Krótka historia o wykreślaniu (z CEIDG)

Kancelaria S&Z        20 stycznia 2016        9 komentarzy

Przygotowując ten wpis z ciekawości spojrzałam, co w temacie “wykreślania” proponuje Wujek Google. Oto wyniki:

ceidg

Wykreślenie z CEIDG w pierwszej trójce. Upewniłam się tym samym, że temat jest godny poruszenia, a więc zapewne ważny dla Ciebie.

Ostatnio na blogu pisałam o zmianach w Prawie o stowarzyszeniach, które wchodzą w życie 20 maja 2016 r. Dzień wcześniej, 19 maja 2016 r., zmienia się ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (u.s.d.g.). Celem tej nowelizacji było uproszczenie procedury wykreślania przedsiębiorców z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Podstawowym trybem dokonywania wpisów w CEIDG jest tryb wnioskowy. Co do zasady oznacza to, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą sama decyduje o momencie jej zakończenia, zaś wpisy z urzędu dokonywane są wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Po 19 maja 2016 r. sytuacja się nie zmieni. Zmienia się natomiast zakres podstaw do prowadzenia postępowania administracyjnego prowadzącego do wykreślenia przedsiębiorcy z urzędu.

W obecnym stanie prawnym, przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu w przypadkach określonych w art. 34 ust. 2 u.s.d.g. Za każdym razem konieczne jest przeprowadzenie w sprawie postępowania administracyjnego, zakończonego wydaniem decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Według nowych przepisów w niektórych przypadkach wykreślenie nastąpi w drodze czynności materialno-technicznej, zaś stosowanie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego nie będzie konieczne. Ta skrócona procedura będzie stosowana do wykreślenia z powodu zaistnienia czynników nieodwracalnych:

  1. z powodu trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej, którego przyczyną jest zgon;
  2. z tytułu upływu 24-miesięcznego okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  3. z tytułu orzeczenia prawomocnego zakazu prowadzenia działalności.

W pozostałych przypadkach (np. gdy wpis został dokonany z naruszeniem prawa) będzie konieczne prowadzenie postępowania.

Rozwiązanie powyższe ocenić należy pozytywnie, w szczególności jeśli chodzi o kwestię zgonu przedsiębiorcy, gdyż wykreślenie będzie jedynie stwierdzeniem obiektywnym zaistniałego faktu. Podobną regulację ustawodawca przyjmuje w nowym brzmieniu art. 73 u.s.d.g.:

Organ prowadzący rejestr działalności regulowanej wykreśla wpis przedsiębiorcy w rejestrze na jego wniosek, a także po uzyskaniu informacji o zgonie przedsiębiorcy lub po uzyskaniu informacji z CEIDG o wykreśleniu przedsiębiorcy. 

Informacje o wykreśleniu CEIDG automatycznie przekazuje drogą do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Nowe kwestią w u.s.d.g. jest posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości i legitymowanie się nim przed CEIDG. Jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie go przedstawić również następuje wykreślenie z ewidencji, w drodze decyzji ministra właściwego do spraw gospodarki.

Jeśli nawet jednak dokonasz wykreślenia z CEIDG na swój wniosek albo organ wykreśli Cię z urzędu, nie zapomnij o jednym – wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG nie oznacza usunięcia danych z wpisu do CEIDG. W ewidencji będziesz figurował cały czas, choć przy wyszukiwaniu Twojego wpisu trzeba zaznaczyć rubrykę “uwzględnij wykreślone“.

ceidg 1

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

sebastian Styczeń 21, 2016 o 20:10

polecam biznes.gov.pl

Odpowiedz

Karolina Rokicka Styczeń 21, 2016 o 21:25

Panie Sebastianie, dziękuję za sugestię:) ja również polecam stronę Punktu Kontaktowego, a moi studenci co roku przygotowują wystąpienia korzystając z tej strony.

Odpowiedz

Monika Luty 15, 2017 o 11:55

Czyli jeśli zostałam jako przedsiębiorca wykreślona przez ministra z CEIDG to automatycznie moja działalność została zamknięta i nie muszę już jej zmykać u US?

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Marzec 18, 2017 o 11:55

@Monika, zgodnie z art. 34 ust. 8 u.s.d.g., CEIDG przekazuje drogą elektroniczną niezwłocznie, nie później niż następnego dnia roboczego od dnia wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG, informacje o dokonaniu wykreślenia, o którym mowa w ust. 5, do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz do organów koncesyjnych, prowadzących rejestry działalności regulowanej oraz właściwych do spraw zezwoleń i licencji.

Odpowiedz

Sebastian HD Lipiec 10, 2017 o 16:54

Co jeżeli urząd wykreśli w trybie art. 35 ust. 1a i 2a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – brak tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG ???

Jeżeli jest to mieszkanie “Spółdzielczo – Lokatorskie” ??? Jak przywrócić działalność ? i zmienić decyzję prawomocną o wykreśleniu ?

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Lipiec 10, 2017 o 22:40

@Sebastin HD, a czemu “spółdzielczo-lokatorskie” mieszkanie zostało uznane jako nieruchomość bez tytułu prawnego?
14 dni jest na odwołanie od decyzji o wykreśleniu na podstawie art. 35 ust. 1a i 2a usdg – czemu nie było zaskarżone (bo piszesz, że jest już prawomocna)? Dużo niewiadomych, trudno mi sie odnieść do Twojej sytuacji

Odpowiedz

Sebastian HD Lipiec 10, 2017 o 23:01

Tak uznali w Urzędzie, iż nie posiadam do niego tytułu prawnego :/
Brak księgi wieczystej i innych dokumentów mogących potwierdzić posiadane prawo do lokalu :/
Prawomocna, gdyż wysyłali sobie pisma ( nie wiem do kogo :/ bo ich nie otrzymałem – i wróciły do nich ) i w związku z tym uznali, że tam działalności nie ma :/

Dowiedziałem się już po fakcie, że 3 dni temu ją wykreślili na podstawie decyzji :/ bo chciałem rozszerzyć jej zakres i dodać PKD :/ co było niemożliwe :/

Teraz nie bardzo mam pojęcie jak odkręcić te decyzje urzędu :/ wołają odemnie dokument potwierdzający prawo do lokalu, a co najlepsze gdy zadzwoniłem do ich działu prawnego nie potrafili mi powiedzieć jaki dokument mam im wysłać :/

Teraz muszę założyć działalność od nowa :/ (CHORY TEN KRAJ I JEGO URZĘDNICY ) i złożyć wniosek o przywrócenie stanu z przed dnia wykreślenia i kontynuowanie działalności :/

Przez jakiegoś “fajfusa” zza biurka straciłem ciągłość i muszę odczekać 6 miesięcy aby swobodnie starać się o środki z Unii Europejskiej :/

Zamierzam narobić “sadzy” tylko jeszcze nie wiem do kogo złożyć odpowiedni wniosek i wyciągnąć z tego konsekwencje :/

Moja firma traci od dnia wykreślenia 7 lipiec 2017 :/ i ktoś mi musi za to zapłacić :/

Odpowiedz

Janusz Luty 9, 2018 o 13:49

Witam! Co jeżeli urząd wykreśli w trybie art. 35 ust. 1a i 2a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – brak tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG ??? Jak przywrócić działalność i zmienić decyzję prawomocną o wykreśleniu ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Beata Czerwiec 8, 2018 o 10:49

Witam

Mam pytanie po jakim czasie od zamknięcia działalności gospodarczej dany konkretnej
firmy nie bedą się już wyświetlać w CIDG ?
Ja zamknęłam działaność w marcu 2011 r roku i moje dane się już nie wyświetlają, czy
nie powinno byc tak że powinnam widziec wpis typu – DZIAŁALNOŚC ZAKONCZONA z dniem 10.03.2011 roku ?

Pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedź
Beata Ożarowska

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: