Komu prezes spółki złoży rezygnację? Kilka słów o ministerialnej propozycji

Karolina Rokicka-Murszewska        15 stycznia 2018        3 komentarze

Blisko 2 lata temu (31.03.2016 r.) zapadła przełomowa uchwała SN (III CZP 85/16) dotycząca tego, komu powinien złożyć rezygnację z funkcji członek zarządu spółki kapitałowej. Mój komentarz do tej uchwały również znajduje się na blogu.

Prezes spółki złoży rezygnację jednemu członkowi zarządu lub prokurentowi spółki

Minister Rozwoju i Finansów (obecnie jego kompetencje w zakresie „rozwoju” dzielą Minister Rozwoju i Minister Przedsiębiorczości i Technologii; min. Emilewicz (MPiT) dostała „w przydziale” dział „gospodarka”, więc to ona przejmie prace nad projektem) zaproponował wprowadzenie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Projekt obejmuje również zmiany w KSH, w tym – rozwiązanie kwestii składania rezygnacji przez członków zarządu spółek kapitałowych (spółek z o.o. i akcyjnych).

Link do prac nad projektem (tekst, uzasadnienie, konsultacje, opinie) —> TUTAJ

Proponuje się dodanie w art. 202 nowego § 6, zaś w art. 369 nowego § 7 w następującym brzmieniu:

„Członek zarządu składa oświadczenie o rezygnacji spółce. Jedyny członek zarządu albo wszyscy członkowie zarządu składający rezygnację równocześnie powiadamiają o swojej rezygnacji sąd rejestrowy”.

W uzasadnieniu projektu wskazano na wątpliwości w zakresie propozycji SN co do rozwiązania problemu składania rezygnacji przez członków zarządu (w szczególności – jedyny lub wszyscy jednocześnie). Według SN członek zarządu zawsze powinien złożyć oświadczenie spółce. W sytuacji, gdy jest jedynym, powinien wykonywać reprezentację bierną i złożyć oświadczenie „sam sobie” – co oznacza, że nie jest to rozwiązanie idealne.

W związku z tym Ministerstwo proponuje, aby taki członek zarządu był obowiązany zawiadomić o swojej rezygnacji sąd rejestrowy. W praktyce takie rozwiązanie funkcjonuje, choć nie bez przeszkód. Najbezpieczniej jest bowiem najpierw próbować „wymusić” na spółce zgłoszenie zmian do rejestru, a następnie, jeśli próba nie była udana, wnioskować do rejestru o przymuszenie spółki do wykonania i ewentualnie – wpis z urzędu.

Pytanie, jakie nasuwa się na pierwszy rzut oka: czy projekt rozwiązuje kwestię ważności oświadczenia członka zarządu, w przypadku, gdy złoży on oświadczenie, ale nie dokona powiadomienia sądu rejestrowego? Chyba tak. „Składa” i „równocześnie powiadamia” oznacza, że członek zarządu (jedyny bądź w przypadku równoczesnej rezygnacji) musi dokonać obu tych czynności dla ważności tych czynności.

Interes spółki w zakresie uaktualnienia stanu członków organu został więc przez projekt zabezpieczony.

A Twój interes? Interes prezesa czy członka zarządu?

 

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zbigniew Korsak Styczeń 18, 2018 o 09:29

Dobry wpis i podsumowanie problemu.
Nareszcie ustawodawca dostrzegł problem i ma jakąś propozycję.
Nie rozstrzyga to jednak zagadnienia. Komu oświadczanie ma złożyć ostatni członek zarządu jeśli jest jeden.
Spółce – czyli komu? Wspólnikowi? Wspólnikom?

Praktyka to wyjaśni.

Pozdrawiam
Zbigniew Korsak

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Styczeń 18, 2018 o 11:29

Dziękuję bardzo za komentarz Panie Mecenasie! I faktycznie, nie sposób się nie zgodzić, że w nowelizacji zabrakło propozycji w zakresie adresata oświadczenia o rezygnacji w tych „kryzysowych” sytuacjach. Natomiast mi osobiście podoba się ta próba zabezpieczenia rezygnacji poprzez informowanie KRSu. Zobaczymy, w jakim kierunku to pójdzie i czy utrzyma się ta propozycja po pracach w Sejmie.
Pozdrawiam
KRM

Odpowiedz

M.M Styczeń 20, 2018 o 23:06

Dobrze, że zdecydowano sie uregulować tę kwestie, gdyż cytowana uchwała wcale nie ujednoliciła praktyki. Ja w swojej praktyce stosowałem się do niej w imię jednolitości i jasności
zasad, bo uzasadnienie to ma ona średnie.
Ale już sąd, jak śledzę losy skarg, ewidentnie nie podziela poglądu SN.

Pan mecenas trafił w sedno. Proponowana nowela nie rozwiązuje problemu w zakresie jednoosobowych zarządów. Rodzi kolejne pytania – jakie są skutki powiadomienia sądu rejestrowego i co w zasadzie sąd ma z takim powiadomieniem zrobić? Przyjąć do akt rejestrowych? Wykreślić z urzędu? Wszcząć przymuszkę?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: