Krajowy Rejestr Przedsiębiorców? Nie istnieje!

Karolina Rokicka-Murszewska        27 sierpnia 2015        6 komentarzy

Są za to dwie inne instytucje: Krajowy Rejestr SądowyCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Dlaczego chcę to po raz kolejny podkreślić? Bo jak się okazało, na mojego bloga czytelnicy trafili również z takiego zapytania – o „krajowy rejestr przedsiębiorców”. Innym podobnym zapytaniem był „krajowy rejestr postępowań upadłościowych”. On również nie funkcjonuje – i nigdy nie funkcjonował 🙂 od 2018 r. ma zostać utworzony Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości.

Skąd się biorą takie pomyłki? W pierwszym przypadku rozwiązanie jest dość proste. Krajowy Rejestr Sądowy składa się z:

  1. rejestru przedsiębiorców;
  2. rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
  3. rejestru dłużników niewypłacalnych.

Połączenie KRS i rejestru przedsiębiorców wywołuje misz-masz w postaci „krajowego rejestru przedsiębiorców”.

Natomiast jeśli chodzi o drugi z rejestrów – tu uzasadnienie już nie jest tak proste. Myślę, że na fali ostatnich doniesień prasowych o sukcesach upadłości konsumenckiej, chcesz się dowiedzieć, kto tę upadłość ogłosił. Nie ma jak na razie żadnego oficjalnego spisu upadłości – jedyny dostępny prowadzi Sąd Rejonowym w Warszawie. Z wyszukiwaniem trzeba się więc wstrzymać do 2018 r.

 

20150801_131239

Na zdjęciu jeden z moich ulubionych kościołów w Krakowie – kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W ogóle podczas wycieczek staram się zajrzeć do każdego mijanego kościoła, w szczególności gotyckiego, choć ten ze zdjęcia to akurat typowy barok.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jakub Sierpień 28, 2015 o 13:01

Istnieje Krajowy Rejestr Postępowań Upadłościowych – portal krpu.pl którego właścicielem jest osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Dosyć sprawna aktualizacja danych i przejrzyście podane informacje. Osobiście korzystam.

Odpowiedz

Karolina Rokicka Sierpień 28, 2015 o 13:15

oo, dzięki wielkie za info, @Jakub! Skupiłam się dość mocno w tym wpisie na oficjalnych rejestrach i do głowy mi nie przyszło, że tego typu rejestr może prowadzić osoba prywatna. No, ale człowiek uczy się całe życie 🙂

Odpowiedz

irena Sierpień 31, 2015 o 15:12

Ja również trafiłam kilka razy na nazwę Krajowy Rejestr Przedsiębiorców w Internecie. Pewnie stąd to zamieszanie. Swoją drogą ciekawa jestem jak będzie funkcjonować ten Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości.

Odpowiedz

Karolina Rokicka Sierpień 31, 2015 o 15:39

@Irena, niestety Krajowy Rejestr Przedsiębiorców nie ma nic wspólnego z oficjalnym rejestrem. Co do CRRiU – zobaczymy 🙂

Odpowiedz

E. Grudzień 30, 2016 o 12:36

Krajowy Rejestr Przedsiębiorców istnieje 🙂 i próbuje wyłudzić kasę od mało uważnych przedsiębiorców. Jeśli dostaniecie od nich blankiet do wpłaty, zignorujcie.

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska Grudzień 30, 2016 o 13:41

@E. dzięki za komentarz. Z tymi podmiotami „udającymi” KRS czy CEIDG to głębsza sprawa, nie tylko „Krajowy Rejestr Przedsiębiorców” próbuje wyłudzić pieniądze, ale tez np „Centralna Ewidencja Firm” i inne podobne. Faktycznie trzeba uważać, bo łatwo dac sie nabrać, niestety.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: