Prawo restrukturyzacyjne i zasady nim rządzące – naczelne, nie centralne

Karolina Rokicka-Murszewska        03 września 2015        Komentarze (0)

W uzasadnieniu do ustawy Prawo restrukturyzacyjne można poczytać o naczelnych zasadach tej ustawy. Przygotowując ten wpis, po przeczytaniu słowo „naczelne” od razu przypomniałam sobie swoje zajęcia ze studentami II roku prawa i odwieczny problem – jak rozróżnić naczelny organ administracji od organu centralnego. Wiem, że zagadnienie może wydać się banalne, ale studenci II roku czasem miewali z tym problem, w szczególności na kolokwium 🙂 na szczęście można to bardzo łatwo wyjaśnić (naczelne, bo „na czele” hierarchii organów administracji, a centralny – bo obejmuje swoją właściwością cały kraj), w szczególności na przykładach, ale nie o tym dzisiaj.

Choć zasady naczelne prawa restrukturyzacyjnego nie wydają się być przyjemnym zagadnieniem (restrukturyzacja już ze swej nazwy jest trudna – ja, z moim aparatem na zębach, mam problem, aby wypowiedzieć to szybko 🙂 ), ale zasady obowiązujące w postępowaniu restrukturyzacyjnym wydają się być proste i oczywiste:

  1. ochrona słusznych praw dłużnika;
  2. dominacja grupowego (zbiorowego) interesu wierzycieli.

Z czego one wynikają? Przede wszystkim z art. 3 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego, zgodnie z którym:

Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.

Wynika z tego, że głównym celem postępowania ma być restrukturyzacja przedsiębiorstwa dłużnika. Postępowanie ma zapobiec jego likwidacji. Natomiast w zakresie interesów wierzycieli trzeba wskazać, że w postępowaniu restrukturyzacyjnym występuje wielu wierzycieli, których interesy mogą być różne. Priorytetem nad interesem pojedynczego wierzyciela musi być jednak wspólny interes wszystkich.

Postępowaniem rządzić będą również trzy inne zasady: szybkości postępowania, równości uczestników postępowania, jawności. O nich możesz przeczytać we wpisie na jednym z blogów grupy web.lex – Jak naprawić przedsiębiorstwo, więc nie będę się powtarzać.

A w następnym wpisie, w ramach cyklu Make law easier, wyjaśnię Ci, czym jest i do czego służy plan restrukturyzacyjny.

11942340_10206636925676170_7838993066026300631_o

Takie piękne niebo tylko na Żeraniu…

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: