Likwidator w spółce z o.o. – kolejne orzeczenie Sądu Najwyższego

Karolina Rokicka-Murszewska        11 kwietnia 2016        Komentarze (0)

IMG_9064

Wiosna przyszła i dopadło mnie jakieś przeziębienie. Niestety, nie obyło się bez antybiotyku 🙁 zamiast więc pstrykać nowe zdjęcia na bloga, przeglądałam te stare – znalazłam m.in. zdjęcia z Berlina, gdzie byłam 1,5 roku temu. Jeśli nie byłeś, to bardzo polecam – Berlin zachwycił mnie 😉

W ramach spędzania czasu mniej aktywnie, przejrzałam też ostatnie orzecznictwo SN. Sąd Najwyższy w ostatnim czasie wydaje orzeczenia, które idealnie wpisują się w tematykę mojego bloga. O dwóch orzeczeniach (odpowiednio z dnia 23.03 i 31.03) pisałam tutaj:

Zdolność upadłościowa notariusza

Prezes spółki złoży rezygnację jednemu członkowi zarządu lub prokurentowi spółki

Nie zdążyliśmy ochłonąć po tych dwóch uchwałach, a w dniu 7.04.2016 r. Sąd Najwyższy wydał już kolejną (III CZP 84/15), stanowiącą odpowiedź na pytanie:

​Czy oświadczenia woli jedynego likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji o rezygnacji z pełnionej funkcji złożone jedynemu wspólnikowi tej spółki jest skuteczne?

Zanim napiszę Ci, co dokładnie odpowiedział SN, musisz wiedzieć, że zgodnie z art. 280 k.s.h., do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że przepisy niniejszego rozdziału stanowią inaczej. Tak jak w przypadku członków zarządu, tak i w przypadku likwidatora problem jest jeden – komu ma zakomunikować swoje oświadczenie o rezygnacji. Choć jest to czynność jednostronna, musi być do kogoś skierowana.

Sąd Najwyższy stwierdził:

​Nie jest skuteczne oświadczenie woli jedynego likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji o rezygnacji z pełnionej funkcji złożone jedynemu wspólnikowi tej spółki.

Na razie tylko tyle – czekamy na uzasadnienie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: