Likwidator w spółce z o.o. – kolejne orzeczenie Sądu Najwyższego

Karolina Rokicka-Murszewska        11 kwietnia 2016        Komentarze (0)

IMG_9064

Wiosna przyszła i dopadło mnie jakieś przeziębienie. Niestety, nie obyło się bez antybiotyku 🙁 zamiast więc pstrykać nowe zdjęcia na bloga, przeglądałam te stare – znalazłam m.in. zdjęcia z Berlina, gdzie byłam 1,5 roku temu. Jeśli nie byłeś, to bardzo polecam – Berlin zachwycił mnie 😉

W ramach spędzania czasu mniej aktywnie, przejrzałam też ostatnie orzecznictwo SN. Sąd Najwyższy w ostatnim czasie wydaje orzeczenia, które idealnie wpisują się w tematykę mojego bloga. O dwóch orzeczeniach (odpowiednio z dnia 23.03 i 31.03) pisałam tutaj:

Zdolność upadłościowa notariusza

Prezes spółki złoży rezygnację jednemu członkowi zarządu lub prokurentowi spółki

Nie zdążyliśmy ochłonąć po tych dwóch uchwałach, a w dniu 7.04.2016 r. Sąd Najwyższy wydał już kolejną (III CZP 84/15), stanowiącą odpowiedź na pytanie:

​Czy oświadczenia woli jedynego likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji o rezygnacji z pełnionej funkcji złożone jedynemu wspólnikowi tej spółki jest skuteczne?

Zanim napiszę Ci, co dokładnie odpowiedział SN, musisz wiedzieć, że zgodnie z art. 280 k.s.h., do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że przepisy niniejszego rozdziału stanowią inaczej. Tak jak w przypadku członków zarządu, tak i w przypadku likwidatora problem jest jeden – komu ma zakomunikować swoje oświadczenie o rezygnacji. Choć jest to czynność jednostronna, musi być do kogoś skierowana.

Sąd Najwyższy stwierdził:

​Nie jest skuteczne oświadczenie woli jedynego likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji o rezygnacji z pełnionej funkcji złożone jedynemu wspólnikowi tej spółki.

Na razie tylko tyle – czekamy na uzasadnienie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: