Wniosek o ustanowienie kuratora dla spółki

Kancelaria S&Z        31 sierpnia 2015        10 komentarzy

Pisaliśmy ostatnio wniosek o ustanowienie kuratora dla jednej z “naszych spółek” (spółki z o.o.) jakiś czas temu. Dlaczego? Bo najpierw, z funkcji członka zarządu zrezygnowała jedna osoba. Zgodnie z umową spółki zarząd liczy 3 osoby. Faktycznie były tylko 2 osoby. Uzupełnienie składu zarządu powinno być dokonane przez radę nadzorczą. Niestety, jeden z członków rady nadzorczej (liczącej 5 osób, zgodnie z umową spółki) również złożył rezygnację z pełnienia funkcji – pozostały 4 osoby w tym organie.

Rada nadzorcza bez wymaganej ilości osób jest tak naprawdę organem nieistniejącym. Nie może uzupełnić składu zarządu. Zwołanie Zgromadzenia Wspólników także nie jest możliwe – wymaga to uchwały zarządu, a przecież on nie istnieje (jest w nim za mało osób: jest to tzw. zarząd kadłubowy, o którym pisałam tutaj). Jednym słowem: pat organowy 🙂

Jeden ze wspólników Spółki wystąpił wobec tego o ustanowienie kuratora. Kurator – powołany na mocy art. 42 K.c. – zwołał Zgromadzenie i doprowadził do uzupełnienia składu rady nadzorczej.

Co więc powinien zawierać taki wniosek o kuratora dla Spółki?

  1. Wniosek kierujemy do Sądu Rejonowego, odpowiedniego wydziału gospodarczego, zajmującego się sprawami Krajowego Rejestru Sądowego (w Toruniu jest to Wydział VII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego).
  2. Wnioskodawcą w naszym przypadku był wspólnik, uczestnikiem postępowania musi być wobec tego Spółka, dla której kurator ma być ustanowiony.
  3. W samym petitum pisma należy zgłosić wniosek o ustanowienie kuratora.
  4. Uzasadnienie musi być dopasowane do konkretnej sytuacji – należy w nim opisać, co takiego stało się ze Spółką, że wymaga ona kuratora.
  5. Oczywiście należy uiścić opłatę sądową – będzie to 300 zł, zgodnie z art. 59 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. “Cena” wniosku zmieniła się, odkąd sprawy o kuratora rozpatrują sądy rejestrowe, nie zaś rodzinne (czyli od kwietnia 2010 r.). W starszych wzorach możesz znaleźć jeszcze wskazanie (nieprawidłowe) na konieczność wniesienia opłaty 40 zł.

Jeszcze jedna uwaga na marginesie – pamiętaj o zabezpieczeniu środków na wynagrodzenie kuratora. Sąd rejestrowy w pierwszej kolejności przyznaje wynagrodzenie z dochodu lub majątku osoby, dla której kurator został ustanowiony. Jeśli środków takich Spółka by nie posiadała – przyznaje wynagrodzenie od wnioskodawcy. Jeśli sprawa o ustanowienie kuratora byłaby prowadzona z urzędu – wtedy ewentualnie wynagrodzenie mogłoby zostać przyznane ze środków Skarbu Państwa. O tym możesz przeczytać w uchwale Sądu Najwyższego III CZP 4/15.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

irena Wrzesień 1, 2015 o 13:05

Ja nie lubię poniedziałków, ale za to lubię czytać twoje artykuły 🙂

Odpowiedz

Karolina Rokicka Wrzesień 1, 2015 o 14:25

Dzięki! To polecam się na przyszłość, również w poniedziałki:)

Odpowiedz

Adam Wrzesień 3, 2015 o 10:15

Bardzo Fajny artykuł!
Dziękuje!!

Odpowiedz

Karolina Rokicka Wrzesień 3, 2015 o 10:18

Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Natalia Marzec 2, 2018 o 12:15

Czy w przypadku wniosku o ustanowienie kuratora procesowego z art.69 k.p.c. również wnoszę opłatę 300? W mojej ocenie tak, ale wolałam się upewnić.

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Marzec 2, 2018 o 12:27

Tak, niezależnie od tego, czy będzie ustanowiony kurator do likwidacji spółki czy do jej reprezentacji, jeśli kierujemy wniosek do KRS, opłata wynosi 300 zł.

Odpowiedz

Natalia Marzec 2, 2018 o 13:17

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie; czy oprócz opisania uzasadnienia należy dołączyć dowody? Jeśli tak to jakie?

Odpowiedz

Tomek Wrzesień 3, 2018 o 14:59

W jakiej wysokości określone jest wynagrodzenie dla kuratora ustanowionego w trybie art. 69 KPC?

Odpowiedz

Kasia Kwiecień 14, 2019 o 23:46

Ale jak kierujemy z art. 69 kpc wniosek to raczej nie do KRS tylko do sądu orzekającego. I wtedy też mamy uiścić 300 ZŁ

Odpowiedz

Magdalena Czerwiec 6, 2018 o 12:50

Dzień dobry, czy opłatę uiszcza się również w sytuacji złożenia wniosku o rozszerzenie uprawnień kuratora (powołanego uprzednio jedynie w celu podjęcia czynności zmierzających do powołania organu) w myśl nowych przepisów?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: