1500 km na 1500 upadłości konsumenckich w Polsce

Karolina Rokicka-Murszewska        09 listopada 2015        Komentarze (0)

Jeszcze nie ma połowy miesiąca, a mi już udało się przejechać 1500 km razem z PKP (w końcu nie każdy pociąg to Intercity, a nie każdy facet z widłami to Posejdon)  🙂 tym razem – na trasie Toruń – Warszawa – Szczecin – Warszawa – Toruń. Niestety, oznacza to, że w piątek spędziłam ponad 10 godzin w pozycji siedzącej dla ok. 1,5-godzinnej rozprawy w sądzie. Ale też i nikt nie obiecywał, że będzie lekko 🙂

Te moje półtora tysiąca kilometrów zbiegło się w czasie z doniesieniami prasowymi o ogłoszonych 1514 upadłościach osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczych. To dużo, aczkolwiek czytałam, że spodziewano się mniej więcej 5 tysięcy upadłości w ciągu całego 2015 roku. To się już raczej nie uda, ale być może „dobijemy” do 2 tysięcy.

Tych upadłości może być jednak dużo więcej w 2016 r. Zmieniają się bowiem przepisy dotyczące podmiotów uprawnionych do zgłoszenia wniosku o upadłość – nie będzie to „tylko” dłużnik, ale również wierzyciel, choć wyłącznie w przypadku, gdy dłużnik był wcześniej przedsiębiorcą, a od dnia jego wykreślenia z rejestru nie upłynął rok.

Ponadto wnioski o upadłość konsumencką od 1.01.2016 r. będą składane na formularzach, co moim zdaniem także przyczyni się do zwiększenia ich liczby. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji można się już zapoznać z projektem tego rozporządzenia. Planowane jest wprowadzenie osobnego formularza dla dłużnika i osobnego dla wierzyciela. Czy to faktycznie pomoże? Oczywiście – zobaczymy.

20151106_144520

Szczecin #nofilter

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: