Czasem słońce, czasem deszcz… (i nie chodzi o wtorkową pogodę:)

Karolina Rokicka-Murszewska        25 sierpnia 2015        Komentarze (0)

Oglądałeś kiedyś przebój kina indyjskiego “Czasem słońce, czasem deszcz”? Dużo w nim szczęścia i optymizmu. Nie bez przyczyny o tym piszę, bo chciałabym Ci opowiedzieć pewną historię, związaną z likwidacją stowarzyszenia. Historie w Bollywood kończą się zazwyczaj dobrze, i ta również ma swój happy end 🙂

Jakiś czas temu złożyliśmy do sądu rejonowego formularz KRS-Z61 – jest to formularz wniosku o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczący otwarcia likwidacji (ewentualnie jej uchylenia). Oczywiście do tego odpowiednie załączniki – formularze KRS-ZK i KRS-ZR, uchwała walnego zebrania członków stowarzyszenia i lista obecności na tym zebraniu.

Dołączyliśmy również pełnomocnictwo oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Nie zapłaciliśmy natomiast opłaty sądowej od wniosku o wpis. Dlaczego?

Zgodnie z art. 56 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (u.k.s.c.).

Opłatę stałą w kwocie 150 złotych pobiera się od wniosku o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niewpisanego do rejestru przedsiębiorców.

Taka jest zasada. Jednak od każdej zasady są wyjątki. Lex specialis wobec art. 56 pkt 1 u.k.s.c. stanowi art. 17 ust. 4 Prawa o stowarzyszeniach:

Postępowanie w sprawach o wpis stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej do Krajowego Rejestru Sądowego jest wolne od opłat sądowych.

Wpisem” jest nie tylko rejestracja stowarzyszenia, ale również zmiana danych, otwarcie likwidacji czy wykreślenie podmiotu.

Posiłkując się więc tym przepisem opłaty nie uiściliśmy. Po kilku tygodniach dostajemy zarządzenie o zwrocie wniosku. Jednym z powodów było nieopłacenie wniosku kwotą 150 zł. Zależało nam na czasie, a nie na dyskusji z Sądem, więc czym prędzej dopełniliśmy formalności.

Niecały miesiąc później przychodzi zarządzenie z sądu – “zwrócić opłatę, zobowiązać wnioskodawcę do podania numeru konta, na który zostanie dokonany zwrot”. Nie powiem, że się nie zdziwiłam…

Przy składaniu kolejnego wniosku w sprawie tego samego stowarzyszenia (o wykreślenie stowarzyszenia, na formularzu KRS-X2) opłaty nie uiściliśmy, zaś sąd stowarzyszenie wykreślił.

[EDIT:]

Od maja 2016 r. kończą się spory o opłatę za wpis zmiany danych stowarzyszenia do KRS. Przeczytaj o tym TUTAJ.

20150825_083642Dzisiaj w Toruniu zaczyna się Bella Skyway Festival, na który Cię serdecznie zapraszam! Takiego widowiska nie zobaczysz w żadnym mieście 🙂 na zdjęciu tylko przedsmak – tak wyglądają instalacja “Bukiet abażurów”, która już dzisiaj rozbłyśnie na głównej ulicy Starego Miasta – Szerokiej.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: