Złożenie sprawozdań przez spółkę bez numeru PESEL

Karol Sienkiewicz        01 czerwca 2018        23 komentarze

Znowu poruszam ten sam temat  – macie mnóstwo pytań i wątpliwości, czemu zresztą się nie dziwę. Dlatego postawię sprawę jasno: złożenie sprawozdań finansowych przez spółkę, która w zarządzie nie ma osoby posiadającej PESEL jest możliwe przez pełnomocnika.

Samo postępowanie nie jest szczególnie skomplikowane (trzeba być tylko starannym i uważnym), chociaż przeczytałem już masę różnych wypowiedzi i komentarzy prawników (także na tym blogu), którzy strasznie temat gmatwają. Zupełnie niepotrzebnie.

Pełnomocnik musi otrzymać odpowiednie skany dokumentów w PDF, następnie musi do jednego z tych plików dołączyć skan swojego pełnomocnictwa i następnie każdy z tych plików podpisać kluczem kwalifikowanym. Wniosek trzeba opłacić kwotą 140 zł (system kieruje do banku) i wysłać. Od razu otrzymuje się powiadomienie o wysłaniu, potem dość szybko przychodzi email o nadaniu sygnatury. I potem trzeba czekać na wydanie postanowienia – ono też będzie dostarczone elektronicznie. Ale wygląd ma taki sam, jak “tradycyjne”.

Poniżej załączam postanowienie, jakie dzisiaj rano otrzymałem z Sądu w Poznaniu. Okazuje się, że pomysł, jaki opracowałem w Toruniu, działa również w stolicy Wielkopolski.

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania Czerwiec 4, 2018 o 09:31

Panie Mecenasie,
czy zetknął się Pan z sytuacją, gdy pełnomocnikiem spółki był jej pracownik? Czy system S24 technicznie dopuszcza możliwość przesłania wniosku przez taką osobę?

Pozdrawiam,
Ania

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 4, 2018 o 10:25

Ania, nie widzę przeszkód, trzeba tylko wykazać istnienie stosunku pracy.

Odpowiedz

Ania Czerwiec 4, 2018 o 10:53

Dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Paulina Czerwiec 4, 2018 o 15:37

Witam,

w związku z powyższym wnioskuje, że prokurent powinien móc złożyc bez większego problemu sprawozdanie do KRS, czy mam racje?

Pozdrawiam
Paulina

Odpowiedz

Beata Czerwiec 5, 2018 o 09:14

dzień dobry,
podpinam się pod pytanie, czy prokurent ujawniony w KRS może złożyć sprawozdanie do KRS
Pozdrawiam
Beata

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 09:17

Beata, prokurent jako prokurent nie może. Co więcej, spotkałem się ze stanowiskiem (np. KRS Poznań), że prokurent nie może też udzielić pełnomocnictwa w takiej sprawie.

Odpowiedz

Paulina Czerwiec 5, 2018 o 10:21

Dzień dobry,
na wstępie chciałam bardzo podziękować za wpisy na tym blogu, bo dzięki nim znalazłam “światło w tunelu”, jeśli chodzi o składanie sprawozdań finansowych.
Złożyłam wniosek o wpis sprawozdania finansowego spółki z o.o., jako pełnomocnik. Zeskanowane dokumenty były podpisane kwalifikowanym podpisem ( Szafir) sam zaś wniosek e-puapem.
Dzisiaj otrzymałam postanowienie z sądu (Wrocław) oddalające wniosek ponieważ “w toku postępowania stwierdzono brak możliwości otworzenia plików. Oznacza to, że dokumenty finansowe wraz z uchwałami nie zostały prawidłowo podpisane lub nie załączono w wymaganej formie dokumentów finansowych wraz z uchwałami – art. 38 ust. 2 z dnia 26 stycznia 2018 r.- Dz. U. z 2018 r., poz. 398.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 11:28

Paulina, nie wiem, jaki popełniłaś błąd, to kwestia IT. Może nie był to plik xades?

Odpowiedz

Paweł Czerwiec 5, 2018 o 16:26

Panie Mecenasie,

Mam dwa pytania:

1. Czy pełnomocnictwo może być ogólne (do występowania przed sądami powszechnymi, KRS itp) czy musi być specjalnie do złożenia sprawozdania finansowego ?

2. Załączam skan sprawozdania uprzednio podpisany podpisem kwalifikowanym – czy skan który podpisuje ma zawierać podpisy członków zarządu (fizyczne podpisy) czy też ma być to skan dokumentów, które nie zawierają fizycznego podpisu członków zarządu danej spółki ?

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Paweł Raźniak

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 19:47

Paweł, wg mnie wystarczy ogólne pełnomocnictwo zaś jego skan musi zawierać podpisy zarządu.

Odpowiedz

Aga Czerwiec 5, 2018 o 23:29

Dzień dobry,
bardzo proszę o wyjaśnienie, czy pełnomocnictwo (w celu złożenia sprawozdania) może zostać sporządzone w dowolnej formie pisemnej czy może są jakieś obowiązujące wzory?
Druga kwestia to osoba pełnomocnika – czy musi to być radca prawny lub pracownik spółki, czy może być to dowolna osoba (np. członek zarządu lub pracownik biura rachunkowego obsługującego spółkę).
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 6, 2018 o 07:55

Aga, musi być poprawne, ale nie ma wzorów. Pełnomocnikiem nie może być członek zarządu czy pracownik biura rachunkowego, raczej może to być pracownik spółki (prawo dopuszcza) i z całą pewnością może to być adwokat lub radca prawny.

Odpowiedz

Aga Czerwiec 6, 2018 o 14:47

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie 🙂

Odpowiedz

Kinga Czerwiec 7, 2018 o 14:37

Witam,
pracownik biura rachunkowego nie może być pełnomocnikiem, a właściciel posiadający podpis kwalifikowany?

Odpowiedz

Christian Czerwiec 12, 2018 o 15:30

Witam Wydaje mi się że artykuł nie jest aktualny. Pisałem w tej sprawie do ministerstwa i ekrs.ms.gov.pl i otrzymałem od nich taką odpowiedz oraz rozwiązanie:
Rozwiązanie:
W Pana przypadku podpis wyrabia się na dane z paszportu. Lista firm u których można wykupić podpis kwalifikowany
dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji – nccert.pl – w sekcji Kwalifikowani Dostawcy Usług
zaufania

Szczegóły zarejestrowanego zgłoszenia:

Zgłaszający: CHRISTIAN KÖNIG
Aplikacja internetowa: USL029-S-24
Temat: Pomoc w przedstawieniu i złożeniu sprawozdania za rok 2017 prze obcokrajowca Firmy 3K Team Sp z o.o. ul. Spokojna 210 18-400 Ło
Opis:
Szanowni Państwo,
potrzebuję pomocy w złożeniu sprawozdania wyżej wymienionego podmiotu.
Jestem Prezesem firmy 3K Team Sp. Z o.o.
Chcieliśmy złożyć sprawozdanie za rok 2017 niestety nie jestem w stanie wygenerować podpisu elektronicznego do którego niezbędny jest numer
PESEL.
1. Nie jestem obywatelem Polskim tylko Niemiec i z tego powodu nie mam numeru PESEL
2. Nie mieszkam oraz nie przebywam w Polsce na stałe / do polski przlatuję 2 razy w roku podpisać dokumenty finansowe firmy 3K Team Sp. Z o.o.
Nie mam obowiązku ze względu na to iż w Polsce nie mieszkam oraz nie przebywam itd. Posiadania lub uzyskiwania nadania mojej osobie Prywatnej
numeru ewidencyjnego ludności w Polsce i mam pełne Prawo chronić moją osobę na tej podstawie od Ewidecji mnie jako osoby przebywającej w
Polsce.

Mianowicie wygląda to tak iż nie ma podstawy Prawne bym musiał mieć nadany numer PESEL a ja osobiście nie chcę mieć takiego numeru nadawanego
oraz w Polsce Ewideniować w ewidencjach ludności itd.

W jaki sposób mogę wiec złożyć sprawozdanie Finansowe za rok 2017 firmy 3K Team Sp. Z o.o. NIP 7010572032 której jestem Prezesem i
Współwłaścicielem.

Podkreślam iż cały zarząd firmy składa się z obywateli niemieckich nie przebywających w Polsce oraz nie posiadających numerów PESEL jak i
wszysy współwłaściciele są obywatelami niemieckimi jak wymienione.

Proszę o pilną pomoc i wskazówki co możemy zrobić by zamknąć tą dokumentacje oraz zdać sprawozdanie finansowe.

PS. Przepraszam za moją pisownie oraz błędy staram się pisać w języku Polskim zrozumiale lecz nie umiem tego dobrze

Mit freundlichen Grüßen / Kind regards

Christian König
Vorsitzender der Geschäftsführung

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 12, 2018 o 16:35

Christian, wpis jest aktualny, posiadanie podpisu nie zależy od numeru PESEL.

Odpowiedz

Damian Czerwiec 14, 2018 o 08:23

Panie Mecenasie, pytanie techniczne – czy wysyłając dokumenty (skany) do sądu przy pomocy systemu S24, umieszczał Pan na każdym dokumencie pieczątkę “poświadczam za zgodność z oryginałem”, czy taką pieczątkę umieścił Pan jedynie na skanie swojego pełnomocnictwa?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 14, 2018 o 08:30

Damian, nie umieszczałem nigdzie.

Odpowiedz

Damian Czerwiec 14, 2018 o 08:49

Dziękuję za szybką odpowiedź!

Odpowiedz

Elżbieta Czerwiec 15, 2018 o 16:04

Czy radca prawny działający jako pełnomocnik, musi mieć podpis elektroniczny kwalifikowany, żeby złożyć sprawozdanie finansowe do KRS?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2018 o 16:07

Elżbieta, nie musi, może wykorzystać pliki podpisane innym podpisem.

Odpowiedz

teresa Czerwiec 15, 2018 o 16:48

Panie Mecenasie,
Wracając do tematu pełnomocnictwa, celem wysłania sprawozdania finansowego.
Kto może ustanowić pełnomocnika ? Czy pełnomocnikiem może być księgowy, który posiada podpis kwalifikowany, i jak powinna być treść tego pełnomocnictwa, żeby było prawnie skuteczne ?

Dziękuję

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2018 o 16:50

Teresa, to jest postępowanie sądowe, pełnomocnikiem NIE może być księgowy.

Odpowiedz