Krajowy Rejestr Przedsiębiorców? Nie istnieje!

Karolina Rokicka-Murszewska        27 sierpnia 2015        6 komentarzy

Są za to dwie inne instytucje: Krajowy Rejestr SądowyCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Dlaczego chcę to po raz kolejny podkreślić? Bo jak się okazało, na mojego bloga czytelnicy trafili również z takiego zapytania – o “krajowy rejestr przedsiębiorców”. Innym podobnym zapytaniem był “krajowy rejestr postępowań upadłościowych”. On również nie funkcjonuje – i nigdy nie funkcjonował 🙂 od 2018 r. ma zostać utworzony Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości.

Skąd się biorą takie pomyłki? W pierwszym przypadku rozwiązanie jest dość proste. Krajowy Rejestr Sądowy składa się z:

  1. rejestru przedsiębiorców;
  2. rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
  3. rejestru dłużników niewypłacalnych.

Połączenie KRS i rejestru przedsiębiorców wywołuje misz-masz w postaci “krajowego rejestru przedsiębiorców”.

Natomiast jeśli chodzi o drugi z rejestrów – tu uzasadnienie już nie jest tak proste. Myślę, że na fali ostatnich doniesień prasowych o sukcesach upadłości konsumenckiej, chcesz się dowiedzieć, kto tę upadłość ogłosił. Nie ma jak na razie żadnego oficjalnego spisu upadłości – jedyny dostępny prowadzi Sąd Rejonowym w Warszawie. Z wyszukiwaniem trzeba się więc wstrzymać do 2018 r.

 

20150801_131239

Na zdjęciu jeden z moich ulubionych kościołów w Krakowie – kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W ogóle podczas wycieczek staram się zajrzeć do każdego mijanego kościoła, w szczególności gotyckiego, choć ten ze zdjęcia to akurat typowy barok.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jakub Sierpień 28, 2015 o 13:01

Istnieje Krajowy Rejestr Postępowań Upadłościowych – portal krpu.pl którego właścicielem jest osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Dosyć sprawna aktualizacja danych i przejrzyście podane informacje. Osobiście korzystam.

Odpowiedz

Karolina Rokicka Sierpień 28, 2015 o 13:15

oo, dzięki wielkie za info, @Jakub! Skupiłam się dość mocno w tym wpisie na oficjalnych rejestrach i do głowy mi nie przyszło, że tego typu rejestr może prowadzić osoba prywatna. No, ale człowiek uczy się całe życie 🙂

Odpowiedz

irena Sierpień 31, 2015 o 15:12

Ja również trafiłam kilka razy na nazwę Krajowy Rejestr Przedsiębiorców w Internecie. Pewnie stąd to zamieszanie. Swoją drogą ciekawa jestem jak będzie funkcjonować ten Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości.

Odpowiedz

Karolina Rokicka Sierpień 31, 2015 o 15:39

@Irena, niestety Krajowy Rejestr Przedsiębiorców nie ma nic wspólnego z oficjalnym rejestrem. Co do CRRiU – zobaczymy 🙂

Odpowiedz

E. Grudzień 30, 2016 o 12:36

Krajowy Rejestr Przedsiębiorców istnieje 🙂 i próbuje wyłudzić kasę od mało uważnych przedsiębiorców. Jeśli dostaniecie od nich blankiet do wpłaty, zignorujcie.

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Grudzień 30, 2016 o 13:41

@E. dzięki za komentarz. Z tymi podmiotami “udającymi” KRS czy CEIDG to głębsza sprawa, nie tylko “Krajowy Rejestr Przedsiębiorców” próbuje wyłudzić pieniądze, ale tez np “Centralna Ewidencja Firm” i inne podobne. Faktycznie trzeba uważać, bo łatwo dac sie nabrać, niestety.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: