2535 wnioski o upadłość konsumencką

Karolina Rokicka-Murszewska        24 sierpnia 2015        7 komentarzy

Nagłówki dzisiejszej prasy (przynajmniej tej internetowej) krzyczą od rana – sukces upadłości konsumenckiej! 

upadłość konsumenckaOd stycznia do końca czerwca 2015 r. do sądów trafiło 2535 wniosków o ogłoszenie takiej upadłości. Aż 1235 spraw rozpatrzono, zaś upadłość ogłoszono 699 razy!

Minister Kozdroń przypomina, że pod rządami starych przepisów dot. upadłości konsumenckiej średnio ogłaszano 10-12 upadłości rocznie, a więc różnica jest ogromna! Ale oczywiście nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu – nie wiadomo, jaki będzie końcowy efekt tych 699 postępowań upadłościowych i ile osób faktycznie zostanie oddłużonych. Takie statystyki będą zapewne dostępne po pierwszym roku funkcjonowania znowelizowanych przepisów.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jakub Sierpień 25, 2015 o 08:31

Z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków sąd odstępuje od rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na posiedzeniu niejawnym i wyznacza termin rozprawy – w tym można upatrywać, że aktualnie tylko połowa złożonych wniosków została rozpoznana. W jednej ze spraw jaką monitoruję: złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej połowa maja 2015 r., wyznaczenie rozprawy połowa sierpnia 2015 r.

Odpowiedz

Karolina Rokicka Sierpień 25, 2015 o 10:38

@Jakub, w sądzie w Toruniu podobnie – złożyliśmy wniosek w połowie czerwca, rozprawa dopiero 7 października.

Odpowiedz

Bartłomiej Wrzesień 15, 2015 o 14:36

Czasami upadłość konsumencka może być jedynym rozwiązaniem i daniem drugiej szansy na nowo. Poza tym, jeżeli już zbliża się temat upadłości konsumenckiej, to wiadomo, że dłużnik jest niewypłacalny i raczej nie ma szans na wyjście z długów. Jeżeli ktoś jest tym zainteresowany, zapraszam tutaj:

Odpowiedz

Jakub Październik 11, 2015 o 22:49

Mamy rekord! Po sierpniowym spadku (194) wrzesień zamknął się na 239 postanowieniach o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Porównywalnie było w czerwcu bo 240. Ciekawe co przyniesie październik…

Odpowiedz

Karolina Rokicka Październik 12, 2015 o 07:06

Lipiec i sierpień zawsze trochę gorzej. A do końca jeszcze wiele się może wydarzyć w kwestii upadłości 🙂

Odpowiedz

Adam Listopad 8, 2015 o 12:43

Witam serdecznie.
Mam trochę gorsze statysktyki jeśli chodzi o Wrocław. Wniosek zgłoszony w marcu, a pierwsza rozprawa w listopadzie. Fakt, że Sąd zażądał dodatkowych dokumentów przed wyznaczeniem terminu.
Pozdrawiam !

Odpowiedz

Karolina Rokicka Listopad 8, 2015 o 15:23

@Adam, to w sumie dobrze świadczy o sądzie – dogłębnie zbadał stan faktyczny. Czas oczekiwania faktycznie nieco przydługi, ale z drugiej strony, zapewne wniosków też odpowiednio więcej niż w Toruniu czy Lublinie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: