Złożenie sprawozdań finansowych do KRS w 2018 r.

Karol Sienkiewicz        30 maja 2018        27 komentarzy

Czuję się nieco wywołany do tablicy – moja szanowna koleżanka mec. Karolina Rokicka-Murszewska w niedawnym wpisie wspomniała, że udało mi się (jako pełnomocnikowi) złożyć sprawozdanie finansowe przez S24.

To prawda. W Toruniu byłem pierwszy, zatem „przetarłem szlak”.

O co chodzi

Przypomnijmy zatem w czym problem: otóż spółki, w których zarządzie nie ma żadnego Polaka lub obcokrajowca posiadającego PESEL (bo przecież obcokrajowiec może mieć PESEL) nie są w stanie samodzielnie złożyć sprawozdania finansowego i innych dokumentów dotyczących 2017 r. do KRS. To jest fakt i niezależnie od oceny tego faktu nie da się z tym polemizować.

A z każdym dniem zatwierdzonych sprawozdań jest coraz więcej. Sam w zasadzie co drugi dzień prowadzę jakieś Walne Zgromadzenie lub Zgromadzenie Wspólników. Co kilka dni sporządzamy też protokoły zgromadzeń w spółkach z o.o. I do razu zabieramy się za złożenie sprawozdań.

Opcja 1. Osobiste złożenie sprawozdań do Repozytorium.

Najprościej jest tam, gdzie Prezes lub jakikolwiek członek Zarządu (ale nie prokurent) ma numer PESEL oraz posługuje się profilem ePUAP. Trzeba tylko zeskanować do PDF poszczególne dokumenty i złożyć do repozytorium. Dokumenty są tam umieszczane w ciągu 10 minut. Prosta sprawa, trwa to nie dłużej niż 15-20 minut. Prezesi udostępniają mi swoje dane, dlatego wiem, że jest to dość łatwe. Taka czynność nie podlega opłacie. Obowiązek złożenia sprawozdań mamy z głowy.

Opcja 2. Osobiste złożenie sprawozdań do KRS.

Prezes lub członek Zarządu może także złożyć dokumenty przez system S24. To nieco trudniejsze, ale bez przesady. Żeby to zrobić musi jednak załączyć dokumenty podpisane podpisem kwalifikowanym. I tutaj jest pierwszy problem – musi to być format xades, co nie w każdym kluczu jest opcją domyślną. Po drugie plik z epodpisem nie może mieć więcej niż 5 MB rozmiaru, zatem trzeba zeskanować do PDF do 3 mega bajtów, klucz dodaje poniżej 2 mega. Po trzecie trzeba taki wniosek od razu opłacić, zatem prezes musi mieć dostęp do rachunku bankowego online. Koszt to 140 złotych. No i sąd musi wydać tradycyjne postanowienie (doręczane elektronicznie), zatem na efekt trzeba czekać kilka dni lub tygodni. Dokumenty do KRS wysyła sąd (okazuje się, że z tym jest mega problem i Ministerstwo „walczy”).

Opcja 3. Przez pełnomocnika.

Opcja nr 3 to właściwie wariacja na temat opcji nr 2. Zamiast prezesa działa pełnomocnik. Jeżeli nikt w zarządzie nie ma PESEL to na dzisiaj jest to jedyna opcja. Cała sztuka polega na tym, aby złożyć pełnomocnictwo wraz z dokumentami finansowymi. Ale dzisiaj już wiem, że to możliwe. Ja stosuję swój podpis kwalifikowany, ale wg mnie nie ma przeszkód, by załączyć xades wygenerowany przez spółkę czy prezesa. Każdy podpis odczytuje się tak samo.

Składam tak wnioski w kilku różnych sądach właściwie codziennie, w kilku zostały zaakceptowane, w kilku jeszcze czekam na decyzje sądów. Jeżeli pojawi się coś ciekawego, będę informował na bieżąco.

Aha, i jedna uwaga techniczna – przeglądarka chrome w tym systemie nie działa, trzeba używać explorera (chodzi o pliki jawa, których google nie lubi).

Korespondencja z KRS, zakończona tym postanowieniem, wygląda tak:

{ 27 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Czerwiec 4, 2018 o 13:23

Dzień dobry,
czy pełnomocnikiem w tym przypadku może być pracownik spółki (upoważniony pełnomocnictwem szczególnym)? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 4, 2018 o 15:29

Anna, nie ma przeszkód prawnych.

Odpowiedz

Olga Czerwiec 5, 2018 o 00:04

Moim zdaniem nie, gdyz to postepowanie w ktorym musi wystepowac pełnomocnik profesjonalny.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 08:59

Olga, a z czego to wynika?

Odpowiedz

Michał Czerwiec 5, 2018 o 12:32

Panie Mecenasie,

odnosząc się do Pańskiego stwierdzenia przy opcji nr 3 “cała sztuka polega na tym, aby złożyć pełnomocnictwo wraz z dokumentami finansowymi”. Czy dobrze rozumiem, że sztuka polega na tym, aby wgrać skan pełnomocnictwa (zapewne wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej) w tym samym skanie, w którym znajduje się sprawozdanie finansowe? Czy też skan owego pełnomocnictwa załącza Pan przez osobną zakładkę w systemie S24, która dotyczy pozostałych dokumentów składanych niejako poza wnioskiem? Pozdrawiam, Michał

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 12:34

Michał, dokładnie tak, trzeba wgrać, ale wg mnie bez opłaty skarbowej.

Odpowiedz

Michał Czerwiec 5, 2018 o 13:37

Dziękuję za informację. A czemu bez opłaty skarbowej? Czy przesłanie wniosku przez S24 o wpis wzmianki o złożeniu dokumentów finansowych nie jest postępowaniem przed sądem rejestrowym, które dla uczestnictwa pełnomocnika wymaga uiszczenia opłaty od pełnomocnictwa?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 13:41

Michał, bo wg mnie tego pełnomocnictwa się nie “składa w sądzie” w rozumieniu ustawy, tylko w systemie MS, ale w sumie to chyba zacznę od teraz robić tę opłatę 🙂

Odpowiedz

Michał Czerwiec 5, 2018 o 13:52

I tak oto nieumyślnie stałem się obrońcą interesów fiskalnych państwa 😉

Klaudia Czerwiec 12, 2018 o 10:28

Dzień dobry, uzupełnienie informacji do opcji 3. Złożenie sprawozdania przez członka zarządu nie posiadającego nr PESEL jest możliwe.
Złożyliśmy sprawozdanie finansowe podpisane elektronicznie (podpis pod skanami+przesłanie) przez prezesa zarządu, który nie posiada nr PESEL (serwis s-24 czyli wersja płatna).
W certyfikacie e-podpisu znajdowały się tylko imię i nazwisko. Mamy już postanowienie sądu (sąd w Łodzi), wpis został dokonany.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 12, 2018 o 10:52

Klaudia, fajnie, że się udało. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że w takich sytuacjach były zwroty.

Odpowiedz

Ruslan Czerwiec 15, 2018 o 10:32

Poinformuj nas, jak podpisać PDF za pomocą profilu ufany dla S24

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 15, 2018 o 10:34

Ruslan, trzeba mieć podpis kwalifikowany i użyć formatu xades.

Odpowiedz

Katarzyna Czerwiec 30, 2018 o 13:22

Nie da się podpisać pdf za pomocą profilu zaufanego. Jeżeli np. księgowa podpisze je swoim kluczem i zrobi xades a dokumenty wyslemy już za pomocą epuapu (zarządu) to Sąd i tak zwróci wniosek. Ten kto ma tylko e-puap musi korzystać z pełnomocnika.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 30, 2018 o 13:29

Katarzyna, też tak sądzę, ale jak widać różne pomysły przychodzą ludziom do głowy…

Odpowiedz

Kamila Czerwiec 20, 2018 o 10:14

Dzień dobry,
mam pytanie techniczne 🙂
czy do złożenia płatnego sprawozdania w systemie s24 przez pełnomocnika musi on posiadać podpis kwalifikowany, czy dokumenty w formacie xades da się również podpisać ePuap-em?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Bogumiła Czerwiec 20, 2018 o 16:57

Mam to samo pytanie co Kamila: czy do złożenia płatnego sprawozdania w systemie s24 przez pełnomocnika musi on posiadać podpis kwalifikowany, czy dokumenty da się również podpisać ePuap-em, a co z w formatem xades?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 20, 2018 o 18:04

Bogumiła i Kamila – ePUPAP nie ma nic wspólnego z XADES. Może ten wpis coś wyjaśni: https://zakonczeniedzialalnosci.pl/2018/06/20/jakie-podpisy-pod-sprawozdaniem-finansowym-skladanym-elektronicznie/

Odpowiedz

Marta Czerwiec 25, 2018 o 14:24

mam podobne pytanie – zapoznałam się z wpisem w linku, ale nadal nie wiem jak w ogóle wygenerować format xades, jeżeli podpisuje się epuap-em. Gdy chcę dołączyć dokumenty do wniosku na portalu S24 pokazuje się komunikat “Plik nie został załączony. Plik nie jest podpisany. Aplikacja wymaga formatu xades”. I ok, ale jak w takim razie w ogóle wygenerować ten format xades? Niestety w ogóle się na tym nie znam i od kilku dni walczę.

Odpowiedz

Kaja Lipiec 11, 2018 o 14:14

Witam,
czy jest możliwość przeniesienia podpisu ePUAP z ZUS’u do KRS’u??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 11, 2018 o 14:20

Kaja, tak, ma się jeden podpis na PESEL

Odpowiedz

aleksandra Lipiec 12, 2018 o 09:22

A jak w takim razie podpisać samo sprawozdanie finansowe (a nie wniosek)? System wyświetla informację, że konieczne jest podpisanie w formacie xades. Nie da się przez epuap? Pozdrawiam

Odpowiedz

Alina Lipiec 14, 2018 o 14:17

Bardzo prosze o informację. Własnie dostałam informację z sadu o odrzucenie wniosku.Mam sókę z zagranicznym zarządem. Czy ja jako ksiegowa mogę być pełnomocnikiem i jak to pełnomocnictwo zrobić i dołączyć do sprawozdania. Bardzo proszę o informację, bo już nie wiem co mam zrobić.

Odpowiedz

Alina Lipiec 14, 2018 o 14:20

Dokładnie tak wyglądała moja korespondencja po wysyłce sprawozdania. Po czym dostała informacje że wniosek odrzucono.

Odpowiedz

Sylwia Lipiec 16, 2018 o 15:53

Dzień dobry,
czy składając wniosek Z-30 jako pełnomocnik, dla spółki, której jedyny członek zarządu nie ma numeru PESEL, podpisuje Pan wniosek “w imieniu własnym”. Podpisuję te wnioski jako pełnomocnik i nie wyświetla mi się inna opcja niż tylko “w imieniu własnym”.
z koleżeńskimi pozdrowieniami

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 5, 2018 o 13:57

Michał, raczej gminy 🙂 bo opłata skarbowa idzie na konto gminne.

Odpowiedz

Michał Czerwiec 5, 2018 o 14:59

To właśnie miałem na myśli! 😉

Odpowiedz