Dyrektywa BRIS, zintegrowany KRS i Unia Europejska

Karolina Rokicka-Murszewska        28 września 2017        2 komentarze

Drogi Czytelniku!

Z radość spieszę Ci donieść, że w najnowszym numerze czasopisma Biuletyn Euro Info (wydawanym przez Enterprise Europe Network w Polsce) ukazał się mój artykuł pt. System integracji rejestrów przedsiębiorców – implementacja dyrektywy BRIS w Polsce. W tym samym numerze znajdziesz artykuł mojego kolegi z Kancelarii, aplikanta radcowskiego Wojtka Jelińskiego, którego być może kojarzysz z blogiem Dochodzenie wierzytelności. Tej tematyki dotyczy też jego artykuł, zatytułowany Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym. cz. I. Część II oczywiście w kolejnych numerach 🙂

Przeczytaj nowy numer Biuletyn Euro Info —> TUTAJ.

Mój artykuł – s. 20, artykuł Wojtka – s. 23.

Dwa słowa tytułem wyjaśnienia, co to jest ten BRIS. Business Registeres Interconnection System – BRIS, czyli system integracji rejestrów przedsiębiorców składa się z rejestrów handlowych państw członkowskich Unii Europejskiej (w tym polskiego Krajowego Rejestru Sądowego), europejskiej centralnej platformy i portalu e-Sprawiedliwość (e-Justice). Dzięki BRIS szybko i sprawnie dowiemy się, co się dzieje z daną spółką i jej oddziałem, mającymi siedzibę w różnych państwa unijnych – będą przekazywane w szczególności informacje o wszczęciu i zakończeniu wszelkich postępowań likwidacyjnych lub upadłościowych.

Planowano, że ustawa, która ma za zadanie wprowadzić BRIS do Polski, wejdzie w życie w czerwcu i październiku 2017 r. (oraz – częściowo – w 2018 r.). Ważna była data 8 czerwca 2017 r. – był to termin na implementację dyrektywy BRIS. Tymczasem na dzień dzisiejszy (tj. 28.09.2017 r.) trwa wciąż opiniowanie projektu.

Przebieg procesu legislacyjnego znajdziesz —> TUTAJ.

Projekt opublikowano 3.11.2016 r. Z perspektywy mojego bloga jest on mega ciekawy nie tylko ze względu na BRIS, ale także z uwagi na nowości w kurateli z art. 42 KC i art. 26 ustawy o KRS. Jeśli temat kurateli interesuje Cię bardziej niż dyrektywa BRIS, zapraszam Cię do lektury moich wpisów:

Ministerialne propozycje zmian w kurateli. Cz. I – kurator rejestrowy

Ministerialne propozycje zmian w kurateli. Cz. II – kurator z art. 42 KC

Ministerialne propozycje zmian w kurateli. Cz. III – wynagrodzenie kuratora i kwestie procesowe

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

M.M Październik 2, 2017 o 20:40

Przeczytałem Pani artykuł. Bardzo mi pomógł.
W sądach rejestrowych trwa przygotowywanie do wprowadzenia BRIS. Były już szkolenia na ten temat, niestety, nie mogłem wziąć udziału.

Ogromnym problemem, jest to, że wiele oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, zostało źle wpisanych. Aby BRIS zadziałał, konieczne jest bardzo precyzyjne wpisanie form prawnych oraz urzędowych nazw rejestrów i sądów rejestrowych. A w KRS roi się od błędów – literówek, nazw skróconych itd. Ministerstwo oczekuje, że to wyczyścimy, podobno już wpłynęła książka telefoniczna pism w tej sprawie. Będzie kupa roboty.

A wiele z pozostałych zmian jest koniecznych, choć trochę się ich boimy. Wiadomo, że bez sensu jest, że aby wnioski elektroniczne drukować, a potem przepisywać z powrotem do komputera. Trzymanie kilometrów akt rejestrowych też nie ma przyszłości.
Z drugiej strony już teraz system elektroniczny działa niestabilnie. Zdarzają się awarie, jeszcze wczoraj musiałem wzywać człowieka, aby złożył oświadczenie o statusie cudzoziemca, bo dokument złożony przez system nie dawał się odczytać.

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Październik 15, 2017 o 14:36

Z tym BRISem to w ogóle może być dość ciekawie – w końcu powinien już jakąś dłuższą chwilę działać, a tu niespecjalnie widać, aby coś działo w sprawie. Ja bardzo popieram wszelką elektronizację systemy, również rejestrowego, ale generalnie to musi być dobrze przygotowane, żeby nie kulało od początku (jak np. było z ePUAPem, który zresztą do teraz ma swoje lepsze i gorsze momenty).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: