Idzie nowe… prawo restrukturyzacyjne

Karolina Rokicka-Murszewska        09 czerwca 2015        Komentarze (0)

Prezydent podpisał dzisiaj ustawę z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. To ważna wiadomość dla przedsiębiorców – w szczególności tych zadłużonych, którzy już są niewypłacalni, ewentualnie są zagrożeni niewypłacalnością. Od 1 stycznia 2016 r., kiedy to ustawa ma planowo wejść w życie, będzie możliwość posługiwania się nowymi instytucjami, umożliwiającymi prowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa oraz zapobiegającymi jego likwidacji.

Nowa ustawa pozwala przedsiębiorcy wybrać procedurę naprawczą „dopasowaną do jego potrzeb”. Postępowań restrukturyzacyjnych będą cztery rodzaje:

(1) postępowanie o zatwierdzenie układu;
(2) przyspieszone postępowanie układowe;
(3) postępowanie układowe;
(4) postępowanie sanacyjne.

Różnią się one stopniem ingerencji sądu i zakresem samodzielności dłużnika w postępowaniu.

A co zyskuje wierzyciel? Zwiększony wpływ na przebieg postępowania – np. możliwość domagania się zwołania rady wierzycieli przez sędziego-komisarza.

Ponadto ustawa tworzy Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, zawierający wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wzorów pism i formularzy w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Będzie on jednak funkcjonował dopiero od 1 lutego 2018 r.

Jaka będzie nowa ustawa i czy sprawdzi się w praktyce? Tego oczywiście nie wie nikt, ale miejmy nadzieję, że spełni swój cel, ratując niejedno zadłużone przedsiębiorstwo czy też zapobiegając jego likwidacji.

IMG_8841

Gdańsk

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: