Jakie podpisy pod sprawozdaniem finansowym składanym elektronicznie 

Karol Sienkiewicz        20 czerwca 2018        38 komentarzy

Żeby oderwać się od czarnych myśli (miało być 2:1, ale w drugą stronę) postanowiłem napisać kilka zdań o tym, kto i jak podpisuje sprawozdanie finansowe składane do KRS wg nowych zasad (czyli wyłącznie elektronicznie). Wpis ten stanowić będzie przy okazji odpowiedź na liczne pytania, na które nie jestem w stanie odpowiadać przez email (a najdziwniejsze pytania zadają prawnicy, ciekawe dlaczego?). Ale ad rem.

Po pierwsze – musi powstać normalne, typowe, papierowe sprawozdanie finansowe (czyli bilans i cała reszta), sprawozdanie z działalności oraz uchwały dotyczące zatwierdzenia roku 2017. Nic nie zmieniło się w zasadach podpisywania tych dokumentów: dokumenty podpisuje kierownik jednostki, czyli w spółkach jest to po prostu cały zarząd. Ale to jest jasne i nie trzeba tego specjalnie tłumaczyć (chociaż były już pytania, czy może podpisać pełnomocnik – nie może).

I jak już macie to sprawozdanie to dalsze „podpisy” zależą od tego, jak będzie ono składane do KRS.

Pamiętaj – te „papierki” trzeba zeskanować (inaczej się skanuje do składania przez ePUAP a inaczej do S24, ale to nie temat tego wpisu).

Przez ePUAP

Jeżeli sprawozdanie finansowe i pozostałe dokumenty będą składane bezpośrednio przez członka zarządu posiadającego PESEL (to rozwiązanie szybkie i darmowe) to więcej podpisów już nie będzie. Po prostu profilem zaufanym składający loguje się do Repozytorium Dokumentów Finansowych i podłącza odpowiednie pliki PDF. Całość następnie zatwierdza poprzez swój profil zaufany (no, chyba, że to uznamy za podpis). Składane w ten sposób pliki to zwykłe PDF, których nie wolno podpisywać elektronicznie.

Przez S24

Sprawa „podpisywania” jest nieco bardziej skomplikowana przy składaniu dokumentów w systemie S24. To jedyny sposób, żeby dokumenty złożył pełnomocnik. I w zasadzie chyba jedyny sposób, by zostały złożone dokumenty spółki, w której żaden członek zarządu nie ma PESEL. Inna sprawa, że można tak składać dokumenty także dla spółek, w których PESEL występuje.

Podpis nr 1 – XADES

Żeby złożyć pliki przez S24 musisz przygotować pliki PDF i opatrzyć je podpisem elektronicznym w formacie XADES. Plik PDF + podpis nie mogą mieć więcej niż 5 MB rozmiaru. A zatem to podpis nr 1.

Podpis nr 2 – wniosek KRS Z30

Zalogowaniu się na konto S24 i po wygenerowaniu wniosku do KRS (system generuje ten wniosek) oraz podłączeniu odpowiednich plików XADES (system nie przyjmie złych plików) musisz kliknąć w pole

“podpisz” a potem „opłać i wyślij” (bez uiszczenia opłaty 140 zł nie można wysłać wniosku). I tu jest podpis nr 2.

Są dwie możliwości – wniosek można podpisać podpisem kwalifikowanym albo poprzez PUAP. Osobiście w tym miejscu podpisuję korzystając z PUAP (poprzez mBank). I działa to bez zarzutów (chociaż słyszałem, że gdzieś nie działa, ale to może tylko taka plotka).

A zatem w sumie to jest dość proste – pamiętaj, że podstawą są i tak „papierowe”, prawidłowo podpisane dokumenty. I jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to – w systemie S24 po kilku tygodniach lub miesiącach otrzymasz na email (ale nie pocztą) wyglądające tradycyjnie postanowienie ze wzmianką o złożonych do KRS dokumentach. Wczoraj (we wtorek) otrzymałem 4 takie emaile, z czego najstarszy dotyczył wniosku złożonego 14 maja 2018 r. A zatem czekałem nieco ponad miesiąc.

Jednym zdaniem – jest teraz trochę tradycyjne (bo papier być musi) i trochę nowocześnie (bo sąd interesuje plik, a nie papier).

{ 38 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marta Czerwiec 25, 2018 o 14:38

“Żeby złożyć pliki przez S24 musisz przygotować pliki PDF i opatrzyć je podpisem elektronicznym w formacie XADES. Plik PDF + podpis nie mogą mieć więcej niż 5 MB rozmiaru. A zatem to podpis nr 1.” – a czy mógłby Pan Mecenas wyjaśnić jak w ogóle mam opatrzyć plik PDF podpisem elektronicznym w formacie xades, jeżeli posiadam jedynie profil zaufany ePuap, a nie mam kwalifikowanego podpisu elektronicznego? Czy to w ogóle możliwe? W chwili obecnej, gdy chcę dołączyć dokumenty do wniosku na portalu S24 pokazuje się komunikat “Plik nie został załączony. Plik nie jest podpisany. Aplikacja wymaga formatu xades”. I ok, ale jak w takim razie w ogóle wygenerować ten format xades? Niestety w ogóle się na tym nie znam i od kilku dni walczę.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 25, 2018 o 14:40

Marta, bez klucza nie można podpisać XADESem. Po prostu nie ma takiej opcji

Odpowiedz

Marta Czerwiec 25, 2018 o 14:49

Bez klucza, tzn? Proszę o łopatologiczne wyjaśnienie. Czy dobrze rozumiem, że muszę posiadać zarówno profil zaufany na ePuap, jak i elektroniczny podpis kwalifikowany? Jestem adwokatem, pełnomocnikiem spółki i z tego co czytałam na portalu S24 wydawało mi się, że to są opcje albo albo i że ePuap wystarczy. Mylę się?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 25, 2018 o 14:54

No cóż – adwokat bez podpisu kwalifikowanego nic nie zdziała. Musi być format XADES, jeżeli działa pełnomocnik.

Odpowiedz

Marta Czerwiec 25, 2018 o 14:55

Dziękuję za odpowiedź!

Dominika Czerwiec 25, 2018 o 15:32

Panie mecenasie, dziękuję za ciekawy wpis. Mam pytanie- czy ścieżka s24 jest właściwa dla spółek bez członków zarządu z nr PESEL ale założonych drogą tradycyjną, tj u notariusza?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 25, 2018 o 15:33

Dominika, tak, wg mnie jest właściwa i jak na razie działa.

Odpowiedz

Magda Czerwiec 26, 2018 o 09:34

Panie Mecenasie,

czy ma Pan doświadczenie z sądem w Krakowie? Czy tam rejestrują Sprawozdania Finansowe złożone drogą elektroniczną (s24 – płatne) przez Pełnomocnika procesowego (wszystkie pliki + wniosek podpisane elektronicznie przez pelnomocnika). Widzę, ze w każdym sądzie jest inna praktyka…

pozdrawiam,

Odpowiedz

Magda Czerwiec 26, 2018 o 09:35

oczywiście chodzi mi o spółki, w której zasiada Zarząd bez ujawnionego PESEL-u

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 26, 2018 o 09:39

Magda, jeszcze nie, ale w Toruniu, Poznaniu, Warszawie czy Szczecinie działa, więc w Krakowie trzeba przynajmniej spróbować.

Odpowiedz

Magda Czerwiec 26, 2018 o 10:06

Panie Mecenasie,
Poznań – super wiadomość, bo tam wczoraj złożyłam wniosek, ale w Krakowie mam oddalenie i uzasadnienie na 2 str – konkluzja: Członek Zarządu nie ma PESEL-u=nie ma opcji złożenia SF do Sądu (ani RDF, ani S24)…

Co prawda ten wniosek do Krakowa był składany trochę inaczej – jedyny Członek Zarządu podpisał wszystkie pliki swoim podpisem elektronicznym, a pełnomocnik procesowy jedynie sam wniosek, ale nie wiem czy to zrobi różnicę, jeżeli wszystkie pliki + wniosek podpisze pełnomocnik. TU zastanawiam się nad wyrobieniem Prezesowi PESEL-u i pójście RDF-em.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 26, 2018 o 10:44

Magda, Kraków postąpił prawidłowo, ale po co PESEL, wystarczy zlecić komuś taką reprezentację.

gość Lipiec 3, 2018 o 22:52

Niestety, chyba w przypadku Warszawy zależy to od referendarza. KRS odmówił nam wpisu (wniosek składany w ramach S24 przez pełnomocnika procesowego), powołując się na to, że wniosek i załączniki zostały podpisane przez osobę, która nie spełnia wymogów z art. 19e ust. 2 ustawy o KRS.

Co ciekawe – referendarz wskazał, iż dokumenty zostały opatrzone podpisem kwalifikowanym zewnętrznym “co spowodowało niemożność wygenerowania jego treści, a tym samym niemożliwość jego odczytu” – wniosek opatrzony został podpisem kwalifikowanym, format .xades

Mam nieodparte wrażenie, że wniosek złożony w ramach S24 został utożsamiony z RDF. Pozostaje tylko skarżyć…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 3, 2018 o 22:54

Gość, to wasz błąd – musi być XADES wewnętrzny, a nie zewnętrzny. To jest kwestia konfiguracji klucza.

Magda Czerwiec 26, 2018 o 11:59

Ok, dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Jarek Czerwiec 27, 2018 o 14:32

Panie Mecenasie,

Czy pliki xades może podpisać np. księgowy, posiadający podpis kwalifikowany, a złożenie wniosku Z30 poprzez portal S24 – członek zarządu z profilem zaufanym ePUAP?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 28, 2018 o 07:31

Jarek, teoretycznie nie widzę przeciwwskazań. Ale nie spotkałem się z tym w praktyce, zatem nie wiem, jak zareaguje sąd.

Odpowiedz

Paweł Lipiec 2, 2018 o 18:29

A mnie ciekawi, gdzie Pan Mecenas podłącza dokument pełnomocnictwa? Powiem szczerze, że sam takiej rubryki nie widzę w S24 w dziale “wnioski”… jedyne miejsce, które jako tako by się nadawało, to “dokumenty”, ale mam wątpliwość, czy składając wniosek Sąd (Referendarz) ma do tego dostęp.

Poproszę o jakąś sugestię

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 2, 2018 o 21:28

Paweł, to jest temat na zupełnie oddzielny wpis 🙂

Odpowiedz

Sebastian Lipiec 3, 2018 o 14:13

Cyt.: “Pamiętaj – te „papierki” trzeba zeskanować (inaczej się skanuje do składania przez ePUAP a inaczej do S24, ale to nie temat tego wpisu).”.
No właśnie, jak zeskanować dokumenty finansowe, żeby je podpisać podpisem elektronicznym? Wystarczy zwykły pdf?
I jak podpisać dokumenty? Z instrukcji na stronie KRS wynika, że nie można podpisać elektronicznym podpisem zewnętrznym, że możliwy jest tylko podpis wewnętrzny. Ale podpis wewnętrzny stosuje się tylko w plikach XML. Jak uzyskać plik XML?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 3, 2018 o 14:14

Sebastian, podpis wewnętrzny to XADES

Odpowiedz

Sebastian Lipiec 3, 2018 o 14:35

Udało mi się uzyskać oddzielny plik z podpisem o formacie XADES. Dodałem pliki źródłowe (skany dokumentów w formacie pdf) i odrębne pliki z podpisem w formacie XADES i system “nie czyta” tych plików z podpisem, traktuje zgłoszenia, jakby były załączone pliki niepodpisane. Nie wiem co robię źle. Może ktoś miał podobny problem i pomoże?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 3, 2018 o 14:38

Sebastian, musisz robić jakiś czeski błąd, ja podpisuję tego kilkadziesiąt dziennie i bez problemu.

Odpowiedz

Sebastian Lipiec 4, 2018 o 11:03

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Mój program do podpisu elektronicznego nie daje możliwości podpisania wewnętrznego pliku pdf, tak aby wygenerować plik XADES. Jest możliwość wygenerowania z pliku pdf podpisu wewnętrznego w formacie PADES. Czy może być również format PADES, czy to musi być tylko XADES?

Karol Sienkiewicz Lipiec 4, 2018 o 12:58

ProCertum SmartSign

Karol Sienkiewicz Lipiec 4, 2018 o 12:24

Sebastian, to dziwne, u mnie był wybór na zewnętrzny (to jest plik dołączany obok PDF) i wewnętrzny (PDF jest “otoczony” podpisem). To musi być xades, ale nie próbowałem podłączać innych podpisów.

Odpowiedz

Sebastian Lipiec 4, 2018 o 12:54

A czy Pan Mecenas może podzielić się informacją jak nazywa się oprogramowanie do podpisywania certyfikatem kwalifikowanym, z którego Pan korzysta?

Magda Październik 15, 2018 o 15:25

Witam, mam identyczny problem. Czy udało się wyjaśnić co stanowiło przeszkodę w zaczytywaniu plików z podpisem? U mnie wyświetla się komunikat “dokument nie podpisany” mimo tego, że dokument został podpisany podpisem kwailifowanym wewnętrznym.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2018 o 16:53

Magda, tylko raz był problem z odczytaniem plików, złożyłem ponownie wniosek i czekam. W innych 80 sprawach takiego problemu nie było.

Magda Październik 15, 2018 o 17:07

Piszesz, że złożyłeś wniosek? Ja nie mogę go przesłać w ogóle do repozytorium, system na to nie pozwala jeśli nie widzi podpisanych załączonych dokumentów.

Małgorzata Lipiec 4, 2018 o 10:38

dzień dobry,

bardzo proszę o łopatologiczne rozwiniecie tematu: Pamiętaj – te „papierki” trzeba zeskanować (inaczej się skanuje do składania przez ePUAP a inaczej do S24, ale to nie temat tego wpisu).

Pisząc inaczej się skanuje do składania przez ePUAP – czy chodzi tu o składanie SF do KRS droga bezpłatną? Tam chyba także można podpisem kwalifikowanym zatwierdzać? Jak należy tutaj skanować dokumenty?

Jeśli chodzi o S24 – Pisze Pan: Żeby złożyć pliki przez S24 musisz przygotować pliki PDF i opatrzyć je podpisem elektronicznym w formacie XADES. Jak technicznie zaopatrzyć plik podpisem XADES?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 4, 2018 o 12:23

Małgorzata, to są kwestie techniczne i do tego proste – wszystko wynika z obsługi klucza do podpisu.

Odpowiedz

Tomasz Wrzesień 24, 2018 o 22:19

Zakupiłem podpis kwalifikowany w KIR i dostałem taki zwrot z KRS:

“Wnioskodawca w dniu 16 lipca 2018r. złożył za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu Ministra Sprawiedliwości
wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego wzmianek o złożeniu sprawozdania finansowego za rok 2017, uchwały w przedmiocie zatwierdzenia w/w
sprawozdania oraz sprawozdania z działalności 2017 roku.
Z uwagi na fakt, iż podczas dodawania przez wnioskodawcę pliku podpisu wystąpił błąd sąd rejestrowy nie ma możliwości odczytu plików zawierających załączone dokumenty.
W związku z faktem, iż wniosek nie zawiera wymaganych załączników zarządzono jego zwrot. ”

Co ja mam z tym zrobić? Wystarczy powiedzieć że “dostałem błąd” i to wszystko?!
Żadnej wskazówki jakiej treści (i z czyjej winy) ? Dodam że z zawodu jestem programistą i mało prawdopodobne żebym źle stworzył xades? Chyba że ich certyfikowany partner KIR wystawił trefny podpis no … ale jak ja im to udowodnię? Ponadto system nie pozwala sobie dodać ot tak dowolnych dokumentów – to muszą być xades ( a ich walidacja na pewno jest podstawą oprogramowania) . A skoro pozwolił dodać, to gdzie tu moja wina? Nich piszą sobie do dostawcy oprogramowania.

Generalnie, co z tym dalej robić?!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 25, 2018 o 10:16

Tomasz, raz miałem taką sytuację, złożyłem wniosek raz jeszcze.

Odpowiedz

Tomasz Wrzesień 25, 2018 o 20:53

Dzięki. Zgodnie z sugestią, zacząłem raz jeszcze generować podpisy i po bliższym przyjrzeniu widzę że moja aplikacja SZAFIR oferuje całe bogactwo podpisów XADES:

“Możliwość składania podpisu w formach: XAdES-BES (podstawowa forma podpisu XAdES); XAdES-T (podpis XAdES oznakowany czasem); XAdES-C (podpis XAdES oznakowany czasem, z dołączonymi informacjami certyfikatami oraz CRL zapewniającymi długotrwałą ważność dowodową podpisu). ”

Który do KRSu?? Za pierwszym razem wybrałem domyślny czyli XAdES-BES, więc pewnie nie on. Jutro chyba zadzwonię na infolinię (KRS i KIR ) – może tam się dowiem czegoś?!

Odpowiedz

Marcin Listopad 9, 2018 o 15:30

Panie Mecenasie,
Myślę, że świetny moment na aktualizację wpisu o SF za 2018, zwłaszcza w kontekście nieopublikowania schematów dla SF wg MSR.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 10, 2018 o 12:59

Marcin, ciągle jeszcze składam SF za 2017. Poza tym zaraz wchodzi w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym i jej poświęcę najbliższe wpisy.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2018 o 17:14

Magda, ale ja nie piszę tu o repozytorium tylko o S24. Do repozytorium nie trzeba podpisywać kluczem. Zwykły PDF.

Odpowiedz