Złożenie sprawozdań przez spółkę bez numeru PESEL

Karol Sienkiewicz        01 czerwca 2018        23 komentarze

Znowu poruszam ten sam temat  – macie mnóstwo pytań i wątpliwości, czemu zresztą się nie dziwę. Dlatego postawię sprawę jasno: złożenie sprawozdań finansowych przez spółkę, która w zarządzie nie ma osoby posiadającej PESEL jest możliwe przez pełnomocnika.

Samo postępowanie nie jest szczególnie skomplikowane (trzeba być tylko starannym i uważnym), chociaż przeczytałem już masę różnych wypowiedzi i komentarzy prawników (także na tym blogu), którzy strasznie temat gmatwają. Zupełnie niepotrzebnie.

Pełnomocnik musi otrzymać odpowiednie skany dokumentów w PDF, następnie musi do jednego z tych plików dołączyć skan swojego pełnomocnictwa i następnie każdy z tych plików podpisać kluczem kwalifikowanym. Wniosek trzeba opłacić kwotą 140 zł (system kieruje do banku) i wysłać. Od razu otrzymuje się powiadomienie o wysłaniu, potem dość szybko przychodzi email o nadaniu sygnatury. I potem trzeba czekać na wydanie postanowienia – ono też będzie dostarczone elektronicznie. Ale wygląd ma taki sam, jak “tradycyjne”.

Poniżej załączam postanowienie, jakie dzisiaj rano otrzymałem z Sądu w Poznaniu. Okazuje się, że pomysł, jaki opracowałem w Toruniu, działa również w stolicy Wielkopolski.

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania Czerwiec 4, 2018 o 09:31

Panie Mecenasie,
czy zetknął się Pan z sytuacją, gdy pełnomocnikiem spółki był jej pracownik? Czy system S24 technicznie dopuszcza możliwość przesłania wniosku przez taką osobę?

Pozdrawiam,
Ania

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 4, 2018 o 10:25

Ania, nie widzę przeszkód, trzeba tylko wykazać istnienie stosunku pracy.

Odpowiedz

Ania Czerwiec 4, 2018 o 10:53

Dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Paulina Czerwiec 4, 2018 o 15:37

Witam,

w związku z powyższym wnioskuje, że prokurent powinien móc złożyc bez większego problemu sprawozdanie do KRS, czy mam racje?

Pozdrawiam
Paulina

Odpowiedz

Beata Czerwiec 5, 2018 o 09:14

dzień dobry,
podpinam się pod pytanie, czy prokurent ujawniony w KRS może złożyć sprawozdanie do KRS
Pozdrawiam
Beata

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 09:17

Beata, prokurent jako prokurent nie może. Co więcej, spotkałem się ze stanowiskiem (np. KRS Poznań), że prokurent nie może też udzielić pełnomocnictwa w takiej sprawie.

Odpowiedz

Paulina Czerwiec 5, 2018 o 10:21

Dzień dobry,
na wstępie chciałam bardzo podziękować za wpisy na tym blogu, bo dzięki nim znalazłam “światło w tunelu”, jeśli chodzi o składanie sprawozdań finansowych.
Złożyłam wniosek o wpis sprawozdania finansowego spółki z o.o., jako pełnomocnik. Zeskanowane dokumenty były podpisane kwalifikowanym podpisem ( Szafir) sam zaś wniosek e-puapem.
Dzisiaj otrzymałam postanowienie z sądu (Wrocław) oddalające wniosek ponieważ “w toku postępowania stwierdzono brak możliwości otworzenia plików. Oznacza to, że dokumenty finansowe wraz z uchwałami nie zostały prawidłowo podpisane lub nie załączono w wymaganej formie dokumentów finansowych wraz z uchwałami – art. 38 ust. 2 z dnia 26 stycznia 2018 r.- Dz. U. z 2018 r., poz. 398.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 11:28

Paulina, nie wiem, jaki popełniłaś błąd, to kwestia IT. Może nie był to plik xades?

Odpowiedz

Paweł Czerwiec 5, 2018 o 16:26

Panie Mecenasie,

Mam dwa pytania:

1. Czy pełnomocnictwo może być ogólne (do występowania przed sądami powszechnymi, KRS itp) czy musi być specjalnie do złożenia sprawozdania finansowego ?

2. Załączam skan sprawozdania uprzednio podpisany podpisem kwalifikowanym – czy skan który podpisuje ma zawierać podpisy członków zarządu (fizyczne podpisy) czy też ma być to skan dokumentów, które nie zawierają fizycznego podpisu członków zarządu danej spółki ?

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Paweł Raźniak

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 19:47

Paweł, wg mnie wystarczy ogólne pełnomocnictwo zaś jego skan musi zawierać podpisy zarządu.

Odpowiedz

Aga Czerwiec 5, 2018 o 23:29

Dzień dobry,
bardzo proszę o wyjaśnienie, czy pełnomocnictwo (w celu złożenia sprawozdania) może zostać sporządzone w dowolnej formie pisemnej czy może są jakieś obowiązujące wzory?
Druga kwestia to osoba pełnomocnika – czy musi to być radca prawny lub pracownik spółki, czy może być to dowolna osoba (np. członek zarządu lub pracownik biura rachunkowego obsługującego spółkę).
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 6, 2018 o 07:55

Aga, musi być poprawne, ale nie ma wzorów. Pełnomocnikiem nie może być członek zarządu czy pracownik biura rachunkowego, raczej może to być pracownik spółki (prawo dopuszcza) i z całą pewnością może to być adwokat lub radca prawny.

Odpowiedz

Aga Czerwiec 6, 2018 o 14:47

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie 🙂

Odpowiedz

Kinga Czerwiec 7, 2018 o 14:37

Witam,
pracownik biura rachunkowego nie może być pełnomocnikiem, a właściciel posiadający podpis kwalifikowany?

Odpowiedz

Christian Czerwiec 12, 2018 o 15:30

Witam Wydaje mi się że artykuł nie jest aktualny. Pisałem w tej sprawie do ministerstwa i ekrs.ms.gov.pl i otrzymałem od nich taką odpowiedz oraz rozwiązanie:
Rozwiązanie:
W Pana przypadku podpis wyrabia się na dane z paszportu. Lista firm u których można wykupić podpis kwalifikowany
dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji – nccert.pl – w sekcji Kwalifikowani Dostawcy Usług
zaufania

Szczegóły zarejestrowanego zgłoszenia:

Zgłaszający: CHRISTIAN KÖNIG
Aplikacja internetowa: USL029-S-24
Temat: Pomoc w przedstawieniu i złożeniu sprawozdania za rok 2017 prze obcokrajowca Firmy 3K Team Sp z o.o. ul. Spokojna 210 18-400 Ło
Opis:
Szanowni Państwo,
potrzebuję pomocy w złożeniu sprawozdania wyżej wymienionego podmiotu.
Jestem Prezesem firmy 3K Team Sp. Z o.o.
Chcieliśmy złożyć sprawozdanie za rok 2017 niestety nie jestem w stanie wygenerować podpisu elektronicznego do którego niezbędny jest numer
PESEL.
1. Nie jestem obywatelem Polskim tylko Niemiec i z tego powodu nie mam numeru PESEL
2. Nie mieszkam oraz nie przebywam w Polsce na stałe / do polski przlatuję 2 razy w roku podpisać dokumenty finansowe firmy 3K Team Sp. Z o.o.
Nie mam obowiązku ze względu na to iż w Polsce nie mieszkam oraz nie przebywam itd. Posiadania lub uzyskiwania nadania mojej osobie Prywatnej
numeru ewidencyjnego ludności w Polsce i mam pełne Prawo chronić moją osobę na tej podstawie od Ewidecji mnie jako osoby przebywającej w
Polsce.

Mianowicie wygląda to tak iż nie ma podstawy Prawne bym musiał mieć nadany numer PESEL a ja osobiście nie chcę mieć takiego numeru nadawanego
oraz w Polsce Ewideniować w ewidencjach ludności itd.

W jaki sposób mogę wiec złożyć sprawozdanie Finansowe za rok 2017 firmy 3K Team Sp. Z o.o. NIP 7010572032 której jestem Prezesem i
Współwłaścicielem.

Podkreślam iż cały zarząd firmy składa się z obywateli niemieckich nie przebywających w Polsce oraz nie posiadających numerów PESEL jak i
wszysy współwłaściciele są obywatelami niemieckimi jak wymienione.

Proszę o pilną pomoc i wskazówki co możemy zrobić by zamknąć tą dokumentacje oraz zdać sprawozdanie finansowe.

PS. Przepraszam za moją pisownie oraz błędy staram się pisać w języku Polskim zrozumiale lecz nie umiem tego dobrze

Mit freundlichen Grüßen / Kind regards

Christian König
Vorsitzender der Geschäftsführung

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 12, 2018 o 16:35

Christian, wpis jest aktualny, posiadanie podpisu nie zależy od numeru PESEL.

Odpowiedz

Damian Czerwiec 14, 2018 o 08:23

Panie Mecenasie, pytanie techniczne – czy wysyłając dokumenty (skany) do sądu przy pomocy systemu S24, umieszczał Pan na każdym dokumencie pieczątkę “poświadczam za zgodność z oryginałem”, czy taką pieczątkę umieścił Pan jedynie na skanie swojego pełnomocnictwa?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 14, 2018 o 08:30

Damian, nie umieszczałem nigdzie.

Odpowiedz

Damian Czerwiec 14, 2018 o 08:49

Dziękuję za szybką odpowiedź!

Odpowiedz

Elżbieta Czerwiec 15, 2018 o 16:04

Czy radca prawny działający jako pełnomocnik, musi mieć podpis elektroniczny kwalifikowany, żeby złożyć sprawozdanie finansowe do KRS?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2018 o 16:07

Elżbieta, nie musi, może wykorzystać pliki podpisane innym podpisem.

Odpowiedz

teresa Czerwiec 15, 2018 o 16:48

Panie Mecenasie,
Wracając do tematu pełnomocnictwa, celem wysłania sprawozdania finansowego.
Kto może ustanowić pełnomocnika ? Czy pełnomocnikiem może być księgowy, który posiada podpis kwalifikowany, i jak powinna być treść tego pełnomocnictwa, żeby było prawnie skuteczne ?

Dziękuję

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2018 o 16:50

Teresa, to jest postępowanie sądowe, pełnomocnikiem NIE może być księgowy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: