“Nowa szansa”, “nowy start”, czyli po co nam prawo restrukturyzacyjne?

Karolina Rokicka-Murszewska        02 lipca 2015        Komentarze (0)

Prawo restrukturyzacyjne reklamowane jest w mediach jako regulacja mająca na celu “przede wszystkim ratowanie firmy i pozostawienie jej w obrocie gospodarczym” (cytat za PAP). To dość enigmatyczne stwierdzenie, dlatego warto się przyjrzeć, jakie faktycznie jest przeznaczenie nowej ustawy i po co właściwie ustawodawca wprowadza nowe prawo restrukturyzacyjne.

W tym celu należy sięgnąć do uzasadnienia projektu ustawy (dostępny tutaj), gdzie możemy przeczytać, że celem regulacji jest:

realizacja polityki „nowej szansy” – zapewnienie możliwości „nowego startu” przedsiębiorcom, których fiasko przedsięwzięcia gospodarczego wynika z niekorzystnej zmiany warunków ekonomicznych.

Wskazany cel, jak również pozostałe wskazane w projekcie (m.in. zapewnienie przedsiębiorcom i ich kontrahentom skutecznych instrumentów do restrukturyzacji przy jednoczesnej maksymalizacji ochrony praw wierzycieli, zwiększenie uprawnień aktywnych wierzycieli, maksymalizacja szybkości i efektywności restrukturyzacji i upadłości) prowadzić w konsekwencji do poprawienia warunków skutecznej restrukturyzacji i szybkiej likwidacji przedsiębiorstw. Całość stanowić będzie istotny element dla wzrostu i potencjału gospodarczego państwa.

Wciąż za mało konkretów? Oprócz celów projektodawcy wskazali na 4 funkcje postępowania:

a) sanacyjną,
b) windykacyjną,
c) profilaktyczną,
d) wychowawczą.

Zwróć uwagę na kolejność – ona ma znaczenie! Po pierwsze, najważniejsza będzie skuteczna restrukturyzacja przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżenie jego likwidacji. Dopiero w drugiej kolejności istotnym będzie, aby w drodze wykonania zawartego i zatwierdzonego przez sąd układu doszło do zaspokojenia wierzycieli. Funkcja profilaktyczna ma prowadzić do zapobieżenia zatorom płatniczym. Funkcja wychowawcza – last but not least – oznacza konieczność kształtowania dobrych praktyk gospodarczych. Należy przekonywać przedsiębiorców, że jedną z możliwości rozwiązania sytuacji kryzysowych jest złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Korzyści z postępowania restrukturyzacyjnego odniesie nie tylko dłużnik i jego przedsiębiorstwo. Będzie ono miało pozytywny skutek także dla pracowników, bo utrzyma ich miejsca pracy. Ponadto, przełomem będzie utrata przez fiskusa pozycji uprzywilejowanej, o czym przeczytasz w kolejnym wpisie na blogu.

20150625_133924

Na zdjęciu ratusz w Płocku. Miasto całkiem przyjemne, choć podobno najbardziej
zachwycają widoki nocą. Ale tego niestety nie miałam okazji zobaczyć 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: