30 dni na zgłoszenie wniosku o upadłość. Jak liczyć?

Karolina Rokicka-Murszewska        18 września 2017        Komentarze (0)

Od czasu do czasu analizuję frazy wyszukiwarek na blogu. Zauważyłam, że wiele osób wchodzi często na bloga po frazach: przesłanki upadłości albo przesłanki ogłoszenia upadłości. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy chodzi Wam o upadłość przedsiębiorcy czy raczej o upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, dlatego też poruszę dzisiaj jedynie wycinek problemu upadłości przedsiębiorcy, jakim jest termin na zgłoszenie wniosku o upadłość.

Pamiętam jak dzisiaj pewne marcowe popołudnie, kiedy wpadł do kancelarii jeden z klientów dysząc i mówiąc jednocześnie: – Pani mecenas, termin! Za dwa dni upłynie termin na zgłoszenie wniosku o upadłość mojej firmy!

– Serio? – zdziwiłam się trochę. Współpracowaliśmy krótko, ale zdążyłam się nieco zorientować w finansach pana Piotra i jego spółki. – Jak pan to obliczył? – spytałam. Słysząc jego wyjaśnienia, wszystko stało się jasne i, na całe szczęście, zdecydowanie mniej pilne 😀

– Proszę spokojnie usiąść, odetchnąć, napić się wody. Mamy jeszcze co najmniej dwa tygodnie na przygotowanie wniosku – powiedziałam i kątem oka zobaczyłam, jak twarz pana Piotra przybiera z powrotem kolor różowy, zamiast tych fioletów i zieleni jeszcze przed chwilą.

Dlaczego tak? Odpowiedź znajduje się dosłownie w trzech przepisach Prawa upadłościowego:

Art. 11 ust. 1

Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Art. 11 ust. 1a

Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące.

Art. 21 ust. 1

Dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

Mamy więc triadę:

Jak to się przełoży na życie i faktury VAT? Mamy 30 dni na złożenie wniosku (od dnia, w którym wystąpiła przesłanka ogłoszenia upadłości, a więc od dnia, w którym staliśmy się niewypłacalni w świetle przepisów). Powinniśmy więc złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przed upływem 4-ego miesiąca od daty wymagalności 2-ego z kolei niezapłaconego w terminie zobowiązania. A więc przykładowo:

Pierwsza faktura niezapłacona FV miała termin płatności 5 listopada 2016 r., druga – 20 listopada 2016 r. Trzy miesiące, po których staliśmy się niewypłacalni, upłynęło nie 5 lutego 2017 r., a dopiero 20 lutego 2017 r. i od tego dnia mamy 30 dni na złożenie wniosku o upadłość. Pan Piotr wpadł do mnie koło 5 marca 2017 r. Na szczęście do 22 marca 2017 r., kiedy upływało 30 dni na złożenie wniosku, mieliśmy trochę czasu.

Zdążyliśmy bez problemów 🙂

———————-

Jeśli zaciekawiła Cię ta historia i chciałbyś porozmawiać ze mną o swojej historii i problemach przedsiębiorstwa, koniecznie napisz!

Formularz kontaktowy znajdziesz w zakładce „Kontakt”.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: