“Prawo o upadłości konsumenckiej”? Radiowcy, zlitujcie się!!

Karolina Rokicka-Murszewska        20 października 2015        3 komentarze

Jeszcze przed maturą myślałam o tym, żeby zostać dziennikarką. Niekoniecznie studiować dziennikarstwo, chodziło raczej o pasję do pisania, z którym nigdy nie miałam większych problemów. Potem mi przeszło, dostałam się na prawo i o byciu dziennikarką zapomniałam. Wciąż jednak uważam, że to fajna praca, ale i odpowiedzialna. W końcu to dziennikarze kształtują nasze opinie o wielu doniosłych oraz ważnych sprawach.

Słuchając wczoraj wieczorem wiadomości Radia Zet (skądinąd mojego ulubionego i nie – to nie jest reklama), dowiedziałam się, że w polskim systemie prawnym funkcjonuje coś takiego jak “prawo o upadłości konsumenckiej“. W pierwszej chwili myślałam, że się przesłyszałam, ale już za sekundę dostaję na maila “alert Google” z linkiem do artykułu (notatki prasowej) na stronie www.radiozet.pl (link tutaj), gdzie czytam o “bublu prawnym groźnym dla rozwodników”. I z ogromnym rozczarowaniem patrzę na “art. 125 prawa o upadłości konsumenckiej”…

Cóż robić, nie każdy dziennikarz musi się znać na prawie – pomyślałam sobie. Ano nie musi, ale odrobina dziennikarskiej rzetelności nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Przecież odkąd funkcjonują nowe przepisy o upadłości konsumenckiej, ustawę z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze zna przecież każdy. I wszyscy wiedzą, że upadłości tzw. konsumenckiej nie regulują przepisy odrębnej ustawy, ale właśnie prawo upadłościowe i naprawcze.

Czy art. 125 P.u.n. (bo oczywiście o ten przepis chodziło panu redaktorowi) jest bublem prawnym? Nie do końca zgadzam się z taką tezą, choć oczywiście w prostej relacji sprowadza się ten przepis do tego, że były małżonek spłaca długi drugiego:

  1. Ustanowienie rozdzielności majątkowej na podstawie orzeczenia sądu w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej został złożony co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
  2. Po ogłoszeniu upadłości nie można ustanowić rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą niż data ogłoszenia upadłości.
  3. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, gdy rozdzielność majątkowa powstała z mocy prawa w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w wyniku rozwodu, separacji albo ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, chyba że pozew lub wniosek w sprawie został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Nie da się ukryć – ustawodawca chroni w tym przepisie (i nie tylko w tym) przede wszystkim interes wierzyciela. Łatwo bowiem sobie wyobrazić sytuację, w której dłużnik ustanawiałby rozdzielność majątkową tylko w celu pokrzywdzenia swoich wierzycieli. Niemniej, jest zrozumiałe rozgoryczenie osoby, która mimo rozwodu musi spłacać długi byłego współmałżonka.

Inna rzecz, na którą nie zwrócono uwagi w przytaczanym artykule, to fakt, że art. 125 P.u.n. znajduje zastosowanie nie tylko do upadłości konsumenckiej, ale również (a może przede wszystkim) do upadłości przedsiębiorców.

Dla pana redaktora mam tylko jedną radę – przed następnym artykułem duży kubek kawy i dobry research. U mnie działa doskonale!

20150801_123048

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anit Październik 20, 2015 o 09:21

Szczerze żałuję, że na Twoim blogu nie ma opcji “lubię to”, bowiem sam lajk pod postem na facebooku jest dla mnie niewystarczający 🙂

Odpowiedz

Karolina Rokicka Październik 20, 2015 o 09:39

@Anit, a “lubię to” w lewym dolnym rogu (na samym dole bloga) – może być? 🙂 ewentualnie można udostępnić post u siebie na fejsie w ramach “polubienia” 🙂

Odpowiedz

Anit Październik 20, 2015 o 10:08

Lubię to w lewym dolnym rogu to już dawno mam kliknięte 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: