„Nowa szansa”, „nowy start”, czyli po co nam prawo restrukturyzacyjne?

Karolina Rokicka-Murszewska        02 lipca 2015        Komentarze (0)

Prawo restrukturyzacyjne reklamowane jest w mediach jako regulacja mająca na celu „przede wszystkim ratowanie firmy i pozostawienie jej w obrocie gospodarczym” (cytat za PAP). To dość enigmatyczne stwierdzenie, dlatego warto się przyjrzeć, jakie faktycznie jest przeznaczenie nowej ustawy i po co właściwie ustawodawca wprowadza nowe prawo restrukturyzacyjne.

W tym celu należy sięgnąć do uzasadnienia projektu ustawy (dostępny tutaj), gdzie możemy przeczytać, że celem regulacji jest:

realizacja polityki „nowej szansy” – zapewnienie możliwości „nowego startu” przedsiębiorcom, których fiasko przedsięwzięcia gospodarczego wynika z niekorzystnej zmiany warunków ekonomicznych.

Wskazany cel, jak również pozostałe wskazane w projekcie (m.in. zapewnienie przedsiębiorcom i ich kontrahentom skutecznych instrumentów do restrukturyzacji przy jednoczesnej maksymalizacji ochrony praw wierzycieli, zwiększenie uprawnień aktywnych wierzycieli, maksymalizacja szybkości i efektywności restrukturyzacji i upadłości) prowadzić w konsekwencji do poprawienia warunków skutecznej restrukturyzacji i szybkiej likwidacji przedsiębiorstw. Całość stanowić będzie istotny element dla wzrostu i potencjału gospodarczego państwa.

Wciąż za mało konkretów? Oprócz celów projektodawcy wskazali na 4 funkcje postępowania:

a) sanacyjną,
b) windykacyjną,
c) profilaktyczną,
d) wychowawczą.

Zwróć uwagę na kolejność – ona ma znaczenie! Po pierwsze, najważniejsza będzie skuteczna restrukturyzacja przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżenie jego likwidacji. Dopiero w drugiej kolejności istotnym będzie, aby w drodze wykonania zawartego i zatwierdzonego przez sąd układu doszło do zaspokojenia wierzycieli. Funkcja profilaktyczna ma prowadzić do zapobieżenia zatorom płatniczym. Funkcja wychowawcza – last but not least – oznacza konieczność kształtowania dobrych praktyk gospodarczych. Należy przekonywać przedsiębiorców, że jedną z możliwości rozwiązania sytuacji kryzysowych jest złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Korzyści z postępowania restrukturyzacyjnego odniesie nie tylko dłużnik i jego przedsiębiorstwo. Będzie ono miało pozytywny skutek także dla pracowników, bo utrzyma ich miejsca pracy. Ponadto, przełomem będzie utrata przez fiskusa pozycji uprzywilejowanej, o czym przeczytasz w kolejnym wpisie na blogu.

20150625_133924

Na zdjęciu ratusz w Płocku. Miasto całkiem przyjemne, choć podobno najbardziej
zachwycają widoki nocą. Ale tego niestety nie miałam okazji zobaczyć 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: