Jak nie stracić mieszkania po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Karolina Rokicka-Murszewska        29 października 2015        7 komentarzy

Dzisiaj krótko i na temat, bo i pytanie czytelnika bloga było dość konkretne – czy jest możliwe ogłoszenie upadłości konsumenckiej z jednoczesnym zachowaniem mieszkania/domu? Oczywiście, że tak, ale pod pewnymi warunkami.

Zasadą w upadłości konsumenckiej jest prowadzenie postępowania według zasad upadłości likwidacyjnej.

Możliwość zawarcia układu w tej procedurze jest nowością i wyjątkiem od zasady likwidacji masy upadłości. Zawarcie układu w upadłości konsumenckiej daje możliwość uniknięcia likwidacji majątku, m.in. lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w którym upadły zamieszkuje.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim – musi zostać ogłoszona upadłość konsumencka. Dopiero wówczas upadły ma prawo złożyć wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli w celu zawarcia układu. We wniosku należy uprawdopodobnić, że cele postępowania można osiągnąć również w drodze układu (a nie wyłącznie poprzez likwidację majątku), a nawet – że układ da wierzycielom więcej korzyści niż likwidacja masy.

I wreszcie dochodzimy do clou – co można zrobić, żeby nie stracić mieszkania przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej? Przekonać wierzycieli, że zachowanie mieszkania przyczyni się do lepszego wykonywania przez nas układu. Jeśli wierzyciele się zgodzą i zawrą układ odpowiedniej treści, nasz lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny nie będzie podlegał likwidacji.

Do czasu zawarcia układu sędzia-komisarz może wstrzymać likwidację majątku, w tym np. sprzedaż naszego mieszkania.

20150810_115911

20150810_115911 Trochę mnie dopada jesienna chandra, więc chętnie wracam do wakacyjnych wspomnień. Na zdjęciu Unisław, jeden z tych pięknych upalnych dni, na które tak narzekaliśmy w sierpniu 🙂

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zbigniew Październik 2, 2017 o 18:57

Witam Panią mam pytanie jeżeli darowałem synowi mieszkanie dom 3 lata temu
teraz chce złożyć upadłość czy syndyk może cofnąć akt notarialny po takim okresie

serdecznie dziękuję za informację

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Październik 15, 2017 o 14:34

Szanowny Panie,
syndyk nie ma mocy, aby cofnąć jakąkolwiek czynność prawną. Sąd po prostu oddali wniosek, jeśli została ona prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli – czyli innymi słowy, jeśli sąd stwierdził, że darowując mieszkanie synowi, pokrzywdził Pan swoich wierzycieli.

Odpowiedz

Aleksandra Listopad 7, 2017 o 21:54

Moi dziadkowie posiadają ok. 180 tyś długu od różnych wierzycieli, czy byłaby Pani w stanie podjąć się negocjacji z nimi? Potrzebuję wsparcia kogoś doświadczonego, mam 18 lat i sama próbuje z tym walczyć ale niestety już mnie to przerasta.

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Listopad 8, 2017 o 13:08

@Aleksandro, spróbuj nieco opisać sytuację TUTAJ. Kolega zajmuje się różnymi problemami z wierzycielami, może będzie w stanie nieco Cię naprowadzić lub poprowadzić sprawę.

Odpowiedz

Agata Marzec 1, 2018 o 09:55

Dzień Dobry,
Pani Mecenas jestem czy nadal można skorzystać z możliwości opisanej powyżej w artykule.
Jestem matka samotnie wychowująca dziecko. Jestem właścicielem 1/3 spółdzielczego [prawa do lokalu ( 2/3 posiada ojciec , mieszkanie odziedziczone po mojej mamie) i posiadam jeszcze 1/2 prawa własności domy jednorodzinnego ( dom w stanie tragicznym , zamieszkiwany przez mojego ojca). Pracuję w jednym banków w dziale windykacji i restrukturyzacji. Niestety moje zobowiązania przerosły moje dochody. Czy w takiej sytuacji mogłabym zachować mieszkanie w którym zamieszkuję z moim dzieckiem w przypadku ogłoszenia przeze mnie upadłości konsumenckiej? Z góry dziękuję za pomocc i wsparcie.

Odpowiedz

Wojtek Marzec 13, 2018 o 10:24

Dzień dobry Pani Mecenas,
Czy możliwym jest wstrzymanie sprzedaży nieruchomości przy upadłości konsumenckiej ze względu na inwalidztwo wnioskodawcy i jego małoletnich dzieci?

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Marzec 13, 2018 o 10:32

Panie Wojtku, polecam zapoznać się z blogiem Prawnik dla konsumenta, może tam znajdzie Pan odpowiedź na swoje pytanie.

Odpowiedz