Jak nie stracić mieszkania po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Karolina Rokicka-Murszewska        29 października 2015        7 komentarzy

Dzisiaj krótko i na temat, bo i pytanie czytelnika bloga było dość konkretne – czy jest możliwe ogłoszenie upadłości konsumenckiej z jednoczesnym zachowaniem mieszkania/domu? Oczywiście, że tak, ale pod pewnymi warunkami.

Zasadą w upadłości konsumenckiej jest prowadzenie postępowania według zasad upadłości likwidacyjnej.

Możliwość zawarcia układu w tej procedurze jest nowością i wyjątkiem od zasady likwidacji masy upadłości. Zawarcie układu w upadłości konsumenckiej daje możliwość uniknięcia likwidacji majątku, m.in. lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w którym upadły zamieszkuje.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim – musi zostać ogłoszona upadłość konsumencka. Dopiero wówczas upadły ma prawo złożyć wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli w celu zawarcia układu. We wniosku należy uprawdopodobnić, że cele postępowania można osiągnąć również w drodze układu (a nie wyłącznie poprzez likwidację majątku), a nawet – że układ da wierzycielom więcej korzyści niż likwidacja masy.

I wreszcie dochodzimy do clou – co można zrobić, żeby nie stracić mieszkania przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej? Przekonać wierzycieli, że zachowanie mieszkania przyczyni się do lepszego wykonywania przez nas układu. Jeśli wierzyciele się zgodzą i zawrą układ odpowiedniej treści, nasz lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny nie będzie podlegał likwidacji.

Do czasu zawarcia układu sędzia-komisarz może wstrzymać likwidację majątku, w tym np. sprzedaż naszego mieszkania.

20150810_115911

Trochę mnie dopada jesienna chandra, więc chętnie wracam do wakacyjnych wspomnień. Na zdjęciu Unisław, jeden z tych pięknych upalnych dni, na które tak narzekaliśmy w sierpniu 🙂

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zbigniew Październik 2, 2017 o 18:57

Witam Panią mam pytanie jeżeli darowałem synowi mieszkanie dom 3 lata temu
teraz chce złożyć upadłość czy syndyk może cofnąć akt notarialny po takim okresie

serdecznie dziękuję za informację

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Październik 15, 2017 o 14:34

Szanowny Panie,
syndyk nie ma mocy, aby cofnąć jakąkolwiek czynność prawną. Sąd po prostu oddali wniosek, jeśli została ona prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli – czyli innymi słowy, jeśli sąd stwierdził, że darowując mieszkanie synowi, pokrzywdził Pan swoich wierzycieli.

Odpowiedz

Aleksandra Listopad 7, 2017 o 21:54

Moi dziadkowie posiadają ok. 180 tyś długu od różnych wierzycieli, czy byłaby Pani w stanie podjąć się negocjacji z nimi? Potrzebuję wsparcia kogoś doświadczonego, mam 18 lat i sama próbuje z tym walczyć ale niestety już mnie to przerasta.

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Listopad 8, 2017 o 13:08

@Aleksandro, spróbuj nieco opisać sytuację TUTAJ. Kolega zajmuje się różnymi problemami z wierzycielami, może będzie w stanie nieco Cię naprowadzić lub poprowadzić sprawę.

Odpowiedz

Agata Marzec 1, 2018 o 09:55

Dzień Dobry,
Pani Mecenas jestem czy nadal można skorzystać z możliwości opisanej powyżej w artykule.
Jestem matka samotnie wychowująca dziecko. Jestem właścicielem 1/3 spółdzielczego [prawa do lokalu ( 2/3 posiada ojciec , mieszkanie odziedziczone po mojej mamie) i posiadam jeszcze 1/2 prawa własności domy jednorodzinnego ( dom w stanie tragicznym , zamieszkiwany przez mojego ojca). Pracuję w jednym banków w dziale windykacji i restrukturyzacji. Niestety moje zobowiązania przerosły moje dochody. Czy w takiej sytuacji mogłabym zachować mieszkanie w którym zamieszkuję z moim dzieckiem w przypadku ogłoszenia przeze mnie upadłości konsumenckiej? Z góry dziękuję za pomocc i wsparcie.

Odpowiedz

Wojtek Marzec 13, 2018 o 10:24

Dzień dobry Pani Mecenas,
Czy możliwym jest wstrzymanie sprzedaży nieruchomości przy upadłości konsumenckiej ze względu na inwalidztwo wnioskodawcy i jego małoletnich dzieci?

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Marzec 13, 2018 o 10:32

Panie Wojtku, polecam zapoznać się z blogiem Prawnik dla konsumenta, może tam znajdzie Pan odpowiedź na swoje pytanie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: