Tylko jeden wierzyciel i upadłość konsumencka? Tak, to możliwe!

Karolina Rokicka-Murszewska        15 czerwca 2015        Komentarze (1)

Niewielu dłużników zastanawia się nad możliwością ogłoszenia upadłości konsumenckiej, gdy mają tylko jednego wierzyciela. Większość wierzy, że poradzi sobie z długiem, skoro to „tylko” jeden wierzyciel.

Co jednak, gdy zalegamy od dłuższego czasu ze spłatą kredytu (niekoniecznie we frankach) lub mamy spore zaległości z tytułu niezapłaconych faktur? Warto wiedzieć, że upadłość konsumencka nie jest skierowana wyłącznie do osób mających wielu wierzycieli. Od 31 grudnia 2014 r. zasada wspólnego dochodzenia roszczeń przez wierzycieli nie obowiązuje w stosunku do osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Nowe przepisy złagodziły bowiem kwestię „ilości”– obecnie wystarczy tylko jeden wierzyciel, aby ogłosić upadłość konsumencką. Jak stanowi art. 491[2] ust. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego:

Postępowanie upadłościowe w sprawach objętych przepisami niniejszego tytułu (tj. „Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej”) prowadzi się także wtedy, gdy dłużnik ma tylko jednego wierzyciela.

Być może już w zeszłym roku spełniałeś pozostałe warunki, ale nie mogłeś ogłosić upadłości konsumenckiej, bo Twoje zadłużenie dotyczy tylko jednego wierzyciela. Pomyśl o tym dziś, bo ustawa zawiera więcej ułatwień dotyczących ogłaszania upadłości konsumenckiej.

IMG_0103 - Kopia

Kraków

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Bartłomiej Wrzesień 15, 2015 o 14:39

Niewypłacalność, to poważna sprawa. W pełni popieram autorkę wpisu – pełna zgoda, a poza tym składam gratulacje za dobry, rzetelny oraz profesjonalny blog. Jeżeli ktoś nie potrafi sobie sam poradzić w przypadku upadłości konsumenckiej, to serdecznie zapraszam do rzetelnej firmy, która może się tym zająć:

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: