Krótka historia o wykreślaniu (z CEIDG)

Przygotowując ten wpis z ciekawości spojrzałam, co w temacie “wykreślania” proponuje Wujek Google. Oto wyniki:

ceidg

Wykreślenie z CEIDG w pierwszej trójce. Upewniłam się tym samym, że temat jest godny poruszenia, a więc zapewne ważny dla Ciebie.

Ostatnio na blogu pisałam o zmianach w Prawie o stowarzyszeniach, które wchodzą w życie 20 maja 2016 r. Dzień wcześniej, 19 maja 2016 r., zmienia się ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (u.s.d.g.). Celem tej nowelizacji było uproszczenie procedury wykreślania przedsiębiorców z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Podstawowym trybem dokonywania wpisów w CEIDG jest tryb wnioskowy. Co do zasady oznacza to, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą sama decyduje o momencie jej zakończenia, zaś wpisy z urzędu dokonywane są wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Po 19 maja 2016 r. sytuacja się nie zmieni. Zmienia się natomiast zakres podstaw do prowadzenia postępowania administracyjnego prowadzącego do wykreślenia przedsiębiorcy z urzędu.

W obecnym stanie prawnym, przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu w przypadkach określonych w art. 34 ust. 2 u.s.d.g. Za każdym razem konieczne jest przeprowadzenie w sprawie postępowania administracyjnego, zakończonego wydaniem decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Według nowych przepisów w niektórych przypadkach wykreślenie nastąpi w drodze czynności materialno-technicznej, zaś stosowanie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego nie będzie konieczne. Ta skrócona procedura będzie stosowana do wykreślenia z powodu zaistnienia czynników nieodwracalnych:

 1. z powodu trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej, którego przyczyną jest zgon;
 2. z tytułu upływu 24-miesięcznego okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
 3. z tytułu orzeczenia prawomocnego zakazu prowadzenia działalności.

W pozostałych przypadkach (np. gdy wpis został dokonany z naruszeniem prawa) będzie konieczne prowadzenie postępowania.

Rozwiązanie powyższe ocenić należy pozytywnie, w szczególności jeśli chodzi o kwestię zgonu przedsiębiorcy, gdyż wykreślenie będzie jedynie stwierdzeniem obiektywnym zaistniałego faktu. Podobną regulację ustawodawca przyjmuje w nowym brzmieniu art. 73 u.s.d.g.:

Organ prowadzący rejestr działalności regulowanej wykreśla wpis przedsiębiorcy w rejestrze na jego wniosek, a także po uzyskaniu informacji o zgonie przedsiębiorcy lub po uzyskaniu informacji z CEIDG o wykreśleniu przedsiębiorcy. 

Informacje o wykreśleniu CEIDG automatycznie przekazuje drogą do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Nowe kwestią w u.s.d.g. jest posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości i legitymowanie się nim przed CEIDG. Jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie go przedstawić również następuje wykreślenie z ewidencji, w drodze decyzji ministra właściwego do spraw gospodarki.

Jeśli nawet jednak dokonasz wykreślenia z CEIDG na swój wniosek albo organ wykreśli Cię z urzędu, nie zapomnij o jednym – wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG nie oznacza usunięcia danych z wpisu do CEIDG. W ewidencji będziesz figurował cały czas, choć przy wyszukiwaniu Twojego wpisu trzeba zaznaczyć rubrykę “uwzględnij wykreślone“.

ceidg 1

Kancelaria S&Z
Podobne artykuły

 1. sebastian pisze:

  polecam biznes.gov.pl

  • Karolina Rokicka pisze:

   Panie Sebastianie, dziękuję za sugestię:) ja również polecam stronę Punktu Kontaktowego, a moi studenci co roku przygotowują wystąpienia korzystając z tej strony.

 2. Monika pisze:

  Czyli jeśli zostałam jako przedsiębiorca wykreślona przez ministra z CEIDG to automatycznie moja działalność została zamknięta i nie muszę już jej zmykać u US?

  • Karolina Rokicka-Murszewska pisze:

   @Monika, zgodnie z art. 34 ust. 8 u.s.d.g., CEIDG przekazuje drogą elektroniczną niezwłocznie, nie później niż następnego dnia roboczego od dnia wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG, informacje o dokonaniu wykreślenia, o którym mowa w ust. 5, do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz do organów koncesyjnych, prowadzących rejestry działalności regulowanej oraz właściwych do spraw zezwoleń i licencji.

 3. Sebastian HD pisze:

  Co jeżeli urząd wykreśli w trybie art. 35 ust. 1a i 2a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – brak tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG ???

  Jeżeli jest to mieszkanie “Spółdzielczo – Lokatorskie” ??? Jak przywrócić działalność ? i zmienić decyzję prawomocną o wykreśleniu ?

  • Karolina Rokicka-Murszewska pisze:

   @Sebastin HD, a czemu “spółdzielczo-lokatorskie” mieszkanie zostało uznane jako nieruchomość bez tytułu prawnego?
   14 dni jest na odwołanie od decyzji o wykreśleniu na podstawie art. 35 ust. 1a i 2a usdg – czemu nie było zaskarżone (bo piszesz, że jest już prawomocna)? Dużo niewiadomych, trudno mi sie odnieść do Twojej sytuacji

   • Sebastian HD pisze:

    Tak uznali w Urzędzie, iż nie posiadam do niego tytułu prawnego :/
    Brak księgi wieczystej i innych dokumentów mogących potwierdzić posiadane prawo do lokalu :/
    Prawomocna, gdyż wysyłali sobie pisma ( nie wiem do kogo :/ bo ich nie otrzymałem – i wróciły do nich ) i w związku z tym uznali, że tam działalności nie ma :/

    Dowiedziałem się już po fakcie, że 3 dni temu ją wykreślili na podstawie decyzji :/ bo chciałem rozszerzyć jej zakres i dodać PKD :/ co było niemożliwe :/

    Teraz nie bardzo mam pojęcie jak odkręcić te decyzje urzędu :/ wołają odemnie dokument potwierdzający prawo do lokalu, a co najlepsze gdy zadzwoniłem do ich działu prawnego nie potrafili mi powiedzieć jaki dokument mam im wysłać :/

    Teraz muszę założyć działalność od nowa :/ (CHORY TEN KRAJ I JEGO URZĘDNICY ) i złożyć wniosek o przywrócenie stanu z przed dnia wykreślenia i kontynuowanie działalności :/

    Przez jakiegoś “fajfusa” zza biurka straciłem ciągłość i muszę odczekać 6 miesięcy aby swobodnie starać się o środki z Unii Europejskiej :/

    Zamierzam narobić “sadzy” tylko jeszcze nie wiem do kogo złożyć odpowiedni wniosek i wyciągnąć z tego konsekwencje :/

    Moja firma traci od dnia wykreślenia 7 lipiec 2017 :/ i ktoś mi musi za to zapłacić :/

 4. Janusz pisze:

  Witam! Co jeżeli urząd wykreśli w trybie art. 35 ust. 1a i 2a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – brak tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG ??? Jak przywrócić działalność i zmienić decyzję prawomocną o wykreśleniu ? Pozdrawiam

 5. Beata pisze:

  Witam

  Mam pytanie po jakim czasie od zamknięcia działalności gospodarczej dany konkretnej
  firmy nie bedą się już wyświetlać w CIDG ?
  Ja zamknęłam działaność w marcu 2011 r roku i moje dane się już nie wyświetlają, czy
  nie powinno byc tak że powinnam widziec wpis typu – DZIAŁALNOŚC ZAKONCZONA z dniem 10.03.2011 roku ?

  Pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedź
  Beata Ożarowska

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.