Make law easier – czym jest test prywatnego wierzyciela?

Karolina Rokicka-Murszewska        30 lipca 2015        2 komentarze

Napisała do mnie przyjaciółka – aplikantka adwokacka z ORA w Warszawie – że poczytuje sobie „Zakończenie działalności firmy”, że fajny ten mój blog, ale nazwa zupełnie niedobra. Niewesoła. I że pasowałoby „Make law easier” na wzór poczytnego bloga Kasi Tusk – „Make Life Easier” 🙂 nazwy zmieniać nie zamierzam, ale pomysł mojej przyjaciółki wykorzystam do rozpoczęcia nowego cyklu. W ramach „make law easier” wyjaśnię Ci różne trudne i łatwiejsze prawnicze pojęcia z zakresu likwidacji, zakończenia działalności, prawa restrukturyzacyjnego i  upadłościowego. Znajdziesz go, klikając w kategorię „make law easier” po lewej stronie bloga 🙂

Dzisiaj spróbuję Ci wyjaśnić, na czym polega test prywatnego wierzyciela w nowej ustawie Prawo restrukturyzacyjne.

Jest to instytucja ściśle związana ze wsparciem udzielanym przez podmioty publicznoprawne lub przy użyciu zasobów państwowych. Ważne jest rozstrzygnięcie, czy pomoc udzielona przez takie podmioty jest pomocą publiczną. Wsparcie nie będzie pomocą publiczną, jeśli dane przyznane jest na warunkach rynkowych, tj. na identycznych zasadach mogłoby być udzielone przez podmiot prywatny, kierujący się wyłącznie swoim interesem ekonomicznym.

Przepisy prawa Unii Europejskiej zakazują udzielania takiej pomocy, która zakłóciłaby wolny rynek. Test prywatnego wierzyciela jest wyjątkiem od tego zakazu. Jednak wypadłby negatywnie, gdyby fiskus pozostał uprzywilejowany.

Test będzie jednym z podstawowych elementów planu restrukturyzacyjnego. Istotne jest, aby całościowo uwzględnić wszelką pomoc, jaka została udzielona dłużnikowi, oraz odrębnie oceniać wsparcie udzielone przez podmiot publicznoprawny w toku postępowania restrukturyzacyjnego.

Jeśli chcesz wiedzieć, co dokładnie zawiera test prywatnego wierzyciela, zajrzyj do art. 140 nowego prawa restrukturyzacyjnego. A jeśli Cię zainteresował mój nowy cykl, zapisz się na subskrypcję – informacje o nowych postach otrzymasz natychmiast na swój adres e-mailowy!

IMG_0273 W związku z rozpoczęciem nowej serii zdjęcie również w „odpowiednim” stylu 😉
na toruńskim Nowym Rynku.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

www.hallusforte.pl Sierpień 22, 2015 o 21:11

Nie ma to jak konkretnie ugryźć temat. Tobie
się udało, a wiem co mówie, bo się trochę szuka
takich rzeczy w sieci

Odpowiedz

Karolina Rokicka Sierpień 23, 2015 o 16:35

Dziękuję za dobre słowo 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: