Informacja dla przedsiębiorców – fanów informatyzacji i elektronizacji

Karolina Rokicka-Murszewska        04 października 2016        Komentarze (0)

img_2532

Jak zaczynałam pisanie bloga, musiałam napisać krótki wpis O mnie. Jest tam takie zdanie „w kwietniu 2015 r. przejechałam blisko 3000 km”. Z radością spieszę poinformować, że we wrześniu 2016 r. udało mi się pobić rekord i przejechać (samochodem, autobusem i pociągiem) ponad 3400 km 🙂 Oczywiście, głównie na trasie Warszawa-Toruń i Toruń-Warszawa. Ale (żeby nie było) czasem mężowi udaje się namówić mnie na inny środek komunikacji, np. rower 😉

Taka rowerowa przejażdżka jest idealnie odświeży Twój umysł przed lekturą nowej ustawy – z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1579), która wchodzi w życie już za 3 dni, 7 października 2016 r. Ustawa ta pozwoli dostosować polski porządek prawny do obowiązującego od 1 lipca 2016 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (rozporządzenia eIDAS).

Ustawa ma charakter w dużej mierze czysto formalny – najważniejsze kwestie, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczą bowiem:

  • eliminacji pojęć i instytucji nieznanych w rozporządzeniu eIDAS;
  • dostosowania terminologii krajowych aktów prawnych do terminów występujących w tym rozporządzeniu;
  • regulacji obszarów niezbędnych do umożliwienia stosowania rozporządzenia eIDAS na gruncie prawa polskiego;

Ponadto, uchylono ustawę z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym  oraz usunięto istniejące w krajowych przepisach odesłania do jej przepisów.

Co jest istotne dla Ciebie, przedsiębiorco?

Zmiany w szczególności powinny interesować tych przedsiębiorców, którzy lubią ułatwiać sobie życie i załatwiać swoje sprawy przez internet, a przy tym nie używają ePUAPu, tylko bezpiecznych podpisów elektronicznych weryfikowanych przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Od 1 lipca 2016 r. dzięki eIDAS kwalifikowany podpis elektroniczny oparty na kwalifikowanym certyfikacie (wydanym w jednym państwie członkowskim) jest uznawany za kwalifikowany podpis elektroniczny we wszystkich pozostałych państwach członkowskich.

Choć zasadniczych zmian w tych najbardziej interesujących dla przedsiębiorców ustawach, czyli m.in. K.s.h. oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, nie wprowadzono, to warto wiedzieć, że zamiast dotychczas używanych sformułowań:

bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP

…od 7.10.2016 r. będziemy mieli następujące:

kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP

W Kodeksie spółek handlowych zmiany wprowadzono m.in. w art. 240(1), dotyczącym podejmowania uchwał w spółkach z o.o. przez internet, o którym to przepisie pisał już zresztą na blogu mój kolega z Kancelarii, Michał Nosowski:

Podejmowanie uchwał w sp. z o.o. przez internet

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: