Złożenie sprawozdań przez spółkę bez numeru PESEL

Karol Sienkiewicz        01 czerwca 2018        73 komentarze

Znowu poruszam ten sam temat  – macie mnóstwo pytań i wątpliwości, czemu zresztą się nie dziwę. Dlatego postawię sprawę jasno: złożenie sprawozdań finansowych przez spółkę, która w zarządzie nie ma osoby posiadającej PESEL jest możliwe przez pełnomocnika.

Samo postępowanie nie jest szczególnie skomplikowane (trzeba być tylko starannym i uważnym), chociaż przeczytałem już masę różnych wypowiedzi i komentarzy prawników (także na tym blogu), którzy strasznie temat gmatwają. Zupełnie niepotrzebnie.

Pełnomocnik musi otrzymać odpowiednie skany dokumentów w PDF, następnie musi do jednego z tych plików dołączyć skan swojego pełnomocnictwa i następnie każdy z tych plików podpisać kluczem kwalifikowanym. Wniosek trzeba opłacić kwotą 140 zł (system kieruje do banku) i wysłać. Od razu otrzymuje się powiadomienie o wysłaniu, potem dość szybko przychodzi email o nadaniu sygnatury. I potem trzeba czekać na wydanie postanowienia – ono też będzie dostarczone elektronicznie. Ale wygląd ma taki sam, jak “tradycyjne”.

Poniżej załączam postanowienie, jakie dzisiaj rano otrzymałem z Sądu w Poznaniu. Okazuje się, że pomysł, jaki opracowałem w Toruniu, działa również w stolicy Wielkopolski.

{ 73 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania Czerwiec 4, 2018 o 09:31

Panie Mecenasie,
czy zetknął się Pan z sytuacją, gdy pełnomocnikiem spółki był jej pracownik? Czy system S24 technicznie dopuszcza możliwość przesłania wniosku przez taką osobę?

Pozdrawiam,
Ania

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 4, 2018 o 10:25

Ania, nie widzę przeszkód, trzeba tylko wykazać istnienie stosunku pracy.

Odpowiedz

Ania Czerwiec 4, 2018 o 10:53

Dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Paulina Czerwiec 4, 2018 o 15:37

Witam,

w związku z powyższym wnioskuje, że prokurent powinien móc złożyc bez większego problemu sprawozdanie do KRS, czy mam racje?

Pozdrawiam
Paulina

Odpowiedz

Beata Czerwiec 5, 2018 o 09:14

dzień dobry,
podpinam się pod pytanie, czy prokurent ujawniony w KRS może złożyć sprawozdanie do KRS
Pozdrawiam
Beata

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 09:17

Beata, prokurent jako prokurent nie może. Co więcej, spotkałem się ze stanowiskiem (np. KRS Poznań), że prokurent nie może też udzielić pełnomocnictwa w takiej sprawie.

Odpowiedz

Agata Czerwiec 28, 2018 o 09:49

Panie Mecenasie, czy z tej odpowiedzi można wnioskować, że jeśli prokurent otrzyma oddzielne pełnomocnictwo od członków zarządu, będzie mógł złożyć dokumenty?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 28, 2018 o 15:04

Agata, proszę czytać całość wpisu i komentarzy – to jest postępowanie sądowe a zatem tylko niektóre osoby mogą być w nim pełnomocnikami.

Paulina Czerwiec 5, 2018 o 10:21

Dzień dobry,
na wstępie chciałam bardzo podziękować za wpisy na tym blogu, bo dzięki nim znalazłam “światło w tunelu”, jeśli chodzi o składanie sprawozdań finansowych.
Złożyłam wniosek o wpis sprawozdania finansowego spółki z o.o., jako pełnomocnik. Zeskanowane dokumenty były podpisane kwalifikowanym podpisem ( Szafir) sam zaś wniosek e-puapem.
Dzisiaj otrzymałam postanowienie z sądu (Wrocław) oddalające wniosek ponieważ “w toku postępowania stwierdzono brak możliwości otworzenia plików. Oznacza to, że dokumenty finansowe wraz z uchwałami nie zostały prawidłowo podpisane lub nie załączono w wymaganej formie dokumentów finansowych wraz z uchwałami – art. 38 ust. 2 z dnia 26 stycznia 2018 r.- Dz. U. z 2018 r., poz. 398.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 11:28

Paulina, nie wiem, jaki popełniłaś błąd, to kwestia IT. Może nie był to plik xades?

Odpowiedz

Paweł Czerwiec 5, 2018 o 16:26

Panie Mecenasie,

Mam dwa pytania:

1. Czy pełnomocnictwo może być ogólne (do występowania przed sądami powszechnymi, KRS itp) czy musi być specjalnie do złożenia sprawozdania finansowego ?

2. Załączam skan sprawozdania uprzednio podpisany podpisem kwalifikowanym – czy skan który podpisuje ma zawierać podpisy członków zarządu (fizyczne podpisy) czy też ma być to skan dokumentów, które nie zawierają fizycznego podpisu członków zarządu danej spółki ?

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Paweł Raźniak

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 19:47

Paweł, wg mnie wystarczy ogólne pełnomocnictwo zaś jego skan musi zawierać podpisy zarządu.

Odpowiedz

Aga Czerwiec 5, 2018 o 23:29

Dzień dobry,
bardzo proszę o wyjaśnienie, czy pełnomocnictwo (w celu złożenia sprawozdania) może zostać sporządzone w dowolnej formie pisemnej czy może są jakieś obowiązujące wzory?
Druga kwestia to osoba pełnomocnika – czy musi to być radca prawny lub pracownik spółki, czy może być to dowolna osoba (np. członek zarządu lub pracownik biura rachunkowego obsługującego spółkę).
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 6, 2018 o 07:55

Aga, musi być poprawne, ale nie ma wzorów. Pełnomocnikiem nie może być członek zarządu czy pracownik biura rachunkowego, raczej może to być pracownik spółki (prawo dopuszcza) i z całą pewnością może to być adwokat lub radca prawny.

Odpowiedz

Aga Czerwiec 6, 2018 o 14:47

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie 🙂

Odpowiedz

Kinga Czerwiec 7, 2018 o 14:37

Witam,
pracownik biura rachunkowego nie może być pełnomocnikiem, a właściciel posiadający podpis kwalifikowany?

Odpowiedz

Christian Czerwiec 12, 2018 o 15:30

Witam Wydaje mi się że artykuł nie jest aktualny. Pisałem w tej sprawie do ministerstwa i ekrs.ms.gov.pl i otrzymałem od nich taką odpowiedz oraz rozwiązanie:
Rozwiązanie:
W Pana przypadku podpis wyrabia się na dane z paszportu. Lista firm u których można wykupić podpis kwalifikowany
dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji – nccert.pl – w sekcji Kwalifikowani Dostawcy Usług
zaufania

Szczegóły zarejestrowanego zgłoszenia:

Zgłaszający: CHRISTIAN KÖNIG
Aplikacja internetowa: USL029-S-24
Temat: Pomoc w przedstawieniu i złożeniu sprawozdania za rok 2017 prze obcokrajowca Firmy 3K Team Sp z o.o. ul. Spokojna 210 18-400 Ło
Opis:
Szanowni Państwo,
potrzebuję pomocy w złożeniu sprawozdania wyżej wymienionego podmiotu.
Jestem Prezesem firmy 3K Team Sp. Z o.o.
Chcieliśmy złożyć sprawozdanie za rok 2017 niestety nie jestem w stanie wygenerować podpisu elektronicznego do którego niezbędny jest numer
PESEL.
1. Nie jestem obywatelem Polskim tylko Niemiec i z tego powodu nie mam numeru PESEL
2. Nie mieszkam oraz nie przebywam w Polsce na stałe / do polski przlatuję 2 razy w roku podpisać dokumenty finansowe firmy 3K Team Sp. Z o.o.
Nie mam obowiązku ze względu na to iż w Polsce nie mieszkam oraz nie przebywam itd. Posiadania lub uzyskiwania nadania mojej osobie Prywatnej
numeru ewidencyjnego ludności w Polsce i mam pełne Prawo chronić moją osobę na tej podstawie od Ewidecji mnie jako osoby przebywającej w
Polsce.

Mianowicie wygląda to tak iż nie ma podstawy Prawne bym musiał mieć nadany numer PESEL a ja osobiście nie chcę mieć takiego numeru nadawanego
oraz w Polsce Ewideniować w ewidencjach ludności itd.

W jaki sposób mogę wiec złożyć sprawozdanie Finansowe za rok 2017 firmy 3K Team Sp. Z o.o. NIP 7010572032 której jestem Prezesem i
Współwłaścicielem.

Podkreślam iż cały zarząd firmy składa się z obywateli niemieckich nie przebywających w Polsce oraz nie posiadających numerów PESEL jak i
wszysy współwłaściciele są obywatelami niemieckimi jak wymienione.

Proszę o pilną pomoc i wskazówki co możemy zrobić by zamknąć tą dokumentacje oraz zdać sprawozdanie finansowe.

PS. Przepraszam za moją pisownie oraz błędy staram się pisać w języku Polskim zrozumiale lecz nie umiem tego dobrze

Mit freundlichen Grüßen / Kind regards

Christian König
Vorsitzender der Geschäftsführung

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 12, 2018 o 16:35

Christian, wpis jest aktualny, posiadanie podpisu nie zależy od numeru PESEL.

Odpowiedz

Damian Czerwiec 14, 2018 o 08:23

Panie Mecenasie, pytanie techniczne – czy wysyłając dokumenty (skany) do sądu przy pomocy systemu S24, umieszczał Pan na każdym dokumencie pieczątkę “poświadczam za zgodność z oryginałem”, czy taką pieczątkę umieścił Pan jedynie na skanie swojego pełnomocnictwa?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 14, 2018 o 08:30

Damian, nie umieszczałem nigdzie.

Odpowiedz

Damian Czerwiec 14, 2018 o 08:49

Dziękuję za szybką odpowiedź!

Odpowiedz

Elżbieta Czerwiec 15, 2018 o 16:04

Czy radca prawny działający jako pełnomocnik, musi mieć podpis elektroniczny kwalifikowany, żeby złożyć sprawozdanie finansowe do KRS?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2018 o 16:07

Elżbieta, nie musi, może wykorzystać pliki podpisane innym podpisem.

Odpowiedz

teresa Czerwiec 15, 2018 o 16:48

Panie Mecenasie,
Wracając do tematu pełnomocnictwa, celem wysłania sprawozdania finansowego.
Kto może ustanowić pełnomocnika ? Czy pełnomocnikiem może być księgowy, który posiada podpis kwalifikowany, i jak powinna być treść tego pełnomocnictwa, żeby było prawnie skuteczne ?

Dziękuję

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2018 o 16:50

Teresa, to jest postępowanie sądowe, pełnomocnikiem NIE może być księgowy.

Odpowiedz

Teresa Czerwiec 18, 2018 o 10:36

Panie Mecenasie,
Przepraszam, że drążę temat…
A czy Zgromadzenie Wspólników
może ustanowić pełnomocnika tylko do składania sprawozdania finansowego… ?
Bez ujawniania tego w KRS ( chodzi tylko o złożenie sprawozdania do KRS )

Dziękuję
Teresa.

Odpowiedz

Ewa Czerwiec 19, 2018 o 10:06

Panie mecenasie,

Jestem radca prawnym i muszę złożyć sprawozdanie finansowe spółki, której zarząd nie posiada PESEL. Mam kilka pytań:
Czy składam wniosek przez S24 odpłatny za 140 zł?
Czy do złożenia wniosku przez muszę posiadać elektroniczny podpis czy puap? Jesli tak to jak długo czeka się na wyrobienie?
Czy podpisem elektronicznym podpisuje tylko wniosek o złożenie sprawozdania czy wszystkie dokumenty sprawozdania? Czy też dokumenty finansowe plus pełnomocnictwo podpisane przez zarząd jedynie załączam jako skany bez zadnych moich podpisów i bedzie dobrze?

dziękuję z góry za odpowiedź

Odpowiedz

Agnieszka Czerwiec 20, 2018 o 10:21

Szanowny Panie,
Czy prokurent na podstawie pełnomocnictwa może złożyć sprawozdanie? W jakiej formie ma być pełnomocnictwo?- czy musi być notarialne? Kto oprócz radcy prawnego i pracownika może być pełnomocnikiem? Zwykły Kowalski?
I druga opcja- członek zarządu bez pesel może mieć podpis elektroniczny i nim podpisać sprawozdanie?
Z góry dziekuje za pomoc

Odpowiedz

Monika Czerwiec 20, 2018 o 15:03

Witam,
Czy prezes zarządu- Niemiec bez Peselu musi najpierw na podstawie paszportu wyrobić podpis kwalifikowany i podpisać skany dokumentów składających się na SF? A następnie tak podpisane skany dodajemy w trybie S24 i tylko na końcu podpis składa pełnomocnik i podpisuje ten wniosek swoim podpisem kwalifikowanym? Bo trochę za krótko opisał Pan procedurę. Bardzo przepraszam, za ten komentarz, ale temat jest dla mnie wciąż nie zrozumiały.

Odpowiedz

Barbara Czerwiec 27, 2018 o 13:44

Witam Państwa !
Z uwagą czytam Państwa casusy i odp. Pana Mecenasa .
Ja też już przećwiczyłam procedurę składania płatnych sprawozdań do KRS ( Katowice) bez pozytywnego rezultatu
Zrobiliśmy tak ,że wniosek o wpis wzmianki o złożeniu dokumentów finansowych złożył pełnomocnik ustanowiony przez Wnioskodawcę ( spółkę z o.o. zgodnie z art. 87 kpc , mając stosowne pełnomocnictwo do podpisu dokumentów i złożenia wniosku) ,dokumenty podpisał podpisem elektronicznym ten pełnomocnik podpisem kwalifikowanym i sam wniosek,a Referendarz sadowy zwrócił wniosek pisząc ,że dokumenty może podpisać tylko osoba wymieniona w art. 38 ust. 2 noweli do ustawy o KRS .( nie odniósł się do pełnomocnika) Teraz przysługuje skarga n postanowienie referendarza w ciągu 7 dni
Cieszę się ,że w Poznaniu dobrze to dział ,ale w katow jest dowolna praktyka

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 28, 2018 o 07:30

Barbara, wg z niczego nie wynika, że to MUSI być osobiście i że przy tej czynności nie może być pełnomocnik spółki – wszak to na spółce ciąży obowiązek złożenia sprawozdań. Skarga jest konieczna i prosimy o informację, jak poszło!

Odpowiedz

Łukasz Lipiec 5, 2018 o 08:51

Witam, ja teraz też walczę z tą procedurą. Mam pytanie do Pani Barbary: na jakich dokumentach został złożony podpis kwalifikowany przez pełnomocnika? Na dokumentach finansowych i uchwałach? Czy były to pliki w formacie word czy pdf? Portal S24 przyjmuje pliki z podpisem elektronicznym w formacie XADES. Format XADES generowany jest na podstawie pliku word – a więc pliku gdzie tak naprawdę nie ma podpisów osób uprawnionych do reprezentacji. Plik pdf generuje mi się niestety do formatu PADES, który nie jest przyjmowany przez portal S24. Więc pytanie do Pana Karola: jak z pliku pdf zrobiliście plik w formacie XADES?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 5, 2018 o 08:54

Łukasz, nie idź w tę stronę! XADES to plik który został podpisany. Tak nazywa się KAŻDY PLIK podpisany kluczem. Do KRS MUSZĄ być pliki PDF podpsiane jako XADES. Czytajcie uważnie moje wpisy i komentarze, bo inaczej nigdy sobie z tym nie poradzicie.

Odpowiedz

Sylwia Czerwiec 29, 2018 o 08:25

Panie Mecenasie,
czy pełnomocnikiem może być doradca podatkowy, który ma pełnomocnictwo ogólne do reprezentowania spółki (nie jest ono notarialne)?
Czy może on podpisać swoim podpisem kwalifikowanym dokumenty, a także złożyć je droga elektroniczna do KRS?
Opłata w trakcie składania sprawozdania musi być dokonana online, czy może jej również dokonać doradca podatkowy ze swojego konta bankowego?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 29, 2018 o 08:45

Sylwia, doradca podatkowy nie może być pełnomocnikiem procesowym.

Odpowiedz

Sywia Czerwiec 29, 2018 o 09:40

A pracownik może być? Czy tylko pozostaje opcja prawnika?
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 29, 2018 o 09:41

Pracownik teoretycznie może, ale w praktyce nie widziałem. Prawnik zawsze może.

Odpowiedz

Piotr Lipiec 3, 2018 o 17:17

Pytanie techniczne. W jaki sposób przesyła się dokumenty przez S24? Mam na tym portalu konto, jednak po zalogowaniu w zakładce “składanie dokumentów” i wpisaniu numeru KRS system odmawia dalszego dostępu jako osobie nieuprawnionej. Byłbym wdzięczny za przewodnik po zakładkach krok po kroku.

Odpowiedz

Adrian Lipiec 5, 2018 o 09:55

Witam Panie Mecenasie,
rozumiem, że samo złożenie sprawozdania w S24 może być dokonane podpisane podpisem elektronicznym kwalifikowanym, jak i przy pomocy podpisu ePUAP. A czy dokumenty, które są składane (sprawozdanie finansowe i ew. inne) można podpisać przy pomocy ePUAP, czy tylko i wyłącznie podpisem kwalifikowanym? Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 5, 2018 o 10:16

Adrian, wyłącznie podpisem kwalifikowanym

Odpowiedz

Maria Lipiec 5, 2018 o 10:28

Panie Mecenasie,
Z wcześniejszych wypowiedzi wynika, że pełnomocnictwo może być udzielone pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę.
Rozumiem, że każdy osobny dokument, musi być podpisany tym podpisem.
Co w sytuacji gdy referendarz sądowy zwróci wniosek, pisząc, że dokumenty może podpisać tylko osoba wymieniona w art. 38 ust 2 noweli do ustawy KRS…?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 5, 2018 o 11:14

Maria, nie mam pojęcia, czy pełnomocnictwo dla pracownika “przechodzi” w tym postępowaniu.

Odpowiedz

Ewa Lipiec 5, 2018 o 12:01

Panie Mecenasie,
czy przed wysłaniem wniosku w S-24 należy dokonać próby złożenia dokumentów do RDF? Czy powinno ono zostać negatywnie zweryfikowane (art. 19e ust. 7 ustawy o KRS), aby skutecznie zgłosić sprawozdanie w S-24?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 5, 2018 o 12:02

Ewa, skąd ten pomysł? To nie ma ze sobą żadnego związku.

Odpowiedz

Ewa Lipiec 5, 2018 o 14:03

Podzielam Pana pogląd, jednak KRS wskazał po negatywnym rozpoznaniu mojego wniosku, że nie zostało udokumentowane wcześniejsze zgłoszenie sprawozdania do RDF, które “zostało negatywnie automatycznie zweryfikowane”. Dodatkowo KRS uznał, że dokumenty zostały opatrzone podpisem elektronicznym przez pełnomocnika, co jest niezgodne z art. 38 ustawy zmieniającej.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 5, 2018 o 14:04

Ewa, nic nie poradzę, nie znam sprawy ani całego uzasadnienia.

Odpowiedz

Gosia Lipiec 5, 2018 o 12:37

Dzień dobry,

może Pan opisać krok po kroku jak się taki wniosek składa jako pełnomocnik? nie umiem tego przeprocesować, dziękuję.

pozdrawiam,
Gosia

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 5, 2018 o 12:39

Gosia, przecież musiałbym zdradzić publicznie swoją przewagę 🙂

Odpowiedz

Kamilia Lipiec 11, 2018 o 23:36

Czy jako pełnomocnik procesowy udało się Panu uzyskać wpis wzmianki o złożeniu dok fin w KRS w Warszawie?

Odpowiedz

Magdalena Lipiec 6, 2018 o 10:17

Szanowny Panie, mam jedno krótkie pytanie o podstawę prawną uzasadniającą płatne (za 140,- PLN opłaty sądowej) złożenie sprawozdania finansowego przez pełnomocnika.
Z góry dziękuję.
Z pozdrowieniami,
Magdalena Bednarek-Sieradzka

Odpowiedz

Tomek Lipiec 11, 2018 o 14:02

Dzień dobry
Głupie pytanie. W którym miejscu składając jako pełnomocnik procesowy mam dołączyć skan pełnomocnictwa? Składając dokumenty tj. Uchwałę i sprawozdanie nie ma takiej opcji. Wpisuję dane pełnomocnika procesowego ale nie ma tam możliwości dołączenia pełnomocnictwa.
Pozdrawiam
Tomek

Odpowiedz

Agnieszka Lipiec 16, 2018 o 10:26

Dzień dobry,

chciałam się dowiedzieć dlaczego sprawozdania nie może złożyć prokurent? Prokurenci są wykazani w KRS i mają prawo do reprezentowania spółki. Do tej pory przy składaniu dokumentów w wersji papierowej nie było z tym żadnych problemów.

Pozdrawiam
Agnieszka

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 16, 2018 o 22:02

Agnieszka, przepis wyraźnie stanowi, że musi to być członek zarządu. Zły przepis, ale innego nie ma.

Odpowiedz

Katarzyna Wcisło Lipiec 16, 2018 o 19:51

W Krakowie dzisiaj oddalona nam wniosek złożony przez pełnomocnika. Zastanawiam się czy jest sens walczyć i skarżyć to?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 16, 2018 o 22:01

Katarzyna, to zależy od przyczyn oddalenia.

Odpowiedz

Bronisława Lipiec 16, 2018 o 21:49

Dzień dobry,

Mam wrażenie, że zapomniał Pan wspomnieć o tym, iż możliwość złożenia sprawozdania przez pełnomocnika jest udostępniona tylko dla spółek założonych przy pomocy portalu S24.
W przypadku spółek założonych tradycyjnie nie ma technicznej ścieżki do elektronicznego złożenia wniosku.
Jeśli się mylę proszę kogokolwiek o wskazanie takiej ścieżki w S24

pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 16, 2018 o 22:00

Bronisława, nieprawda, że przez portal S24 składa się tylko dla spółek tam założonych. Wiele moich wniosków zostało już w ten sposób uwzględnionych, a tam gdzie są problemy nikt nie kwestionuje prawa do takiego postępowania.

Odpowiedz

Bronisława Lipiec 16, 2018 o 23:36

Może i prawda, ale technicznie jest to niemożliwe – po zalogowaniu do S24 i wybraniu okna “Rejestracja spółki, inne wnioski” pokazuje się do przejścia dalej tylko jedno okno “moje przedsiębiorstwa”, a w nim widać tylko dwa moje przedsiębiorstwa założone przez system S24, a nie to dla którego chcę złożyć sprawozdanie jako pełnomocnik. A wniosek Z30 można przygotować tylko dla przedsiębiorstwa uwidocznionego w systemie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 17, 2018 o 10:09

Bronisława, jest tam przecież opcja “dodaj przedsiębiorstwo”. A więc dodaj 🙂

Odpowiedz

Bronisława Lipiec 17, 2018 o 10:38

Odszczekuję – da się 🙂
Dzięki !

Paweł Lipiec 17, 2018 o 10:52

Panie Mecenasie,

Dzisiaj otrzymałem postanowienia o oddaleniu wniosku.
Podstawa jest następująca:

“Stosownie do art. 38 ust 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 398), do dnia 30 września 2018 r. dopuszcza się dołączanie do zgłoszenia lub wniosku, kopii dokumentów, o których mowa w art. 69 ust. 1, 1b, 1f, 1g, 3 i 4 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości, opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę fizyczną, której numer PESEL jest ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, wpisaną jako członek organu uprawnionego do reprezentowania, wspólnik uprawniony do reprezentowania spółki osobowej, syndyk albo likwidator.

W rozpoznawanej sprawie dokumenty finansowe Spółki za rok obrotowy 2017 nie spełniają wymogów określonych w powołanych wyżej przepisach. Tym samym nie mogą stanowić podstawy do dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców.”

I jak tutaj podjąć polemikę z Sądem ?

Odpowiedz

gość Lipiec 17, 2018 o 12:18

Czy mógłby Pan sprecyzować, do którego sądu składał Pan wniosek?

Odpowiedz

Paweł Lipiec 17, 2018 o 13:47

Oczywiście. Wniosek składany był do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS.

Odpowiedz

gość Lipiec 18, 2018 o 09:29

Na tej samej podstawie, referendarz sądowy w XII Wydziale Gospodarczym KRS w SR dla m. st. Warszawy odmówił mi wpisu.

Odpowiedz

Julia Sierpień 16, 2018 o 14:43

Dzień dobry
czy coś udało się w końcu z wnioskiem załatwić w Warszawie? nie rozumiem czy w ogolę próbować składać wniosek te droga?

Katarzyna Lipiec 18, 2018 o 16:53

Dzień dobry,
bardzo proszę o pomoc.
Jestem zalogowana na portals24 , dodałam Sp. z o.o. w której jestem pracownikiem i wypełniłam wniosek :
krok 1 spółka którą dodałam jako “moje przedsiębiorstwa”
krok 2 oznaczenie wnioskodawcy, podmiot którego dotyczy wpis
krok 3 dane pełnomocnika, wpisałam swoje dane
krok 4 dodałam załącznik
Podpis i tu pojawił mi się problem, mianowicie taki komunikat :

Wystąpił błąd: Dane z certyfikatu nie sÄ… zgodne z danymi osoby do podpisu.

kompletnie nic z tego nie rozumiem ?
Z poważaniem,
Katarzyna

Odpowiedz

Martyna Lipiec 19, 2018 o 15:17

Dzień dobry,

Dostrzegam w nowych przepisach wiele nieścisłości i luk. Na przykład art. 19e ust. 7 ustawy o KRS stanowi, że zgłoszenie podlega automatycznej weryfikacji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w zakresie określonym w ust. 2 i 6, w przypadku negatywnej weryfikacji wnioskodawca może złożyć dokumenty, o których mowa w ust. 1, wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, wraz z wnioskiem o wpis w rejestrze przedsiębiorców wzmianek, o których mowa w art. 40 pkt 2-5a, albo z wnioskiem o przyjęcie tych dokumentów do repozytorium dokumentów finansowych.

Ust. 2 art. 19e traktuje o podpisaniu zgłoszenia przez co najmniej jednego członka zarządu z ujawnianym w KRS numerem PESEL. Zatem w przypadku “negatywnej weryfikacji” tj. brak członka Zarządu z ujawnionym numerem PESEL, należy złożyć wniosek przez system S-24.

Tymczasem w przepisach przejściowych (art.38 ust. 2 ustawy nowelizującej) ustanowiono, że do dnia 30 września 2018 r. dopuszcza się dołączanie do zgłoszenia lub wniosku kopii dokumentów, o których mowa w art. 69 ust. 1, 1b, 1f, 1g, 3 i 4 ustawy zmienianej w art. 10, opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę fizyczną, której numer PESEL jest ujawniony w KRS.

Czy nie tworzy to swego rodzaju kuriozum, to znaczy w razie gdy żaden z członków Zarządu nie ma ujawnionego w KRS numeru PESEL, może on lub pełnomocnik złożyć przez system S-24 wniosek o wpis wzmianki o złożeniu dokumentów, ale jednocześnie nie może on ani pełnomocnik podpisać dołączonych do wniosku kopii dokumentów.

Ogromna niekonsekwencja ustawodawcy. Pozostaje liczyć jedynie na zdrowy rozsądek referendarzy.

Odpowiedz

Agnieszka Lipiec 20, 2018 o 09:56

zwrot wniosku – w uzasadnieniu cyt. fragmenty: pełnomocnik (r.pr) nie może złożyć wniosku przez S-24 (odpłatny), złożenie wniosku nie spełnia wymogów art. 19e o KRS, wniosek złożyła osoba nieuprawniona, nie jest możliwe uzupełnienie poprzez dosłanie umocowania zgodnego z art. 19e.koniec cy

Odpowiedz

Agnieszka Lipiec 20, 2018 o 09:59

sąd Kraków
zwrot wniosku – w uzasadnieniu cyt. fragmenty: pełnomocnik (r.pr) nie może złożyć wniosku , złożenie wniosku nie spełnia wymogów formalnych tj. art. 19e o KRS, wniosek złożyła osoba nieuprawniona, nie jest możliwe uzupełnienie poprzez dosłanie umocowania zgodnego z art. 19e KRS.koniec cytatu
jakieś pomysły?

Odpowiedz

Marek Lipiec 25, 2018 o 12:26

Czy w tym przypadku nie powinno się składać sprawozdań finansowych spółek w formie papierowej? Faktycznie, to osoba nie posiadająca nr PESEL nie ma możliwości wysłania sprawozdania drogą elektroniczną, a to uzasadnia w całości konieczność złożenia sprawozdania w formie takiej do marca br. Swoją drogą, to “dobra zmiana” po raz kolejny pokazuje swoją indolencję i brak piątej klepki – zapomnieli jak widać o takich wyjątkach. Pominę milczeniem ponad tygodniową “awarie” e-krs, by nie kopać “wszechwiedzących”

Odpowiedz

anna Sierpień 3, 2018 o 19:56

z innej bajki pytanie: czy do założenia spolki przez cudzoziemców bez PESEL potrzebne pełnomocnictwo notarialne (chodzi o obywetali Ukrainy).

Odpowiedz

Michał Październik 5, 2018 o 14:52

Czy wątek oby na pewno jest nadal aktualny?
Przekopałem się przez przepisy i osoba zagraniczna będąca w zarządzie, nieposiadająca numeru PESEL, może moim zdaniem złożyć SF w KRS.
Może “wyrobić” sobie kwalifikowany podpis elektroniczny w kilku firmach w Polsce (które są do tego uprawnione) bez posiadania numeru PESEL. Następnie, mając ten podpis, zakłada konto na S24 i składa SF poprzez odpłatny wniosek Z30. Bez pełnomocników, bez PESEL. KRS nie odrzuci wniosku, bo zostanie złożony przez członka zarządu. Czy w którymś momencie jestem może w błędzie?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 5, 2018 o 16:16

Michał, o kto mówi, że jest aktualny? Prawo zmienia się niemal codziennie, a w tym zakresie wszystko jest już inaczej – po 30 września są nowe zasady, o czym też już pisałem.

Odpowiedz