1500 km na 1500 upadłości konsumenckich w Polsce

Karolina Rokicka-Murszewska        09 listopada 2015        Komentarze (0)

Jeszcze nie ma połowy miesiąca, a mi już udało się przejechać 1500 km razem z PKP (w końcu nie każdy pociąg to Intercity, a nie każdy facet z widłami to Posejdon)  🙂 tym razem – na trasie Toruń – Warszawa – Szczecin – Warszawa – Toruń. Niestety, oznacza to, że w piątek spędziłam ponad 10 godzin w pozycji siedzącej dla ok. 1,5-godzinnej rozprawy w sądzie. Ale też i nikt nie obiecywał, że będzie lekko 🙂

Te moje półtora tysiąca kilometrów zbiegło się w czasie z doniesieniami prasowymi o ogłoszonych 1514 upadłościach osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczych. To dużo, aczkolwiek czytałam, że spodziewano się mniej więcej 5 tysięcy upadłości w ciągu całego 2015 roku. To się już raczej nie uda, ale być może “dobijemy” do 2 tysięcy.

Tych upadłości może być jednak dużo więcej w 2016 r. Zmieniają się bowiem przepisy dotyczące podmiotów uprawnionych do zgłoszenia wniosku o upadłość – nie będzie to “tylko” dłużnik, ale również wierzyciel, choć wyłącznie w przypadku, gdy dłużnik był wcześniej przedsiębiorcą, a od dnia jego wykreślenia z rejestru nie upłynął rok.

Ponadto wnioski o upadłość konsumencką od 1.01.2016 r. będą składane na formularzach, co moim zdaniem także przyczyni się do zwiększenia ich liczby. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji można się już zapoznać z projektem tego rozporządzenia. Planowane jest wprowadzenie osobnego formularza dla dłużnika i osobnego dla wierzyciela. Czy to faktycznie pomoże? Oczywiście – zobaczymy.

20151106_144520

Szczecin #nofilter

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: