Informacja dla przedsiębiorców – fanów informatyzacji i elektronizacji

Karolina Rokicka-Murszewska        04 października 2016        Komentarze (0)

img_2532

Jak zaczynałam pisanie bloga, musiałam napisać krótki wpis O mnie. Jest tam takie zdanie “w kwietniu 2015 r. przejechałam blisko 3000 km”. Z radością spieszę poinformować, że we wrześniu 2016 r. udało mi się pobić rekord i przejechać (samochodem, autobusem i pociągiem) ponad 3400 km 🙂 Oczywiście, głównie na trasie Warszawa-Toruń i Toruń-Warszawa. Ale (żeby nie było) czasem mężowi udaje się namówić mnie na inny środek komunikacji, np. rower 😉

Taka rowerowa przejażdżka jest idealnie odświeży Twój umysł przed lekturą nowej ustawy – z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1579), która wchodzi w życie już za 3 dni, 7 października 2016 r. Ustawa ta pozwoli dostosować polski porządek prawny do obowiązującego od 1 lipca 2016 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (rozporządzenia eIDAS).

Ustawa ma charakter w dużej mierze czysto formalny – najważniejsze kwestie, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczą bowiem:

  • eliminacji pojęć i instytucji nieznanych w rozporządzeniu eIDAS;
  • dostosowania terminologii krajowych aktów prawnych do terminów występujących w tym rozporządzeniu;
  • regulacji obszarów niezbędnych do umożliwienia stosowania rozporządzenia eIDAS na gruncie prawa polskiego;

Ponadto, uchylono ustawę z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym  oraz usunięto istniejące w krajowych przepisach odesłania do jej przepisów.

Co jest istotne dla Ciebie, przedsiębiorco?

Zmiany w szczególności powinny interesować tych przedsiębiorców, którzy lubią ułatwiać sobie życie i załatwiać swoje sprawy przez internet, a przy tym nie używają ePUAPu, tylko bezpiecznych podpisów elektronicznych weryfikowanych przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Od 1 lipca 2016 r. dzięki eIDAS kwalifikowany podpis elektroniczny oparty na kwalifikowanym certyfikacie (wydanym w jednym państwie członkowskim) jest uznawany za kwalifikowany podpis elektroniczny we wszystkich pozostałych państwach członkowskich.

Choć zasadniczych zmian w tych najbardziej interesujących dla przedsiębiorców ustawach, czyli m.in. K.s.h. oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, nie wprowadzono, to warto wiedzieć, że zamiast dotychczas używanych sformułowań:

bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP

…od 7.10.2016 r. będziemy mieli następujące:

kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP

W Kodeksie spółek handlowych zmiany wprowadzono m.in. w art. 240(1), dotyczącym podejmowania uchwał w spółkach z o.o. przez internet, o którym to przepisie pisał już zresztą na blogu mój kolega z Kancelarii, Michał Nosowski:

Podejmowanie uchwał w sp. z o.o. przez internet

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: