Złożenie sprawozdań finansowych do KRS w Warszawie

Karol Sienkiewicz        10 lipca 2018        12 komentarzy

Z emaili, jakie otrzymuję, licznych telefonów oraz komentarzy wynika, że Sądy Rejonowe, a konkretnie Wydziały Rejestrowe w stołecznych Sądach mają inną niż wszyscy praktykę.

No cóż, każdy Sąd ma swoją praktykę, trudno mi powiedzieć na czym polegają problemy niektórych Czytelników z KRS w Warszawie (nie znam spraw czy treści wniosków). Co do zasady nie chciało mi się jednak wierzyć, żeby akurat w Warszawie miało być inaczej niż w Toruniu, Bydgoszczy, Gdańsku czy Poznaniu. W właśnie postanowienia dotyczące przyjęcia sprawozdań za  rok 2017 r. w tych miastach niedawno pokazywałem. To wszystko (oraz wiele innych) były postanowienia doręczone mi elektronicznie, do odczytania kluczem kwalifikowanym.

Sprawozdania finansowe złożone szybko i sprawnie

I sądziłem, że podobnie będzie w Warszawie. Jednak życie zweryfikowało moje poglądy. No cóż, nie po raz pierwszy. Dzisiaj bowiem otrzymałem postanowienie z warszawskiego KRS. I rzeczywiście jest ono inne niż dotychczasowe, ponieważ po raz pierwszy otrzymałem je w tradycyjnej, papierowej formie, doręczone przez Pocztę Polską, a nie jak dotychczas elektronicznie.

W tej sprawie wniosek był złożony 5 czerwca, postanowienie wydane już 14 czerwca (jak na Stolicę to dobre tempo), jednak doręczone dopiero dzisiaj, 10 lipca 2018 r.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

M.M Lipiec 19, 2018 o 21:34

Czuje się wywołany. Pracuję w Warszawie, i sam popełniłem kilka orzeczeń w tym duchu. Potwierdzam istnienie problemu. Dopiero od stosunkowo niedawno zaczęły spływać sygnały, że mamy błędną praktykę i inne sądy robią inaczej.

Do tej pory uważaliśmy ( chyba wszyscy bez wyjątku), że bez numeru PESEL nie da się złożyć sprawozdania. W trybie pozasądowym system nie przyjmie. W trybie sądowym, ktoś kto tylko ma podpis elektroniczny co prawda może złożyć wniosek, ale sąd powinien go oddalić. Dlaczego?

Problemem jest przepis o tym, kto może podpisać ( lub poświadczyć, tu interpretacje są różne, czy trzeba do tego mieszać kwestię oryginał/kopia) skan sprawozdania. Przepis ( nie wskażę z pamięci który, jest w ustawie wprowadzającej) mówi, że skan dokumentu może podpisać podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym EPUAP osoba która jest wpisana do rejestru jako członek organu i mająca PESEL. Koło się zamyka. Co z tego, że bez numeru PESEL można złożyć wniosek, ale nie można wytworzyć dokumentu nadającego się na podstawę wpisu? Członek zarządu z PESELEM i tak jest potrzebny, tyle, że do czegoś innego.

Jest bardzo dużo skarg. Argumentacja w tych lepszych z grupsza polega na tym, że wskazany przepis należy tak interpretować, że skan podpisać może ALBO członek organu mający PESEL, ALBO KTOKOLWIEK podpisem elektronicznym. Wskazują na rozkład przecinków w przepisie. Trochę to bezsensowne, dlaczego KTOKOLWIEK, nawet nie związany ze spółką miałby móc podpisywać te skany skoro dopiero od 2020 ma wejść przepis, który uprawnia fachowych pełnomocników do ich podpisywania? Dlaczego mamy akceptować skan podpisany przez KOGOKOLWIEK, skoro we wnioskach papierowych wymagamy kopii notarialnej, a nie jakiejkolwiek?

Gdy nowe przepisy miały dopiero wejść jedna z szefowych zwróciła się do MS wskazując na ten problem. Odpowiedzią podzieliła się na zebraniu. Odpowiedź (jej sens) była z grupsza taka, że ministerstwu problem jest obojętny, gdyż każdy kto ma interes prawny, może zwrócić się o nadanie mu numeru PESEL. W sensie, że dodatkowym celem regulacji miało być zmuszenie cudzoziemców do nadawania sobie numerów PESEL. Co z pewnego przewrotnego punktu widzenia ma to jakąś logikę. Z pewnością taka wykładnia przepisów ma więcej sensu, zwłaszcza w świetle tamtej wypowiedzi ministerstwa.

Póki co w Warszawie, jest wielka fala wniosków o wpisanie do rejestru nadanych cudzoziemcom numerów PESEL. Szybciej i taniej to zrobić, niż czekać a rozpatrzenie apelacji.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 20, 2018 o 00:26

M.M. “sam popełniłem kilka orzeczeń w tym duchu” oznacza zwrot czy wpisanie? Bo jeżeli wpisanie, to tak robi sporo sądów, także w Warszawie i to bardzo dobra praktyka.

Odpowiedz

Agata Kicińska Lipiec 20, 2018 o 12:13

Ciekawe rozwiązanie. Skoro Ministerstwo chciało “wymusić” posiadanie numeru PESEL przez cudzoziemców, to o wiele prościej byłoby przecież wprowadzić zmiany w ustawie o ewidencji ludności. Poza tym z tej ustawy wynika, że PESEL musi mieć osoba obowiązana do tego na podstawie odrębnych przepisów. Wobec cudzoziemców-członków zarządu brak jest jednak takich przepisów (chyba, że uznamy za nie nowe przepisy ustawy o KRS, ale to trochę naciągana teoria).

Odpowiedz

M.M Lipiec 20, 2018 o 22:29

“W tym duchu” gdyż zupełnie przypadkiem nie trafiły mi się wnioski, gdy opisywany problem byłby jedynym. Sprawozdania niekompletne, niepodpisane, za losowe okresy – brak podpisania skanu był tylko dodatkową wadą. Nie mam skarg dotyczących tego zagadnienia, gdyż zawsze sprawa była jasna z innych przyczyn. Ale inni mają.

Praktyka chyba ulegnie zmianie, gdyż dziś poszła wieść że jedna z Pań sędzi ( na trzy w moim wydziale) hurtowo uwzględniła wszystkie skargi w tym temacie ( po chwiejnym podejściu wcześniej). Stanowiska pozostałych nie znam (jedna jest na urlopie). Czas pokaże.

Co do ministerstwa… Cóż z jednej strony szefowa przekazała nam to co przekazała, raczej nie wymyśliła sobie. Z drugiej strony ani nie wiem z kim tam rozmawiała. Z trzeciej jeden z pełnomocników dołączył nam pismo tego samego ministerstwa, które jakoś od niego wybębnił, w którym przedstawiono 9 bez uzasadnienia) stanowisko odmienne.

P.S.

W czwartkowej Rzeczpospolitej jest artykuł dwóch panów mecenasów, którzy powtórzyli za nami, że nie da się złożyć sprawozdania bez PESEL.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 20, 2018 o 22:52

M.M. szkoda mi czasu na czytanie takich artykułów, one nie mają wiele wspólnego z prawdziwym życiem 🙂 Zatem czekamy na rozwój sytuacji. U mnie wygląda to tak, że na 60 wniosków, 10 mam wpisanych i 2 zwrócone, ale poszły skargi. Na resztę spokojnie czekam.

Odpowiedz

M.M Lipiec 20, 2018 o 22:52

Przepraszam najwyraźniej nie zrozumiałem pytania.
“W duchu” znaczy stałem na stanowisku, że skan nie podpisany przez członka zarządu z numerem PESEL nie może być podstawą wpisu, gdyż jest kopią dokumentu. Czyli oddalenie. Ale akurat mnie nie trafiły się sprawy “czyste” tj. tylko z tym problemem.

O ile wiem wszyscy koledzy referendarze prezentowali to samo stanowisko, a do nie dawna podzielały je też wszystkie sędzie. Któraś ze skarg musiała jednak jedną z nich przekonać.

Odpowiedz

justyna Październik 20, 2018 o 02:40

Proszę o informację czy skargę na zarządzenie referendarza o zwrocie wniosku o wpis wzmianki o złożeniu SF składa się do sądu w formie tradycyjnej papierowej czy tez jest jakaś forma elektroniczna (Jako skan dokumentu podpisany podpisem kwalifikowanym złożony przez S24) Wniosek składany był przed 30 września przez S24, zarządzenie o zwrocie doręczone teraz elektronicznie (Powód – załączniki “nie dają się otworzyć” mimo, że były w formie pliku xades) .
Dziękuję za Państwa wpisy i z góry dziękuję za informację

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 20, 2018 o 10:01

justyna, skargę składa się na papierze.

Odpowiedz

justyna Październik 20, 2018 o 19:05

Dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Łukasz Październik 26, 2018 o 11:56

Panie Mecenasie,

Czy jeżeli na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/rd/
Stwierdza się, iż
Uwaga:
1. Dokumenty finansowe sporządzone przed 1 października 2018 są składane według dotychczasowych zasad.
2. Nowe wymogi dot. dokumentów finansowych obowiązują także przy składaniu dokumentów finansowych za pośrednictwem systemu S24, wraz z wnioskiem o wpis wzmianek o jego złożeniu lub wnioskiem o dołączeniu dokumentów do repozytorium

To znaczy, że składamy je według zasad obowiązujących od 15 marca 2018 r.
tzn. w postaci samych skanów podpisanych dokumentów ?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 27, 2018 o 10:57

Łukasz, zbadam to w poniedziałek o odpiszę.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 29, 2018 o 13:18

Łukasz, rzeczywiście. Może dlatego pojawiało się teraz okienko “data sporządzenia”. W najbliższym czasie spróbuję złożyć takie sprawozdanie i zobaczymy, jaki będzie efekt.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: