Zawieszenie działalności gospodarczej

Karolina Rokicka-Murszewska        06 czerwca 2016        2 komentarze

W związku z wejściem w życie Konstytucji Biznesu doszło do małych zmian w tematyce zawieszenia działalności gospodarczej, o których możesz przeczytać tutaj:

Zawieszenie działalności gospodarczej – nowe zasady

img_0991-768x1024
Prowadzenie działalności gospodarczej to ryzykowne przedsięwzięcie. Czasem przecież możesz nie mieć zleceń, niekiedy złe warunki atmosferyczne będą utrudniać Ci wykonywanie działalności (jeśli prowadzisz ją na świeżym powietrzu). Może również się zdarzyć, że nie czynniki zewnętrzne, a wewnętrzne nie pozwolą Ci na wykonywanie pracy – choćby Twoje złe samopoczucie czy problemy zdrowotne. W tej sytuacji nie trzeba od razu kończyć swojej działalności (czyli wykreślać się z CEIDG czy likwidować spółki). Można ją po prostu zawiesić.

Zawieszenie normuje art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wskazuje on na warunki, jakie spełniać musi przedsiębiorca, który chce zawiesić działalność. Są to:

1. NIEZATRUDNIANIE PRACOWNIKÓW

Pamiętaj, że pracownikiem jest także np. osoba przebywająca na urlopie wychowawczym. Nie jest natomiast pracownikiem osoba, z którą podpisałeś umowę o dzieło czy zlecenia. W związku z tym przy zawieszaniu działalności nie ma obowiązku rozwiązywania z nimi umów.

2. “Zmieszczenie się” w okresie zawieszenia – OD 30 DNI DO 24 MIESIĘCY;

Ważne, żeby nie było ani krócej, ani dłużej. Jeśli przekroczysz 24 miesiące zawieszenia, organ dokona wykreślenia działalności z CEIDG z urzędu (więcej przeczytasz TUTAJ). Jeśli chodzi o terminy, istotną dla Ciebie informacją jest również fakt, że data rozpoczęcia zawieszenia i data wznowienia działalności gospodarczej nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku.

3. ZAPRZESTANIE WYKONYWANIA działalności gospodarczej

Nie chodzi o zaprzestanie w ścisłym tego słowa znaczeniu, czyli zupełne zaniechanie jej prowadzenia. W okresie zawieszenie następuje ograniczenie działalności do czynności dozwolonych przez ustawę. Są to:

  1. prawo wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
  2. prawo przyjmowania należności lub obowiązek regulowania zobowiązania, powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  3. prawo zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia;
  4. prawo albo obowiązek uczestniczenia w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
  5. wykonywanie wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa;
  6. prawo osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
  7. przedsiębiorca może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Jak widać, zawieszenie nie równa się całkowitemu nicnierobieniu 🙂

4. Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu.

Musisz go skierować do CEIDG (1-osobowa działalność gospodarcza) lub do KRS (jeśli prowadzisz spółkę). Odpowiednie wzory znajdziesz tutaj:

CEIDG

KRS

A jeśli miałbyś jakiekolwiek problemy z wnioskami lub w ogóle z zawieszeniem działalności , daj mi znać w komentarzu albo przez formularz kontaktowy! Razem na pewno je rozwiążemy 🙂

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wanda Luty 25, 2018 o 15:18

Termin 24 m-cy zawieszenia działalności upływa 30 kwietnia 2018. Czy w świetle nowej ustawy możliwe jest dalsze zawieszenie bez terminu końcowego, czy dotyczy to tylko nowego zawieszenia po 1. marca 2018?

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Luty 26, 2018 o 09:56

@Wanda, do działalności gospodarczej zawieszonej przez przedsiębiorcę na podstawie przepisów u.s.d.g. stosuje się przepisy nowych ustaw – Prawo przedsiębiorców i o CEIDGiPIP. Także można zawiesić już bezterminowo, o ile jest to działalność gosp. osoby fizycznej, a nie spółki.
Więcej o zawieszeniu możesz przeczytać na blogu “Konstytucja biznesu”.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: