Art. 138 par. 3 ordynacji podatkowej

Karolina Rokicka-Murszewska        19 marca 2016        Komentarze (0)

Zauważyłam ostatnio, że często wyszukiwaną frazą na blogu jest następujące sformułowanie “art. 138 par. 3” . Dla niewtajemniczonych – chodzi dokładnie o art. 138  § 3 Ordynacji podatkowej. Temat ten był już poruszany na blogu:

Kuratela podatkowa, czyli dlaczego organ żądał złożenia deklaracji

Postanowiłam raz jeszcze wrócić do tej kwestii, bo niedawno* Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym raz jeszcze podkreślił rolę kuratora ustanowionego na mocy art. 138  § 3 o.p. w związku z art. 42 k.c. (postanowienie NSA z dnia 2 grudnia 2015 r., I FSK 1803/15).

W swoim postanowieniu NSA wskazał, że:

art. 138 § 3 Ordynacji podatkowej jest jedynie podstawą prawną do wniesienia przez organ podatkowy wniosku o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej, którego uwzględnienie przez sąd polega na ustanowieniu kuratora na podstawie art. 42 § 1 KC (…)

Problemem była możność reprezentacji spółki przez kuratora w postępowaniu przed sądem administracyjnym w oparciu o zaświadczenie wydane na podstawie wyżej wskazanych przepisów. Sąd orzekł, słusznie zresztą, że zakres działania kuratora sprowadza się wyłącznie do zadbania o niezwłoczne powołanie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację.

20160123_132526

* Dzień 2 grudnia 2015 r. to dla mnie “niedawno” 🙂 I kwartał roku 2016 r. zleciał mi piorunem, a niedawny śnieg za oknem uświadomił, że święta idą… dokładnie 3 lata temu, 1 kwietnia 2013 r. odśnieżałam z prawie metrowej warstwy śniegu podjazd przed domem moich rodziców 🙂 wszystko jest możliwe, choć mam nadzieję, że śnieg to już prehistoria!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: