Ważny wyrok TK (sygn. P 62/14) w sprawie upadłości konsumenckiej

Karolina Rokicka-Murszewska        09 czerwca 2016        2 komentarze

13401297_10208638810762046_1947362367_n

Znasz taki moment, kiedy siadasz sobie z kawką i świadomością, że cała robota zrobiona i można w spokoju odpocząć? Nie? Naprawdę? No ja też nie 🙂 jadę właśnie pociągiem do Warszawy i z drzemki wybudziła mnie świadomość, że miałam Ci napisać o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia wczorajszego, tj. 8.06.2016 r. Dlaczego to takie ważne? TK rozstrzygnął wczoraj kwestię zaskarżania postanowienia o ogłoszeniu upadłości przez dłużnika. Pisałam o tym tutaj:

Kto ma prawo zaskarżyć postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości?

Trybunał orzekł, że art. 54 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (…) w zakresie, w jakim nie przyznaje prawa do zaskarżenia przez dłużnika, niebędącego wnioskodawcą, postanowienia o oddaleniu na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze wniosku o ogłoszenie upadłości, jest niezgodny z art. 78 w związku z art. 45 ust. 1 i art. 176 ust. 1 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 20, art. 22 oraz art. 77 ust. 2 konstytucji.

Co ważne: Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że przedmiotem kontroli konstytucyjnej w tej sprawie jest przepis, który formalnie już nie obowiązuje, bowiem art. 54 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: p.u.n.) został uchylony z dniem 1 stycznia 2016 r. Niemniej będzie on stosowany (co wynika z przepisów przejściowych) do postępowań wszczętych przed tym terminem.

Całość komunikatu przeczytasz TUTAJ, natomiast wyrok – tutaj: P 62/14

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Czerwiec 10, 2016 o 07:18

To teraz czekamy na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw? 🙂

Odpowiedz

Karolina Rokicka Czerwiec 10, 2016 o 08:27

Ha! Rzeczywiście, zupełnie o tym nie pomyślałam 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: