Termin na złożenie sprawozdania finansowego do KRS

W ostatnich dniach dostałem od Was całą masę emaili z różnymi pytaniami dotyczącymi składania sprawozdań do KRS. Cześć z nich dotyczyła tego jaki jest termin na złożenie tych sprawozdań. Sądząc z treści pytań okazuje się, że nie wszystko jest jasne, zatem dla przypomnienia:

Termin ten wynika wprost z art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości:

Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 – także sprawozdanie z działalności – w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

A zatem termin wynosi 15 dni od dnia zatwierdzenia, czyli najczęściej od dnia odbycia Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników. A zatem termin nie wynosi 15 dni od 30 czerwca, jak uważają niektórzy z moich czytelników albo 15 dni od dnia podpisania sprawozdania. Liczy się data uchwały Zgromadzenia.

Jeżeli zatem Zgromadzenie Zwyczajne dotyczące rozliczenia roku 2017 odbyło się w ostatnią sobotę  30 czerwca 2018 r. (a zgodnie z KSH dzień 30 czerwca to termin ostateczny), to wniosek do KRS – od tego roku tylko elektronicznie – (lub wpis do RDF) powinien być złożony najpóźniej w poniedziałek 16 lipca 2018 r.

Niby prosta sprawa, ale warto wyjaśniać.

Temat ten poruszam zresztą w różnych kontekstach już od wielu lat, np.  w tym wpisie ze stycznia 2013 r.

Aktualizacja 3.04.2020 r.

Z uwagi na pandemię koronawirusa wprowadzono nowe terminy zamknięcia ksiąg rachunkowych, sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Po szczegółowe informacje odsyłam na Konstytucję Biznesu.

karol-sienkiewicz
Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Radek pisze:

    Jakie są możliwe konsekwencje spóźnionego złożenia sprawozdania, w sytuacji w której WZ zatwierdzające odbyło się znacznie wcześniej niż 30.06.2018 r. i „przegapiono” termin oraz jakie są faktyczne konsekwencje gdy sprawozdania nie złoży się w ogóle?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.