Co z tymi formularzami do KRS, Pani Mecenas? Wzór oświadczenia spółek-cudzoziemców

Karolina Rokicka-Murszewska        27 czerwca 2017        5 komentarzy

Pod ostatnim wpisem dotyczącym nowych oświadczeń, jakie powinny składać spółki-cudzoziemcy do Krajowego Rejestru Sądowego, bardzo ciekawy komentarz zamieścił Referendarz Sądowy M.M. Pan Referendarz pisze tak:

Formularze są stare, bo rozporządzenie wprowadzające nowe nie weszło, choć było pół roku aby to zrobić. Wychodzi na to, że od każdego wnioskodawcy, chcącego ujawnić zmianę wspólników, powinienem wymagać oświadczenia na oddzielnej kartce, czyli wzywać o braki.

Uwaga spółki-cudzoziemcy! Nowe oświadczenia w formularzach KRS od 1 czerwca 2017 r.

Faktycznie, nowych formularzy brak. Szczególnie odczuwalny jest brak KRS-Z3, najczęściej używanego, bo dotyczącego spółki z o.o. i spółki akcyjnej. Co w takiej sytuacji (a więc – braku nowych wzorów formularzy przy jednoczesnym obowiązku złożenia oświadczenia) powinieneś zrobić jako wnioskodawca?

Moim zdaniem – dołączyć oświadczenie jako załącznik do formularza (np. KRS-Z3). Z doniesień prasowych można się co prawda dowiedzieć, że niektóre sądy przyjmują wnioski niekompletne i udają, że nie ma problemu. Jednakże większość sądów brak oświadczenia traktuje jako brak formalny. Konieczność jego uzupełnienia wydłuża (niepotrzebnie) procedurę wpisu. Dlatego lepiej „dmuchać na zimne” i się zabezpieczyć.

W związku z tym, specjalnie dla Ciebie przygotowałam wzór takiego oświadczenia. Możesz je pobrać po kliknięciu w poniższe linki:

WZÓR DLA SPÓŁEK BĘDĄCYCH CUDZOZIEMCAMI

WZÓR DLA SPÓŁEK NIEBĘDĄCYCH CUDZOZIEMCAMI

[EDIT 7.07.2017]: Nowe formularze są już dostępne, nie trzeba wypełnić oświadczeń:

Są! Nowe wzory formularzy wniosków do KRS już dostępne

 

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

MTK Czerwiec 27, 2017 o 16:42

Być może niektóre sądy udają, że nie ma problemu. Inne natomiast stosują, jak się wydaje, pewną wykładnię   W art. 19c ustawy o KRS mowa jest o „oświadczeniu WE wniosku”. Wyrażenie to różni się zatem od np. „do wniosku należy DOŁĄCZYĆ” (art. 19a ust. 5 ustawy o KRS). Innymi słowy, skoro ustawodawca nie nakazał DOŁĄCZAĆ do wniosków „oświadczenia o byciu cudzoziemcem” tylko zobligował do składania tego oświadczenia WE wnioskach a wnioski (jeszcze) pola umożliwiającego złożenia tego oświadczenia nie zawierają, to przepis art. 19c (mimo że obowiązuje) nie może być stosowany. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Czerwiec 27, 2017 o 17:59

MTK, oczywiście, co do zasady się zgadzam. Pytanie, czy brak rozporządzenia MS ws. formularzy, aktu o charakterze wykonawczym, jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla niestosowania normy o randze ustawowej? Mam wątpliwości. W końcu formularz jest tylko pewną ramą dla oświadczeń i wniosków wnioskodawcy 🙂

Odpowiedz

Filip Styczeń 18, 2018 o 17:28

Przy sprzedaży całości udziałów nowemu udziałowcowi, kto powinien podpisywać oświadczenie? Starzy udziałowcy? Nowy udziałowiec? Wszyscy?

Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Styczeń 20, 2018 o 22:06

@Filip, nie wypełnia się osobnego oświadczenia, ponieważ oświadczenie zostało wprowadzone do formularzy. Pisałam o tym TUTAJ. Zgłoszenia do KRS nie dokonują udziałowcy, tylko spółka, reprezentowana zgodnie z zasadami reprezentacji w niej przyjętymi.

Odpowiedz

Filip Luty 20, 2018 o 11:54

Zabrakło w moim komentarzu informacji o korzystaniu z s24 – tam formularze elektroniczne najwyraźniej nie były uaktualnione. W końcu spółka wysłała do KRS dodatkowe, papierowe oświadczenie, podpisane przez nowego prezesa i jedynego udziałowca i wszystko poszło OK.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: