Noworoczne zmiany w KSH wciąż aktualne

Karolina Rokicka-Murszewska        05 sierpnia 2015        5 komentarzy

W moich dość skromnych, ale rosnących statystykach blogowych przewija się intensywnie jeden temat – wpis informacji o dniu kończącym rok obrotowy. Wnioskuję z tego, że poszukujesz informacji o zmianach w ustawodawstwie dotykających Twojego przedsiębiorstwa. W Polsce tych nowelizacji jest faktycznie sporo i czasem trudno za nimi nadążyć 🙂

Prawodawca z początkiem bieżącego roku wprowadził sporo zmian w Kodeksie spółek handlowych oraz ustawie o KRS. Oprócz wpisu informacji o dniu kończącym rok obrotowy, należy również podać 10 przedmiotów działalności (1 – przeważający i 9 innych), a więc dołączyć załącznik KRS-ZM do pierwszego (po zmianie ustawy) wniosku o wpis zmiany danych w KRSie. O tym już nie wszyscy przedsiębiorcy pamiętają.

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcam do zapoznania się z moim artykułem na portalu wyborcza.biz “Kłopot ze zmianami w KRS. Zwracane pisma“, opublikowanego w styczniu 2015 r. Kliknięcie w obrazek przeniesie Cię do artykułu 🙂

cats

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Łukasz Listopad 19, 2015 o 18:43

Dzień dobry. Mam taki problem. Mam pretensje do spółki S.A., która teraz jest w likwidacji. Likwidator umieścił ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, jednak nie podał w ogłoszeniu swój adres, w elektronicznym wydruku KRS też nie zaznaczono adresu spółki S.A. W tej sytuacji czy mogę złożyć jakąś skargę do sądu rejestrującego KRS, że likwidator nie spełnia obowiązki co do podania swojego adresu w ogłoszeniu o likwidacji spółki??

Odpowiedz

Karolina Rokicka Listopad 19, 2015 o 19:52

@Łukasz, zanim złoży Pan skargę, proszę przejść się do sądu rejestrowego i przejrzeć akta rejestrowe interesującej Pana spółki. Zapewne chodzi Panu o przepis art. 464 § 1 KSH “Otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy albo adresy do doręczeń, sposób reprezentacji spółki przez likwidatorów i wszelkie w tym względzie zmiany należy zgłosić, nawet gdyby nie nastąpiła żadna zmiana w dotychczasowej reprezentacji spółki. Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania tego zgłoszenia”.
Chodzi tutaj o obowiązek podania przez likwidatora swojego adresu przy zgłoszeniu likwidacji do KRSu – ale podanie sądowi, a nie podanie w ogłoszeniu o likwidacji. Adresy likwidatorów z całą pewnością będą zaś podane w aktach rejestrowych, a one są ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych

Odpowiedz

Łukasz Listopad 20, 2015 o 06:40

Tak, chodziło mi o ten właśnie artykuł 464 KSH i teraz jest jasne że adres może być w aktach rejestrowych spółki. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jednak likwidator umieścił tylko jedno ogłoszenie o likwidacji spółki S.A. w MSiG, a nie dwa jak potrzebuję tego art. 465 KSH (już mineło ponad 2 miesiąca od daty ogłoszenia, a drugiego ogłoszenia wciąż nie ma). Ponadto likwidator podał w ogłoszeniu informacje że czeka w ciągu 3 miesięcy na zgłoszenie wierzytelności, tzn. wygląda na to że likwidator stosuje się do reguł likwidacji sp. z o.o. przywidzianych w art. 279 KSH. Nie rozumiem o co chodzi likwidatorowi. Kiedyś spółka ta była przekształcona ze spółki z o.o. w spółkę S.A., jednak teraz jest to spółką S.A. w likwidacji i jak mi się wydaje, musi podczas likwidacji stosować się reguł dotyczących spółki S.A. w likwidacji, a nie sp. z o.o. w likwidacji. Czy mam rację?

Czy może być wykreślona spółka S.A. w likwidacji z rejestru, jeżeli ogłosi o likwidacji tylko jednokrotnie w MSiG i czy w ogóle sąd rejestrowy przed wykreśleniem sprawdza ile i jakie ogłoszenia o likwidacji podawał likwidator spółki S.A.?

Odpowiedz

Karolina Rokicka Listopad 20, 2015 o 14:35

@Łukasz, sąd rejestrowy oddali wniosek likwidatora o wykreślenie spółki z rejestru, jeśli – w toku badania złożonego przez niego wniosku – nabierze przekonania o niespełnieniu przez likwidatora przesłanek wskazanych w ustawie. Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego likwidator tej S.A. posługuje się regułami likwidacji sp. z o.o. – być może jest to nieznajomość reguł postępowania, odmiennych przy sp. z o.o. i S.A. Powinien oczywiście stosować zasady dotyczące likwidacji spółki akcyjnej.

Odpowiedz

Łukasz Listopad 21, 2015 o 09:17

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: