowych możesz przeczytać tutaj:

Sprawozdania finansowe. Komu nowe zasady podniosą ciśnienie?

A jeśli potrzebujesz naszej pomocy zajrzyj tutaj:

Złóż sprawozdanie finansowe

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: