Noworoczne zmiany w KSH wciąż aktualne

Karolina Rokicka-Murszewska        05 sierpnia 2015        5 komentarzy

W moich dość skromnych, ale rosnących statystykach blogowych przewija się intensywnie jeden temat – wpis informacji o dniu kończącym rok obrotowy. Wnioskuję z tego, że poszukujesz informacji o zmianach w ustawodawstwie dotykających Twojego przedsiębiorstwa. W Polsce tych nowelizacji jest faktycznie sporo i czasem trudno za nimi nadążyć 🙂

Prawodawca z początkiem bieżącego roku wprowadził sporo zmian w Kodeksie spółek handlowych oraz ustawie o KRS. Oprócz wpisu informacji o dniu kończącym rok obrotowy, należy również podać 10 przedmiotów działalności (1 – przeważający i 9 innych), a więc dołączyć załącznik KRS-ZM do pierwszego (po zmianie ustawy) wniosku o wpis zmiany danych w KRSie. O tym już nie wszyscy przedsiębiorcy pamiętają.

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcam do zapoznania się z moim artykułem na portalu wyborcza.biz „Kłopot ze zmianami w KRS. Zwracane pisma„, opublikowanego w styczniu 2015 r. Kliknięcie w obrazek przeniesie Cię do artykułu 🙂

cats

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Łukasz Listopad 19, 2015 o 18:43

Dzień dobry. Mam taki problem. Mam pretensje do spółki S.A., która teraz jest w likwidacji. Likwidator umieścił ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, jednak nie podał w ogłoszeniu swój adres, w elektronicznym wydruku KRS też nie zaznaczono adresu spółki S.A. W tej sytuacji czy mogę złożyć jakąś skargę do sądu rejestrującego KRS, że likwidator nie spełnia obowiązki co do podania swojego adresu w ogłoszeniu o likwidacji spółki??

Odpowiedz

Karolina Rokicka Listopad 19, 2015 o 19:52

@Łukasz, zanim złoży Pan skargę, proszę przejść się do sądu rejestrowego i przejrzeć akta rejestrowe interesującej Pana spółki. Zapewne chodzi Panu o przepis art. 464 § 1 KSH „Otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy albo adresy do doręczeń, sposób reprezentacji spółki przez likwidatorów i wszelkie w tym względzie zmiany należy zgłosić, nawet gdyby nie nastąpiła żadna zmiana w dotychczasowej reprezentacji spółki. Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania tego zgłoszenia”.
Chodzi tutaj o obowiązek podania przez likwidatora swojego adresu przy zgłoszeniu likwidacji do KRSu – ale podanie sądowi, a nie podanie w ogłoszeniu o likwidacji. Adresy likwidatorów z całą pewnością będą zaś podane w aktach rejestrowych, a one są ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych

Odpowiedz

Łukasz Listopad 20, 2015 o 06:40

Tak, chodziło mi o ten właśnie artykuł 464 KSH i teraz jest jasne że adres może być w aktach rejestrowych spółki. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jednak likwidator umieścił tylko jedno ogłoszenie o likwidacji spółki S.A. w MSiG, a nie dwa jak potrzebuję tego art. 465 KSH (już mineło ponad 2 miesiąca od daty ogłoszenia, a drugiego ogłoszenia wciąż nie ma). Ponadto likwidator podał w ogłoszeniu informacje że czeka w ciągu 3 miesięcy na zgłoszenie wierzytelności, tzn. wygląda na to że likwidator stosuje się do reguł likwidacji sp. z o.o. przywidzianych w art. 279 KSH. Nie rozumiem o co chodzi likwidatorowi. Kiedyś spółka ta była przekształcona ze spółki z o.o. w spółkę S.A., jednak teraz jest to spółką S.A. w likwidacji i jak mi się wydaje, musi podczas likwidacji stosować się reguł dotyczących spółki S.A. w likwidacji, a nie sp. z o.o. w likwidacji. Czy mam rację?

Czy może być wykreślona spółka S.A. w likwidacji z rejestru, jeżeli ogłosi o likwidacji tylko jednokrotnie w MSiG i czy w ogóle sąd rejestrowy przed wykreśleniem sprawdza ile i jakie ogłoszenia o likwidacji podawał likwidator spółki S.A.?

Odpowiedz

Karolina Rokicka Listopad 20, 2015 o 14:35

@Łukasz, sąd rejestrowy oddali wniosek likwidatora o wykreślenie spółki z rejestru, jeśli – w toku badania złożonego przez niego wniosku – nabierze przekonania o niespełnieniu przez likwidatora przesłanek wskazanych w ustawie. Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego likwidator tej S.A. posługuje się regułami likwidacji sp. z o.o. – być może jest to nieznajomość reguł postępowania, odmiennych przy sp. z o.o. i S.A. Powinien oczywiście stosować zasady dotyczące likwidacji spółki akcyjnej.

Odpowiedz

Łukasz Listopad 21, 2015 o 09:17

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: