Co się dzieje z ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej?

Karolina Rokicka-Murszewska        07 maja 2018        Komentarze (0)

Prace nad ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej jeszcze w zeszłym roku były mocno zintensyfikowane. Wydawało się, że projekt ówczesnego Ministra Rozwoju i Finansów lada moment wejdzie w życie. I to na pewno nastąpi, ale nie tak szybko, jak początkowo przewidywano.

Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej ma przede wszystkim umożliwić funkcjonowanie jednoosobowej działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy. Co ważne – zarządca, powołany przez spadkobierców lub małżonka przedsiębiorcy, stanie się pracodawcą dla pracowników, którzy nie stracą pracy. Zarządca sukcesyjny będzie mógł prowadzić firmę aż do podziału spadku, maksymalnie przez 2 lata.

O szczegółach wielokrotnie pisałam na blogu.

Obecnie ustawa jest po I czytaniu i po rozpatrzeniu przez sejmową komisję do spraw deregulacji (12.04.2018 r.). Opinia komisji była pozytywna, niedługo od jej wyrażenia minie prawie miesiąc, więc miejmy nadzieję, że już niedługo będziemy się jedynie zastanawiać nad dokładnym terminem wejścia w życie ustawy. Ani rządzący, ani opozycja nie mają wątpliwości, że jest ona bardzo potrzebna, bo wiele dobrze prosperujących firm obecnie nie ma szans na przetrwanie po śmierci jednoosobowego przedsiębiorcy.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: