Prawo restrukturyzacyjne i zasady nim rządzące – naczelne, nie centralne

Karolina Rokicka-Murszewska        03 września 2015        Komentarze (0)

W uzasadnieniu do ustawy Prawo restrukturyzacyjne można poczytać o naczelnych zasadach tej ustawy. Przygotowując ten wpis, po przeczytaniu słowo “naczelne” od razu przypomniałam sobie swoje zajęcia ze studentami II roku prawa i odwieczny problem – jak rozróżnić naczelny organ administracji od organu centralnego. Wiem, że zagadnienie może wydać się banalne, ale studenci II roku czasem miewali z tym problem, w szczególności na kolokwium 🙂 na szczęście można to bardzo łatwo wyjaśnić (naczelne, bo “na czele” hierarchii organów administracji, a centralny – bo obejmuje swoją właściwością cały kraj), w szczególności na przykładach, ale nie o tym dzisiaj.

Choć zasady naczelne prawa restrukturyzacyjnego nie wydają się być przyjemnym zagadnieniem (restrukturyzacja już ze swej nazwy jest trudna – ja, z moim aparatem na zębach, mam problem, aby wypowiedzieć to szybko 🙂 ), ale zasady obowiązujące w postępowaniu restrukturyzacyjnym wydają się być proste i oczywiste:

  1. ochrona słusznych praw dłużnika;
  2. dominacja grupowego (zbiorowego) interesu wierzycieli.

Z czego one wynikają? Przede wszystkim z art. 3 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego, zgodnie z którym:

Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.

Wynika z tego, że głównym celem postępowania ma być restrukturyzacja przedsiębiorstwa dłużnika. Postępowanie ma zapobiec jego likwidacji. Natomiast w zakresie interesów wierzycieli trzeba wskazać, że w postępowaniu restrukturyzacyjnym występuje wielu wierzycieli, których interesy mogą być różne. Priorytetem nad interesem pojedynczego wierzyciela musi być jednak wspólny interes wszystkich.

Postępowaniem rządzić będą również trzy inne zasady: szybkości postępowania, równości uczestników postępowania, jawności. O nich możesz przeczytać we wpisie na jednym z blogów grupy web.lex – Jak naprawić przedsiębiorstwo, więc nie będę się powtarzać.

A w następnym wpisie, w ramach cyklu Make law easier, wyjaśnię Ci, czym jest i do czego służy plan restrukturyzacyjny.

11942340_10206636925676170_7838993066026300631_o

Takie piękne niebo tylko na Żeraniu…

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: