Idzie nowe… prawo restrukturyzacyjne

Karolina Rokicka-Murszewska        09 czerwca 2015        Komentarze (0)

Prezydent podpisał dzisiaj ustawę z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. To ważna wiadomość dla przedsiębiorców – w szczególności tych zadłużonych, którzy już są niewypłacalni, ewentualnie są zagrożeni niewypłacalnością. Od 1 stycznia 2016 r., kiedy to ustawa ma planowo wejść w życie, będzie możliwość posługiwania się nowymi instytucjami, umożliwiającymi prowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa oraz zapobiegającymi jego likwidacji.

Nowa ustawa pozwala przedsiębiorcy wybrać procedurę naprawczą “dopasowaną do jego potrzeb”. Postępowań restrukturyzacyjnych będą cztery rodzaje:

(1) postępowanie o zatwierdzenie układu;
(2) przyspieszone postępowanie układowe;
(3) postępowanie układowe;
(4) postępowanie sanacyjne.

Różnią się one stopniem ingerencji sądu i zakresem samodzielności dłużnika w postępowaniu.

A co zyskuje wierzyciel? Zwiększony wpływ na przebieg postępowania – np. możliwość domagania się zwołania rady wierzycieli przez sędziego-komisarza.

Ponadto ustawa tworzy Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, zawierający wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wzorów pism i formularzy w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Będzie on jednak funkcjonował dopiero od 1 lutego 2018 r.

Jaka będzie nowa ustawa i czy sprawdzi się w praktyce? Tego oczywiście nie wie nikt, ale miejmy nadzieję, że spełni swój cel, ratując niejedno zadłużone przedsiębiorstwo czy też zapobiegając jego likwidacji.

IMG_8841

Gdańsk

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mogła odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: