Duża ustawa reprywatyzacyjna. Co ma na myśli minister Jaki?

Karolina Rokicka-Murszewska        12 października 2017        4 komentarze

Przyznam szczerze, że sam pomysł uregulowania kwestii reprywatyzacyjnych zasługuje na pochwałę. Procesy reprywatyzacyjne toczą się od wielu lat i zdarza mi się na nie spojrzeć nie tylko z perspektywy zwykłego obserwatora, ale również pełnomocnika strony. I wiem, że taki proces jest uciążliwy, długotrwały i często kończy się niczym. Dlatego czekam z niecierpliwością, aż minister Jaki przedstawi projekt założeń albo projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Bo to, co opublikowano obecnie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, trudno na razie ocenić.

Wśród “zasad” ustawy reprywatyzacyjnej są:

  1. Zakazy dokonywania zwrotów w naturze, na osoby zmarłe (z czym wiąże się również zakaz ustanawiania kuratorów) czy reaktywowane spółki;
  2. Wprowadzenie możliwości wznowienia postępowania w przypadkach, gdzie doszło do naruszenia prawa;
  3.  Nieruchomości opuszczone (?) przechodzą po 1 roku na Skarb Państwa;
  4. Przestaje obowiązywać dekret Bieruta;
  5. Wprowadzenie uniwersalnych zasad zwrotu dla wszystkich (do 20% w formie pieniężnej, 25% w obligacjach), ale uprawnionymi będą jedynie osoby w 1 linii (przyznam szczerze, że nie rozumiem – chodzi o linię prostą? ale stopień już niekoniecznie pierwszy, ale też drugi i trzeci? – jeśli ktoś wie, o co chodzi, niech da znać w komentarzu!) i małżonkowie;
  6. Wnioski będzie można składać tylko przez 1 rok.

Na razie ustawa reprywatyzacyjna jest bardzo nieprecyzyjna . Co to są nieruchomości opuszczone, z jaką chwilą przestaje obowiązywać dekret, czy termin 1 rok nie jest za krótki?

Bardzo ciekawe, ale bardzo niejasne. Jeśli chcesz zobaczyć całą tabelkę z pomysłami ministra Jakiego, znajdziesz ją na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.


 

Teksty, które mogą Cię zainteresować:

Mała ustawa reprywatyzacyjna. Cz. II – czy to koniec „metody na kuratora”?

Mała ustawa reprywatyzacyjna. Cz. II – czy to koniec „metody na kuratora”?

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Październik 12, 2017 o 20:01

1 rok to zdecydowanie za mało. Sam dekret Bieruta przewidywał okres 3 lat na żądanie odszkodowania, a przykładowo przepisy reformujące administrację publiczną, dotyczące gruntów zajętych pod drogi, przewidywały okres 5 lat.

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Październik 15, 2017 o 13:55

Dzięki za komentarz, Iwo! to jest podobne założenie, jak np. ze spółkami uznanymi za wykreślone z RHB, do majątku których można było zgłaszać roszczenia przez rok. Tam również uzasadniano to faktem, że było 15 lat na wpisanie spółki do KRS (co akurat moim zdaniem było słuszne). Jednak w przypadku reprywatyzacji trudniej jest określić, ile kto miał na zgłoszenie roszczenia.

Odpowiedz

M.M Październik 13, 2017 o 13:07

Jako złośliwy szczur zauważę, że “pytanie co ma na myśli minister?”, może być obarczone błędnym założeniem. 🙂

A prawda jest taka, że to raczej szybko przepychana ustawa pod publiczkę pt. “koniec z reprywatyzacją”.
Idea w pełni słuszna, ale nie wierzę w jakość legislacyjną tego dzieła sztuki prawniczej.

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Październik 15, 2017 o 13:52

@M.M. – ten tytuł posta był raczej celowo błędny. Akurat to, co myśli pan minister ma tutaj najmniejsze znaczenie. Jedyne zaskoczenie w całej tej “reprywatyzacyjnej sytuacji” jest takie, że projekt popiera partia “Razem”, a już niekoniecznie PiS 😀

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: