30 kwietnia 2018 r. Ważna data dla przedsiębiorców – wchodzi w życie Konstytucja biznesu

Karolina Rokicka-Murszewska        30 kwietnia 2018        2 komentarze

Dzisiaj, czyli 30 kwietnia 2018 r., wchodzi o życie pakiet 5 ustaw, znanych jako Konstytucja biznesu. Jakie ustawy wchodzą w jego skład?

  1. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców
  2. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy
  3. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców
  4. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  5. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Najbardziej “elektryzujące” zmiany wprowadza ustawa – Prawo przedsiębiorców. Chodzi m.in. o działalność nieewidencjonowaną czy tzw. ulgę na start. Niewątpliwie Konstytucja biznesu to również po części uszeregowanie i uporządkowanie (a przy tym również – powtórzenie) dotychczas obowiązujących regulacji. Nawet jednak tego rodzaju zabiegi należy ocenić pozytywnie – w końcu chodzi o to, aby ustawy były bardziej czytelne dla każdego przedsiębiorcy.

Oczywiście, jeśli chcesz wiedzieć na temat tego, co będzie się działo po 30 kwietnia 2018 r. i co niesie ze sobą Konstytucja biznesu, zapraszam Cię na nasz serwis prawny KONSTYTUCJABIZNESU.BIZ:

Konstytucja biznesu wejdzie w życie 30 kwietnia 2018 r.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paulina Maj 11, 2018 o 13:45

Szanowna Pani Karolino,

wiem, że weszły też przepisy umożliwiające zakończenie jednoosobowej działalności z datą wsteczną. Jak to właściwie jest? Zawiesiłam działalność 1,5 roku temu (w zasadzie nie wiem dlaczego od razu jej nie zamknęłam) i od tego czasu podmiot był “martwy”. Nie świadczyłam żadnych usług, nie wystawiałam faktur, nie podpisywałam umów.

Teraz nadarzyła się okazja na otwarcie nowego biznesu i chcę skorzystać z dotacji. Warunkiem jednak jest by nie prowadzić działalności gospodarczej przez przynajmniej 12 m-cy. Czy jeżeli teraz całkowicie zamknę działalność z datą wsteczną (powiedzmy 02.2017), to jest to wiążące czy może być uznane za oszustwo? Czy mogą grozić za to jakieś konsekwencje?

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Maj 13, 2018 o 22:03

@Pani Paulino, przedsiębiorca ma obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie wpisu w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. CEIDG nie blokuje możliwości dopełnienia tego obowiązku w terminie późniejszym, a w prawie przedsiębiorców brak jest sankcji z tytułu niedopełnienia obowiązku złożenia wniosku w terminie. Proszę jednak pamiętać, że składając wniosek do CEIDG, daje Pani również informacje Urzędowi Skarbowemu i ZUSowi, i tutaj mogą być już konsekwencje zaniedbania złożenia wniosku wcześniej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: