Pan Przedsiębiorca i jego upadłość konsumencka

Karolina Rokicka-Murszewska        22 czerwca 2015        Komentarze (1)

Zgłosił się ostatnio do kancelarii Pan Przedsiębiorca z prośbą o przeprowadzenie upadłości konsumenckiej. Oczywiście pierwsze nasze zdanie brzmiało: “To niemożliwe!”. Przecież przedsiębiorca nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Na szczęście, od słowa do słowa okazało się, że Pan Przedsiębiorca nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej, zakończył ją w 2013 r. Innymi słowy: jest Panem Byłym Przedsiębiorcą. Nie bez przyczyny podkreślam do słowo “były”. Tylko bowiem w takim przypadku – a i to pod pewnymi warunkami – może zapewnić możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Zdolność upadłościową w zakresie upadłości konsumenckiej Pan Były Przedsiębiorca nabywa dopiero, gdy upłynie rok od dnia jego wykreślenia z właściwego rejestru – chodzi tutaj o Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Spójrz na art. 8 ust. 1 Prawa Upadłościowego i Naprawczego:

Można żądać ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, która była przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, jeżeli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie upłynął rok.

Przepis ten należy w przypadku Pana Byłego Przedsiębiorcy interpretować a contrario (czyli przeciwnie) – jeśli upłynął rok, od dnia wykreślenia przedsiębiorcy z właściwego rejestru, to nie może ona ogłosić upadłości na zasadach ogólnych, ale może ogłosić upadłość konsumencką.

Pamiętaj, że nie chodzi tutaj o faktyczne zakończenie działalności, ale o wykreślenie z rejestru. W CEIDG wygląda to w ten sposób:

ceidg

Akurat podmiot z przykładu w tej chwili jeszcze nie mógłby ogłosić upadłości konsumenckiej. Nie oznacza to jednak, że nie mógłby złożyć wniosku – miarodajny jest bowiem stan z dnia ogłoszenia upadłości.

Pan Były Przedsiębiorca został wykreślony z rejestru w czerwcu 2013 r. Formalnie więc mógłby złożyć wniosek o upadłość. Czy złoży? Jeśli tak, to zapewne o jego dalszych losach usłyszysz na blogu.

Dzisiaj w Chełmnie na rozprawie. Spokojnie i cicho  (#bezretuszu)

20150610_115304

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Bartłomiej Wrzesień 23, 2015 o 13:35

Upadłość to temat niezbadany i pozostawiający więcej pytań, niż odpowiedzi. JEżeli ktoś jest zainteresowany wiedza lub czegoś konkretnego się dowiedzieć, to serdecznie zapraszam do nas, a na pewno udzielimy wielu informacji.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: