Make law easier – tajemniczy skrót CRRiU

Karolina Rokicka-Murszewska        03 sierpnia 2015        Komentarze (0)

Na skróty CEIDG czy KRS każdy prawnik reaguje ze zrozumieniem. Wiemy (i dotyczy to nie tylko prawników – moi studenci z administracji wiedzą, że na kolokwium rozwinięcie skrótu CEIDG to podstawa podstaw ), co się kryje pod tymi literkami: Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej oraz Krajowy Rejestr Sądowy (ewentualnie – Krajowa Rada Sądownictwa;).

Już niedługo będziemy z podobną lekkością posługiwać się kolejnym skrótem – CRRiU. Chodzi o Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości. Jako fankę rozwiązań internetowych, cieszy mnie, że projektodawcy skorzystali z rozwiązania, które już przyjęło się w SR dla m. st. Warszawy. Wydział X ds. upadłościowych i naprawczych tegoż sądu prowadzi bowiem platformę postępowań upadłościowych. CRRiU będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym, administrowanym i udostępnianym przez Ministra Sprawiedliwości.

Do czego nam CRRiU? Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy – Prawo restrukturyzacyjne, Rejestr:

1) służy zamieszczaniu i obwieszczaniu postanowień, zarządzeń, dokumentów i informacji dotyczących postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego;

2) służy udostępnianiu danych zawartych w postanowieniach, zarządzeniach, dokumentach i informacjach, dotyczących postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego, obwieszczonych w Rejestrze w odniesieniu do danego podmiotu;

3) umożliwia składanie pism i dokumentów oraz dokonywanie doręczeń;

4) wspomaga organizację pracy i prowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego;

5) służy udostępnianiu wzorów pism procesowych i dokumentów określonych w ustawie.

Innymi słowy – rejestr zapewni skuteczną komunikację między sądem a uczestnikami postępowania. Ponadto, z dniem jego utworzenia, obwieszczenia związane z postępowaniem upadłościowym, nie będą już objęte obowiązkiem publikacji z Monitorze Sądowym i Gospodarczym (zobacz art. 455 P.r.). Wszystko taniej, sprawniej, szybciej? Tak, ale nie ma róży bez kolców. Przepisy przejściowe (jeśli chcesz o nich poczytać, kliknij tutaj) przewidują, że CRRiU zostanie wprowadzony dopiero z dniem 1 lutego 2018 r.

20150731_202614

Wczoraj wróciłam z krótkiego urlopu. Polecam Ci Bochnię i okolicę, fantastyczne klimaty 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: